Tulum - Mayské ruiny a nádherný koralový útes

Tulum je jedno z najzaujímavejších miest poloostrova Yucatán na východnom pobreží Mexika. Mayské ruiny na 12 metrovom útese rovno pri pláži, krásny podmorský život pri koralovom útese, či blízka jaskyňa cenote lákajú turistov už desiatky rokov.

Tulum - Májske ruiny

Mayské ruiny Tulum

Tulum - Májske ruiny

Tulum je treťou najnavštevovanejšou archeologickou pamiatkou Mexika po Teotihuacan a Chichen Itza. Tulum slúžil ako opevnené mesto pre prístav Cobá, bolo to jedno z posledných miest, ktoré osídlili Májovia a rozmach malo najmä v 13-15 storočí.Úpadok prišiel po okupácii Mexika Španielmi, keď väčšina pôvodného obyvateľstva zomrela následkom chorôb, ktoré priniesli. Na ruinách sa vyhrievajú desiatky obrovských jašterov a najmä v teplejších mesiacoch privítate možnosť okúpať sa hneď po prehliadke na neďalekej pláži.

Pláž s nádherným bielym pieskom ulahodí každému, no ak chcete ozajstné dobrodružstvo, zaplaťte si šnorchlovací výlet a budete mať možnosť vidieť raje, či morské korytnačky.

Pláže v Mexiku - Tulum

 

Grand Cenote

cenote tulum

El gran cenote sa nachádza približne 3,5km od mesta Tulum a patrí medzi najznámejšie v tejto oblasti. Ide o jednú z jaskýň, ktoré sú zaplavené a dá sa preskúmať aj bez potápačského výstroja len so šnorchlom. Maximálna hĺbka 10 metrov, stalaktity a stalagnáty a množstvo prirodzeného svetla z tohto miesta robia krásnu spomienku. Ak máte viac času, v okolí sa nachádzajú aj ďalšie cenote jaskyne ako Maya Blue/Azul, Naharon, Tortuga, Vacaha, Abejas, či Nohoch Kiin.

cenote tulum

Adam

2 comments

Leave a reply