bratislava top 5 atrakcie

Bratislava a jej top 5 atrakcií, ktoré musíte vidieť

Bratislava je naším hlavným mestom, no stále sa nájdu Slováci, ktorí ju ešte nenavštívili. Rozlohou a počtom pamiatok sa s blízkymi metropolami ako Praha a Budapešť nemôže porovnávať, svojské čaro však nepochybne má. Na svoje si tu prídu milovníci histórie, kultúry aj spoločenského života. A verte nám, jeden deň vám na preskúmanie celého mesta asi nebude stačiť. Ak máte do Bratislavy a okolia namierené a čas vám dýcha na krk, skúste navštíviť aspoň niektoré z týchto miest.

 

Bratislavský hrad

Slovakia - Bratislava sights

 

Čím iným začať, než jedným z architektonických symbolov Slovenska. Na hradnom vrchu sa našli pozostatky osídlenia ešte z rímskych čias, predovšetkým vďaka výhodnej strategickej polohe. Bratislavský hrad ponúka v interiéri múzeum s mnohými exponátmi - maľbami, sochami, ale aj rôzny nábytok, hodiny, zbrane a brnenia. Pre historických nadšencov nevyhnutnosť. Turistami obľúbená je aj hradná veža, z ktorej sa núka panoramatický výhľad na mesto.Staré mesto Bratislavy

Michaels gate Bratislava - staré mesto

Historické centrum hlavného mesta je národnou pamiatkovou rezerváciou. Ide pravdepodobne o turistami najviac navštevovanú časť Bratislavy. Nájdete tu kopec historických budov, reštaurácii, barov, galérii, veľvyslanectiev a štátnych inštitúcii. Prechádzka ulicami Starého mesta slúži ako ukážka dobovej architektúry, zároveň však ponúka priestor na spoločenské vyžitie.

 

Hrad Devín

Hrad Devín

Nad sútokom Moravy a Dunaja sa týči zrúcanina hradu Devín. Patrí k vôbec najstarším na Slovensku. Toto územie osídlili v minulosti Kelti, hrad samotný bol tiež významným centrom Veľkomoravskej ríše. V roku 1809 ho vyhodili do vzduchu napoleonské vojská, čím sa v podstate dostal do svojej dnešnej podoby. Okrem krásneho výhľadu si na môžete pozrieť aj historické exponáty.

 

Slavín

Slavin memorial Bratislava

Pamätník a zároveň vojenský cintorín. Pochované sú tu tisíce sovietskych vojakov, ktoré padli pri oslobodzovaní Slovenska počas druhej svetovej vojny. Okrem piety ponúka areál aj krásny panoramatický výhľad na mesto pod sebou. V roku 2005 pamätník navštívil ruský prezident Vladimir Putin, počas samitu s Georgeom Bushom.

 

Katedrála svätého Martina

St martins cathedral | Bratislava sights

Najväčší kostol v Bratislave je významnou gotickou pamiatkou. Celý interiér je veľkou výkladnou skriňou bratislavskej, ale i slovenskej histórie. Sochy, oltáre, zvony, vitrážové okná a ďalšie prvky dokumentujú pohnuté dejiny mesta aj celého Uhorska. Od druhej polovice 16. storočia do začiatku 19. storočia tu prebehlo 19 korunovácii. V tomto období celá Bratislava zažívala rozmach. Korunovaní tu bol napríklad kráľ Rudolf II., ale aj Mária Terézia. Ak vám ostane viac času, určite si pozrite aj ďalšie nádherné bratislavské kostoly.

Adam

2 comments

 1. Avatar
  Počasie Bratislava 22 január, 2018 at 14:28 Odpovedať

  Doplnim čete par vecí inak članok je pekný. Určite by mohlo byť viacero takýchto o iných mestách

  Múzeum Danubiana
  Múzeum dopravy
  Prirodovedne múzeum
  Modrý kostolík
  Rozhladňa UFO /nový most/
  Prechádza po starom moste a Sad Janka Kráľa

Leave a reply