holandsko

Malý okruh veľkým Holandskom

Malý okruh veľkým Holandskom

Holandsko nie je len krajinou tulipánov a veterných mlynov. Kdeže! Ak budete takí šikovní ako my, nemusíte stretnúť dokonca ani jedno ani druhé. Dodnes veľká záhada, pretože Holandsko sme precestovali autom, ak aj nie krížom-krážom, tak zdola hore určite. Pekne po poriadku sme si to cez Rakúsko a Nemecko zamierili do našej prvej zastávky, Apeldoornu.

Apeldoorn

Je starobylé mestečko, ktoré má šmrnc hlavne vďaka večne sa bicyklujúcim obyvateľom, typickým každodenným trhom a takmer poetickým záhradám. Prvé zmienky o usadlosti sa datujú do 8. storočia. Väčší význam však mesto získalo vďaka masívnym stavebným projektom v 19. stor. a potom stavbám z povojnového obdobia. Sídli tu niekoľko univerzít a inštitúcií štátnej správy.

Najzaujímavejšie pre návštevníka je však Het Loo, obľúbené miesto holandskej kráľovskej rodiny. Pôvodne lovecký zámok bol prestavaný na pohodlné vidiecke sídlo v 17. storočí. Miestnosti sú nádherne zrekonštruované, príkladne udržiavané. Nábytok je samozrejme dobový a je nádhernou prehliadkou chutí obyvateľov, ktorí sa tu v priebehu storočí vystriedali.

stajne het loo

Veľmi pekné sú stajne, nachádzajúce sa hneď pri vstupe do komplexu s peknými expozíciami kráľovských kočov a  áut. Poteší výstava loveckých, športových a ceremoniálnych postrojov.

Úplne najviac však zaujmú záhrady, zrekonštruované na barokový model holandskej záhrady v čase prvých obyvateľov Het Loo. Monkovsky symetrické, fantasticky farebné, s lavičkami, zákutiami a miestom pre vynikajúcu kávu. Pohľad pohladia fontány a sochy z gréckej mytológie. Koningssprong so svojimi 13 metrami je fontána s najvyšším prúdom vody v Európe. Vstupné okolo 14 EUR (plus parkovné) zahŕňa návštevu paláca, záhrad a dočasných výstav. V pondelkové dni  je palác zatvorený.

Fontána Koningsspron
Fontána Koningsspron

Okolo Het Loo sa rozprestiera zámocký park s rozlohou 650 hektárov. Čiže, ak cítite potrebu ďalšej vychádzky, nech sa páči, park je otvorený celý rok od 9:00 až do západu slnka.

Ak by ste v Apeldoorne vynechali Apenheul, prišli by ste o naozaj zvláštny zážitok. Je to výnimočná ZOO, kde sa návštevníci voľne pohybujú medzi opicami a tie si nimi doslova robia čo chcú. 🙂

Dajte si povedať a svoje veci (hlavne pasy, doklady od auta, peňaženky) si zazipsujte a zamknite do ponúknutých špeciálnych tašiek. Pre zvedavé opice nie je krajšieho rozptýlenia, ako vám z náprsného vrecka vybrať vodičák a v sekunde sa s ním vyšvihnúť do vrcholkov stromov. Vzrušujú ich náramky a hodinky, o ktoré vás vedia majstrovsky a – prepytujem – navždy pripraviť. Zbožňujú zipsy na kabelkách, hlavne do chvíle, kým ich neotvoria a niečo vám neukradnú. Tak takéto sú to potvory. Ale v žiadnom prípade vás nechcem odradiť. Veci si viete zamknúť pri pokladni alebo dať do špeciálneho vaku. Potom si prehliadku môžete ozaj vychutnať. Čaká vás naozaj jedinečný zážitok, ktorý nezažijete v žiadnej inej ZOO.

Delfinárium Harderwijk

Holandsko je samo sebou úzko spojené s morom, moreplavectvom, rybolovom a morskými živočíchmi. Krásnu prehliadku tejto ich vášne zažijete, ak si to z Apeldoornu namierite do delfinária v Harderwijku. Je najväčším morským parkom v Európe. Od desiatej hodiny ráno je možné sa zúčastniť jeho prehliadky, zapojiť sa a doslova si vychutnať z tesnej blízkosti život delfínov, uškatcov, mrožov, žralokov, rají a rôznych iných morských tvorov. Veľkých aj malých tu čakajú hry, predstavenia, “showky”, kŕmenie. Smiešne sú nezbedné uškatce. Keď si ich na chvíľu prestanete všímať, bez mihnutia oka šikovne nasmerujú prúd vody z fontánky priamo za váš krk. Milé. Otvorené od februára do októbra, vstupné okolo 23 EUR.

Najväčšia kvetinová burza na svete – Aalsmeer

Ak sa prinútite vstať na dovolenke pred siedmou, za odmenu vám bude dopriate okúsiť pestrý, voňavý, farebný, organizovaný, kvetinový virvar, aký ste v živote nevideli. Kúsok pred Amsterdamom, v susedstve letiska Schiphol, sa denne koná najväčší kvetinový trh na svete. Aby ste z neho niečo zachytili, musíte prísť čo najskôr, najlepšie na siedmu, lebo vtedy je dianie najčulejšie (otvorené iba doobeda). Od vstupu sa presúvate smerom k aukčným sieňam, cestou vám niekoľko informačných tabúľ napovie, čo sa bude na aukcii diať a prečo a čo budete vidieť. Z miesta vyhradeného pre návštevníkov potom sledujete obchodníkov, ktorí licitujú ako o život. Predmetom licitácie je všetko vo vozíkoch s kvetmi, ktoré sa pred nimi hladko presúvajú. Komplikované vysvietené panely s večne utekajúcimi číslami vysvetľujú čo sa práve deje a za koľko. Prosto veľká medzinárodná burza. Všetko, čo sa v ten deň zobchoduje, vie vraj byť v kvetinárstve na druhý deň hoci aj v New Yorku. Akonáhle maklér urobí svoj obchod, neznáme nitky ťahajú vozíky s kvetmi na správne miesto, odtiaľ sa rovno nakladajú do lietadiel, na kamióny… Neskutočný, nezabudnuteľný zážitok. Ako bonus každého záhradkára mimoriadne poteší obchod v priestoroch burzy. Majú tu kvety, cibuľky od výmyslu sveta, semienka, črepníčky a iné serepetičky. Juj, hneď by som šla znova. 🙂 Vstupné 7 a 4 EUR.

kvetiny, holandsko

Hlavné mesto – Amsterdam

Najužší domček, ktorý tu nájdete, má meter. A ako všetky ostatné domy, zariaďujú ho pomocou kladky, ktorá je pripevnená na priečelí každého obydlia. Nájdete ho na kanáli Singel. Ak si spravíte výlet po Benátkach severu lodičkou, istotne vás naň upozornia. Jasné, že ide iba o priečelie, dom sa smerom dozadu “rozrastá” do normálnych amsterdamovských rozmerov. No aj tak je pôsobivý. 🙂 No nájde sa tu aj iné “naj”: vraj najmenší dom v Európe (má 2×5 m). Nachádza sa v  v starom centre, na Oude Hoogstraat 22 a je typickým predstaviteľom domov na amsterdamských kanáloch.

V Amsterdame nesmiete vynechať kultové miesto knihy Denník Anny Frankovej, dom Anny Frankovej na Prinsengracht 263. Ak si nekúpite vstupenku online na danú hodinu, pustia vás až v popoludňajších hodinách. Vstupenku si potom môžte kúpiť aj v múzeu. Podľa mňa k tejto zmene pristúpili kvôli dennodenným kilometrovým radom, ťahajúcim  sa až kamsi do tretej ulice…

Na potulkách istotne zablúdite k Magere Brug, k známemu a fotografmi obľúbenému mostu cez rieku Amstel. Spája  Keizersgracht a Prinsengracht. Je to povestný, v noci úžasne vysvietený, dvojkrídlový, otvárací drevený most v typickom holandskom štýle. Otvára sa každých 20 minút. Čarovné miesto, hlavne večer.

amsterdam most

Na vstupné trochu finančne náročné, ale nedá sa vynechať: múzeum Van Gogha na Paulus Potterstraat 7. Vlastní najväčšiu zbierku Van Goghových diel na svete: maľby, kresby, listy, náčrtky, usporiadané pekne podľa jednotlivých období jeho tvorby. V múzeu sú navyše vystavené aj diela jeho súčasníkov. Strašne “pod kožu lezúce” miesto. Veď kto nemá rád Van Gogha. 🙂 To isté platí o Rembrandtovom múzeu na Jodenbreestraat 4. Jedna časť je situovaná v dome, kde Rembrandt žil, ďalšia časť venovaná svetovému maliarovi je v novom, modernom krídle. Najväčšie Rembrandtove obrazy však nájdete v Rijksmúzeu, najväčšom múzeu v Holandsku (tiež v Amsteradme).

Na hlavnom námestí je typická turistická atrakcia, ktorú naše deti milujú nadovšetko: Múzeum voskových figurín. Navyše, z najvyššieho poschodia sa pred vami rozprestrie celé nádherné námestie Dam a kráľovský palác ako na dlani. Námestie Dam je historickým centrom Amsterdamu. Zaujme budova radnice, spomínaný kráľovský palác so zlatý vek  demonštrujúcou expozíciou nábytku a umeleckých diel i monument na pamiatku obetí  2. sv. vojny. Zvlášť treba spomenúť Nieuwe Kerk. Aj keď sa v ňom už nekonajú bohoslužby, je miestom skvelých koncertov, vernisáží a výstav. Nádherný je kráľovský korunovačný koč hneď pri vstupe do gotického chrámu. Inak je námestie dosť frekventované, nekľudné miesto. Na pivko alebo kávičku si treba zájsť niekam inam. 🙂 Ak sa však chcete odmeniť nákupmi, ste na správnom mieste. Námestie Dom pretínajú hlavné nákupné ulice Amsterdamu.

Ale! Ak čo i len trochu milujete blšie trhy viac, ako vyfešákované výklady mainstreamových značiek, tak potom jedine Waterlooplein Flea street market! Od pondelka do soboty, vo viac ako 300 stánkoch nakúpite nové alebo sekáčové handry, super LP-čka, knihy, CD, DVD, perfektné vojenské handry a topánky, elektroniku, nábytok, hrnce, riady, starožitnosti, fajky, zapaľovače, braky, sprostosti, fejky, všetkoooo. 🙂 Hlava na hlave, kopec vreckárov, ale inak tu bolo najlepšie.

Štvrť 18+ je niečo, o čom ste už bezpochyby počuli. Rossebuurt, ako to tu miestni volajú. Je rozhodne miesto, kde sa človeku zastaví rozum. Vykričaná štvrť je …, hm, ako že to popísať…Nájdete tu proste všetko, čo sa témy týka. Obchody, predstavenia, tématické bary, kabinety. Všetky rasy, farby, vekové a kvalitatívne kategórie. Toto celé naaranžované vo výkladoch (window prostitution), ktoré (to vám garantujem) si človek so zdravým rozumom nevie nikam zaradiť. Tieto činnosti sú však v Holandsku nielen dlhodobo tolerované, ale najstaršie remeslo je legálnou a dane platiacou profesiou. Red light district je iba pre silné žalúdky, alebo … alebo to vezmete s humorom a zabavíte sa v jednom z nepočetných nočných klubov ako praví turisti.

Coffeeshopy. Práve kvôli nim je Amsterdam turistickou mekkou mladých z okolitých štátov. Prepáčte, ale jednu historku si nemôžem odpustiť.Dnes mi už pripadá menej smiešna, veď človek trošku dozrel, trošku ostarol a trošku čosi zažil a trošku má vlastné deti… (Týmto ich vyzývam, aby TU prestali čítať…) Bolo to takto: chceli sme vyskúšať všeličo, čo Amsterdam ponúka. Aj niečo viac ako skvelé múzeá, potulky, plavby, bary, reštiky, trhy… Jeden zo skupiny, presne ten, čo všade bol, všetko videl, o všetkom vedel všetko najlepšie, ten u ktorého (a jedine u neho) sú peniaze a pasy na tom najlepšom a najspoľahlivejšom mieste (takto som znenazdania prišla o celé svoje vreckové, ktoré mi potom bolo napriek pokročilej dospelosti vydeľované podľa uváženia pána XY), tak práve ten nám zabezpečil neplánovanú prehliadku miestneho urgentného príjmu. On: trošku piva, trošku tvrdého, trošku guarany, trošku voňavého dymu v coffeeshope,  trošku tabaku, potom zase nejaký iný alkohol… a stokilový chlap sa nám pred očami poskladal ako dosluhujúci colštok môjho starého otca. Pred tým trochu ozelenel, potom trochu zbledol, a potom sa už len chytal za srdce. Nemocnica je našťastie výborne značená, aj taxikári tam trafia na prvýkrát. Na príchod blbých turistov, ktorí sa odtrhnú z reťaze a od mamičky a nevedia sa zmestiť do kože, je absolútne pripravená. 🙂 A lekári sú pripravení tiež. Nášho najmúdrejšieho zvládli celkom chladne, triezvo a rýchlo, evidentne s praxou. Takže sme napokon žiadnu cínovú rakvu (aj keď sme si to predchádzajúce dni zbožne želali) objednávať nemuseli. Čiže ak sa obyčajne cestovne nepoisťujete, tentokrát to radšej nevynechajte. Keby niečo. 🙂 Toľko o coffeeshopoch. Buďte opatrní a ak niečo kúpiť musíte, tak jedine tam. Inde je to zakázané.

No ale posuňme sa ďalej na sever.

Volendam

Také pohľadnicové, vysoko fotogenické miesto sa vám podarí stretnúť iba pár krát za život. Ak si navyše predstavíte typický holandský národný odev, tak ten je práve z Volendamu. Čakajú vás tu znamenité dobroty z morských plodov (lepšie pripravené mušle sme jedli už len na Sicílii), prívetiví obyvatelia, nádherný prístav a každú sobotu skvelý trh s miestnymi domácimi výrobkami a nápaditým a originálnym streetfoodom. Ochutnajte kibeling (treska), haringy, údených úhorov, edammer a goudu.

Volendam

Časť krajiny, ktorá bola umelo vysušená a obrábaná, nazývajú poldre. Sú pod úrovňou mora a obohnané vysokými hrádzami. Na jednej takej sa môžte previezť ak budete pokračovať na sever z Volendamu na Hoorn a Enkhuizen a pustíte sa na N302. Táto hrádza spája Severné Holandsko s Flavónskom, zároveň krajinu oddeľuje od mora. Vynikajúci zážitok.

Den Haag

Hlavné mesto Holandska je Amsterdam, no vláda, parlament a panovník krajiny sídli v Haagu. Je sídlom dôležitých medzinárodných inštitúcií a miestnych správnych orgánov. Mesto je posiate palácmi, architektonickými skvostami, zeleňou a parkami. Je to elegantné, útulné miesto na život, v ktorom sa snúbi moderné so starobylým.

Hague

Čo sa nesmie vynechať, je Medzinárodný súdny dvor. Prehliadky a vstup je do určitých častí povolený iba so sprievodcom. Sídli v Paláci mieru, najfotografovanejšej budove Haagu. Nájsť stoličku s vlajkou našej mladučkej republiky v jednej zo slávnostných siení bol čudný, pozdvihujúci pocit. Je fajn patriť do spoločenstva, ktoré si ctí mier a spravodlivosť.

Ak si chcete oddýchnuť, pláž je tým správnym miestom. Kľudná prechádzka po promenáde, so zástávkami na kávu a sladkosti vás zavedie k De Pier. Mólo je zrekonštruované a od tohto roku znovuotvorené pre verejnosť. 800 zvedavcov naraz sa môže kochať výhľadom na mesto, more a pláž. Potom si v okolí dajte najlepšie ryby a morské potvory v okolí.

V pondelok, stredu, v piatok a sobotu môžte navštíviť najväčší trh pod holým nebom v Európe na Herman Costerstraat. Viac ako 500 stánkov ponúka exotické ovocie, ryby, kvety, oblečenie, jedlo a handmade výrobky. Veľmi rušné a pestré miesto.

Neviem, či ste zadobre s lodičkami, rybým smradom, ale v Haagu sa okrem prekrásneho centra oplatí pozrieť prístav.

Rotterdam

V Rotterdame sme si dali iba menšiu zastávku na ceste do Bruselu. Kto by o ňom nepočul! Kľúčovým je pre mesto námorný prístav (v top 10 na svete), letisko, obchod a univerzita. Vysokoškoláci istotne poznajú meno Erasmus (Rotterdamský), nám ostatným treba vedieť, že bol významným mysliteľom, lingvistom, spisovateľom, ktorý sa (podľa všetkého) narodil v Rotterdame. S ním sa spája nielen meno svetoznámej rotterdamskej univerzity, ale aj slávny Erasmov most, ktorý spája južnú a severnú časť mesta a socha pri kostole St. Laurens.

rotterdam

Vďaka návšteve  môjho známeho vo výškovej budove pri prístave som mala mesto ako na dlani. Šokovala ma kozmopolitnosť mesta, úplná rozmanitosť všetkého, neopísateľný ruch na vode a priľahlých logistických, skladových, prekládkových, distribučných centrách. Ak chcete zažiť čosi podobné, navštívte Euromast Tower. Podobne ako naše bratislavské UFO sa točí dokola, a výhľad je jedinečný. Vyčleňte si viac času, rady sú nekonečné.

Rotterdam bol počas druhej svetovej vojny úple zničený. Preto mestu dominujú mrakodrapy, administratívne centrá, obchodné kancelárie, shopping centrá, moderné divadlá. Napriek tomu, že mesto píše svoju históriu od 13. storočia, historické centrum v podstate neexistuje.

Ak si chcete vychutnať dobrý streetfood a multikultúrny (aj) gastronomický virvar, oplatí sa navštíviť v srdci mesta Markthal. Nádherná farebná budova, zaujímavá zvnútra, zvonka, kopec obchodov, bufetov, hlava na hlave (pozor na vreckárov). Taká luxusná tržnica.

Páčil sa ti článok? Daj o nom vedieť známym:

Facebook
Twitter
Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka podporuje tvorbu Cookies, pokračovaním v prehliadaní súhlasíte s uložením Cookies vo Vašom prehliadači. viac informácií

Súbory cookie:
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít.

Čo sú súbory cookie? Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako kontrolovať súbory cookie Súbory cookie môžete kontrolovať a/alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org. Môžete vymazať všetky súbory cookie uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.

Zavrieť