Zaujímavosti neďaleko historického centra Žiliny

Žilina je naozaj krásne mesto na severe nášho malebného Slovenska. Dostanete sa do nej z bársakej strany bez najmenších problémov. Sem-tam treba rátať s kolónami, najmä ak cestujete z východu.

V jej okolí je však množstvo zaujímavosti, ktoré stoja za zmienku a ktoré sa oplatí vidieť už túto letnú sezónu. Čo by vám rozhodne nemalo ujsť? V prvom rade si však nezabudnite rezervovať ubytovanie buď priamo v historickom centre, alebo v okrajových častiach. Určite sa ale nemusíte báť, že nenájdete pekné a lacné ubytovanie v Žiline.

 

Budatínsky zámok

Budatinsky hrad

Zámok, ktorý sa nachádza na sútoku dvoch významných riek Váh a Kysuca, bol len prednedávnom opäť zrekonštruovaný. Okrem krásnych historických vzácnosti si môžete pozrieť drotársku výstavu, ktorá zaujme aj tých najmenších. Budatínsky zámok má aj krásny park, v ktorom rastie platan javorovolistý, ktorý má až neuveriteľných 272 rokov. V roku 2016 získal vo verejnej ankete nadácie Pontis titul Strom roka 2016. Z veže Budatínskeho zámku sa môžete pozrieť na panorámu mesta Žilina a okrem toho môžete nazrieť aj do Kysuckej doliny. V tesnej blízkosti hradu prechádza železničná trať, čo sa vám môže zdať zvláštne, nakoľko veľmi dobre vieme, že väčšina, ba takmer všetky hrady, sú stavané na bralách vo vyšších nadmorských výškach. Budatínsky hrad mal strážiť obchodnú cestu, preto tá poloha. Ochotné sprievodkyne vám poukazujú aj také zákutia hradu, ktoré by ste si mysleli, že možno ani nenavštívite. Zámok aj po rokoch existencie dýcha históriou. Rátajte však s tým, že v parku a na hrade strávite určitý čas, preto keď si dámy namiesto lodičiek obujú dámske tenisky s hrubšou podrážkou, urobia dobre.

„Druhý“ Belveder, Nová synagóga

Keď už budete mať izbu v žilinskom hoteli zarezervovanú, ako prvú zástavku okrem štvorcového námestia (Mariánskeho námestia) si určite pozrite Rosenfeldov palác, ktorý sa nachádza na Hurbanovej ulici. V jeho blízkosti sa nachádza obchodné centrum Mirage, ktoré narúša atmosféru historického centra. Keď sa postavíte k Rosenfeldovmu palácu, budete si môcť všimnúť Novú synagógu, ktorá je momentálne vo finálnej fáze rekonštrukcie.

Priamo Rosenfeldov palác sa považuje za druhý Belveder. Nezaprie podobu s významným viedenským sídlom Belveder, ktorý bol postavený princom Eugenom Savojským. Rosenfeldov palác bol postavený v roku 1907 bankárom, po ktorom nesie aj meno. V roku 2011 sa budova musela z dôvodu havarijného stavu zatvoriť. Chvalabohu sa začala v roku 2015 rekonštruovať. Ak v blízkej dobe budete v Žiline, určite si choďte tento palác pozrieť zblízka.

Leave a reply