považská bystrica

Najkrajšie turistické ciele v okolí Považskej Bystrice a Púchova

Slovensko je krajina, ktorá nám ponúka množstvo zaujímavých zákutí, z ktorých nám spadne sánka. Ak ste ešte neprebádali okolie Považskej Bystrice a Púchova, teraz je ten správny čas. Ponúkame vám dva krásne turistické ciele, ktoré by ste aj vy mali poctiť svojou návštevou.

Klapy – krásny kopec nad obcou Udiča

Udiča je obec v Považskobystrickom okrese. Je takzvanou bránou do známej Marikovskej doliny. Hneď po príchode do obce môžete zbadať pomerne vysoký vrch, ktorý miestni ľudovo nazývajú aj Cigánka. Jeho oficiálny názov je ale Klapy. Je vysoký 654 m.n.m. a ponúka vám naozaj krásne výhľady na obec Milochov, Považskú Bystricu, Bytču. V diaľke uvidíte aj turisticky významné ciele (Malofatranský Kľak, Strážov, ale aj Súľovské skaly). Na tomto vrchu rastie aj pomerne známa rastlinka poniklec, ktorú môžeme spozorovať aj v erbe obce. Výstup na tento vrch môžete absolvovať z dvoch strán: zo zadnej strany, alebo z prednej (po hrebeni). Keď budete stúpať po hrebeni, budete mať pocit, že sa nachádzate v Chorvátsku. Priamo pod vami bude totiž tiecť rieka Váh a z výšky vám bude pripadať ako more.

Tento vápencový vrchol ste si určite mali možnosť všimnúť, ak cestujete vlakom po hlavnej trase Bratislava- Košice.

Holíš – v blízkosti Kúpeľov Nimnica

Možno vás v prvom momente napadne, či sme mali na mysli mesto Holíč, ale nie. Tento kopec nadmorskej výšky niečo menšej ako je Klapy (553 m.n.m.) sa nachádza medzi obcami Upohlav a Kúpeľmi Nimnica. Jednoduchšia cesta je z obce Nimnica. Dostať sa k nemu ale môžete aj od obce Upohlav, ktorá je miestnou časťou vyššie spomínanej Udiče.

Keď sa budete nachádzať na lúke Zábavy, nepokračujte po žltej, ale napojte sa na modrú, ktorá vás zavedie priamo pod vrchol Holíša. Výstup na Holíš nie je časovo náročný. Samotný výstup na vrchol z lúky trvá maximálne dvadsať minút a nie je to nič náročného ani pre rodiny s deťmi. Určite to ale celé nezvládnete za pol dňa. V práci si budete musieť vziať celý deň dovolenky, najmä ak cestujete z veľkej diaľky.

Púchov - múzeum

Múzeum Púchov

Je toho oveľa viac …

Okrem týchto dvoch turistík okolie Považskej Bystrice a Púchova ponúka mnoho ďalších. Môžeme spomenúť napríklad Veľký a Malý Manín, Manínsku tiesňavu, Kostoleckú tiesňavu, Vršatec, Strážov, ale aj zrúcaninu Považského hradu. Na niektoré turistické ciele budete musieť vyraziť skôr. Pravdepodobne si ani nestihnete vypiť rannú kávu. To ale vášnivým turistom problém robiť určite nebude. Stačí si ju naliať do KeepCupu.

Leave a reply