Ktoré miesta sú na Slovensku tie najkrajšie? Predstavte si, že k vám pricestuje známy zo zahraničia, ktorý toho o Slovensku vie pramálo. A vy mu toho máte ukázať čo najviac, no tlačí vás čas – kamarát o pár dní odchádza. A odrazu je aj maličké Slovensko priveľké na to, aby ste všetko stihli. A aj keď neexistuje univerzálny rebríček miest, ktoré by každý turista mal vidieť, my sme sa posnažili zostaviť aspoň základný zoznam lokalít, ktoré na Slovensku treba zažiť.
Bratislava a okolie
Je klišé začať hlavným mestom? Nech je, ako chce – Bratislava na zozname najkrajších miest na Slovensku nesmie chýbať. Je to praktické najmä ak návšteva priletí do Bratislavy, alebo Viedne. Hradný vrch je vhodným začiatkom prehliadky, odkiaľ môžete vyraziť do Starého mesta. Môžete využiť tiež vláčik – Prešporáčik, ktorý vám v centre ukáže to najpodstatnejšie. Krásny výhľad na mesto sa núka zo Slavína, ktorý by ste do svojej trasy určite mali zaradiť. A ak sa vám núka vypadnúť mimo davov, čo takto navštíviť Devín a porozprávať kamarátovi o jeho pohnutej histórii?
Štrbské pleso a Tatry
Tatry sú skrátka priveľké na to, aby ste ich stihli celé. Kompromisom je navštíviť aspoň Štrbské Pleso. Už len prechádzka v okolí vám zaberie niekoľko hodín a to všetko uprostred krásnej prírody a na čerstvom vzduchu. Ak si predsa len nájdete čas, Štrbské Pleso je ideálnym štartovacím bodom na rôzne tatranské túry, napríklad k vodopádu Skok, na Rysy, alebo hoci aj na Kriváň
Spišský hrad a okolie
Spišský hrad je národná kultúrna pamiatka a je zároveň jedným z najväčších hradných komplexov na našom území. Každoročne zvyšujúci sa počet návštevníkov iba dokumentuje jeho popularitu. Zoberte kamaráta na prechádzku medzi ruinami a dýchajte historické ovzdušie. Rovnako by ste si nemali nechať ujsť návštevu obce Spišské Podhradie so známou Spišskou Kapitulou. Na skok to máte do Levoče, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Zavítajte do Baziliky sv. Jakuba so slávnym oltárom majstra Pavla.
Slovenský raj
V oblasti Spiša ešte ostávame, nasleduje jedná z najkrajších prírodných oblastí našej krajiny. Slovenský raj je jedným z deviatich národných parkov a veru oprávnene. Hornád, Suchá Belá, dolina Bieleho potoka, fotogenické scenérie z Tomášovského výhľadu – to všetko tu na vás čaká. Cudzinec istotne zostane ohúrený aj po návšteve Dobšinskej ľadovej jaskyne, najväčšieho krasového útvaru svojho druhu na našom území.
Vihorlatské vrchy
Zástupcom samotného východu republiky je územie Vihorlatu, od roku 2007 súčasťou zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Niektoré bukové pralesy tu majú aj 250 ročné stromy. Ak už sem doputujete, určite sa zastavte na Sninskom kameni, pozrite si Morské oko, pekný výhľad si užijete z Jasenovského hradu. A žiadna návšteva tejto oblasti by nebola kompletná, ak by turista nevidel stáročné drevené kostolíky, ktoré patria k najzaujímavejším pamiatkam na Slovensku nielen pre cudzincov.
Veríme, že sme vás inšpirovali na nejaký výlet po Slovensku aj v prípade, že vám žiadna návšteva z cudziny nepríde 😉