Turecko, loď a korytnačky

Potápanie s korytnačkami

All inclusive dovolenka

Slnko, pláž, šum mora, knižka, bufet na 3 kroky a na zápästí papierový all inclusive náramok. Jedenásť dní obžerstva, vyvaľovania sa na pláži, čítania a spánku. Tak by dopadla naša last minute dovolenka do tureckej Alanye, keby práve náš hotel nemal pre nás malé opancierované prekvapenie. Hneď druhý deň sme si dali výdatné raňajky a ako také nakrémované, prežraté, biele veľryby sme sa vyvalili na lehátka, aby sme vytrávili šunkové bagety, syry, koláče a najmä čerstvé lievance poliate čokoládou, ktorým sme nevedeli odolať celý pobyt. Ako sme si tak ležali na pláži, zrazu jeden svalnatý Rus v potápačských okuliaroch vytiahol na breh z mora ako "krokodíl dundee" asi 35 cm veľkú korytnačku. Deti začali jačať, že sa jej chcú dotknúť, mamičky prekvapene kukali a ihneď sa okolo dundeeho vytvoril malý hlúčik ľudí. Priateľka sa takmer rozplakala, že sme na pláži nemali po ruke foťák a nestihli ju cvaknúť, lebo ihneď ako ju pustil na piesok, korytnačka vyštartovala a svižne zmizla v mori. Vrátili sme sa teda na lehátka a pokračovali v rozohratej partičke olympijského faraóna.
Potápanie - korytnačka

zdroj: wikimedia commons

Potápanie s korytnačkami

Na tretí deň sme si kúpili aj nafukovačky, lebo opalovať sa v Turecku počas letnej sezóny cez obed je podobné, ako ležať na rozpálenej panvici. Pomaly sme sa oťukali s animátormi, začali sme s nimi hrávať beach voleyball a vypúšťali sme z hlavy pracovný stres. Ako som si tak čítal knihu, priateľka sa celá rozžiarená rozbehla smerom k nám, mávala rukami a div sa nepotkla ako utekala aj s nafukovačkou. Vraj videla korytnačku, ktorá sa vynorila na hladinu priamo vedľa jej nafukovačky. Popozerali sme sa všetci na seba. Trošku alkoholu, veľa slnka, šošovky v kúpeľni na stole, asi sa jej už aj vlnka na mori mohla zdať ako korytnačka. Poobede sme však plávali všetci štyria keď sa asi 2 metre pred nami na pár sekúnd vynorila malá zeleno žltá hlava, kukla na nás a šup do vody. Utekali sme do najbližšieho obchodíku a nakúpili potápačske okuliare a šnorchel. Naša dovolenka sa od toho momentu zmenila na dobrodružstvo - potápanie s korytnačkami. V maléj zátoke pri našom hoteli plávali desiatky korytnačiek, menšie (asi 20-30cm) a bojazlivé si udržiavali odstup minimálne 2-3 metre a akonáhle sme sa k ním chceli priblížiť, spravili pár rýchlych záberov a zmizli v diaľke. Tie väčšie mali už čo to odžité a pokojne ležali na dne vo väčšej hĺbke aj keď sme sa priblížili. Najväčšia korytnačka, ktorú sme videli mohla mať niečo cez meter. Ponoril som sa k nej a dotkol sa jej panciera, na čo sa len flegmaticky obzrela a ďalej obkusávala nejaké riasy na dne. Keď som sa odrazil od dna, aby som obrovskou korytnačkou pohol aspoň pár centimetrov, pozrela sa na mňa, že čo ju vyrušujem a pomaly sa posunula o niekoľko metrov ďalej. Očividne už v mori stretla množstvo ľudí aj iných rýb a naučila sa, že nech sa snažím akokoľvek, ak nie som veľký žralok, môže ma mať so svojimi minimálne 150kg a obrovským pancierom doslova na háku. Zvyšok dovolenky sme sa striedali na nafukovačkách a s okuliarmi sme sa snažili niektoré z nich pozrieť z blízka. Z móla a brehu sme striehli s fotoaparátom, kedy sa niektorá z nich vynorí nadýchnuť, aby sme si ich mohli na pamiatku odfotiť.

Potápanie za korytnačkami

Let padákom za člnom

Predposledný deň som dostal od kamarátov let padákom ako narodeninový darček a tak som mal z výšky dobrý výhľad, no korytnačky si očividne obľúbili práve zátoku pri nás, lebo pri ostatných hoteloch som ich vôbec nevidel. Dúfal som, že z padáku uvidím aj nejakého delfína, veľrybu či nebodaj žraloka, ale asi sme boli príliš blízko pobrežia. Napriek tomu, že som bol v Turecku tretí krát, práve túto dovolenku a potápanie s korytnačkami si pamätám najlepšie =) Neviem či to bola len náhoda, alebo sú tam korytnačky každý rok, možno sa to dá pohľadať aj v recenziách  hotela Yasmine Beach Resort na internete.

Padák za loďou v Turecku

Adam

2 comments

Leave a reply