Slovenské hrady a zámky - Bratislava Castle

Bratislavský hrad - dominanta hlavného mesta

História Bratislavského hradu

Bratislavský hrad sa hrdo týči nad riekou Dunaj už viac ako tisíc rokov. Táto oblasť bola podľa archeologických nálezov osídlená dokonca už pred 4500 rokmi. Prítomnosť viacerých kultúr dokazujú napríklad aj keltské mince, tehly a kamene s rímskymi značkami svedčia o osídlení Rimanov (2-3 storočie), začiatkom 6. storočia ich vystriedali Slovania. Prvé zmienky o samotnom hrade (Brezalauspurch) pochádzajú z roku 907 v súvislosti s bitkou medzi starými Maďarmi a porazenými Bavormi.

Bratislavsky hrad v 17. storočí

foto: Wikimedia

Hrad získal obrovskú prestíž sídla kráľovskej rodiny v 11. storočí a neskôr v roku 1526, keď Uhorsko v bitke pri Moháči stratilo Budín, sa Bratislavský hrad stal dokonca hlavným kráľovským sídlom Uhorska. Hrad počas vlády Ferdinada I. prešiel renesančnou rekonštrukciou a dokonca sa Uhorský snem rozhodol uložiť na hrade korunovačné klenoty. Stavebný rozmach priniesla vláda Ferdinanda II. (baroková prestavba) a neskôr v 18. storočí  počas vlády Márie Terézie. Prínosom tohoto obdobia bola rekonštrukcia paláca, prístavba mnohých budov a záhrad, či vodovodu z Dunaja.

Bratislavský hrad - korunovácia Márie Terézie

foto: Wikimedia

Význam Bratislavského hradu po jej smrti začal náhle upadať, v roku 1809 bol počas napoleonských vojen poškodený vplyvom francúzskeho delostrelectva, v roku 1811 posledný klinec do rakvy priniesol obrovský požiar. Hrad chátral až do čias druhej svetovej vojny. Rekonštruovať zrúcaninu do čias tereziánskej slávy sa podarilo najmä vďaka A. Pifflovi, D. Martinčekovi a podpore maliara J. Alexyho.

Bratislava okolo roku 1900

foto: Wikimedia

Bratislavský hrad dnes

Bratislava v ostatných rokoch láka čoraz viac turistov, jednak vďaka rozvoju služieb a turizmu na Slovensku, vďaka výhodnej polohe pri nádhernej Viedni a taktiež kvôli nízko-rozpočtovým leteckým spoločnostiam s letmi do Bratislavy.

Bratislavský hrad a socha Svätopluka
Bratislavský hrad

Každý kto navštívi Bratislavu pravdepodobne hrad vďaka jeho polohe uvidí aspoň z diaľky, ale keďže sa nachádza priamo v centre, určite stojí za to vyjsť tých pár desiatok schodov a vychutnať si výhľad na hlavné mesto, Dunaj a jedno z najväčších panelákových sídlisk v Európe. Ak vás nezaujíma prehliadka hradu a múzeum, môžete si naplánovať výlet na Bratislavský hrad napríklad počas letných Shakespearovských slávností, či sa vybrať na niektorý z koncertov a podujatí.

Bratislavský hrad


This post is also available in: Angličtina

Adam

2 comments

Leave a reply