Postojnska Jama - jaskyňa

Jaskyňa Postojnska jama a hrad Predjama

Chystáte sa do Slovinska? Nevynechajte krásnu jaskyňu pri meste Postojna a neďaleký hrad. Aj keď sme už na Slovensku aj v zahraničí navštívili desiatky jaskýň a hradov, Postojnska je naozaj výnimočná.Postojnska Jama

Krasový systém vyhĺbený podzemnou riekou pivka má viac ako 24 kilometrov a veľká časť je sprístupnená pre verejnosť. Práve to, ako je Postojnska jaskyňa obrovská ju patrí medzi najzaujímavejšie. Prehliadku jaskyne vám napríklad spestrí takmer 4 kilometrová jazda elektrickým vláčikom, z ktorého môžete obdivovať nádherné sály aj výzdobu. Zaujímavosťou je, že to bola vôbec prvá podzemná jaskynná železnica pre verejnosť. Funguje už od roku 1872.

Nádherné kamenné formácie, rôznorodú výzdobu, či špecifické zvieratká, ktoré žiju endemicky len na tomto mieste je lepšie vidieť naživo ako na fotkách.

Ak sa jaskyňu Postojna rozhodnete navštíviť v letných mesiacoch, nezabudnite sa poriadne obuť a obliecť, aby ste nepremrzli. Ak budete hladní, určite si doprajte v Slovinsku typický krémeš, alebo pri jaskyni netradičný čierny hamburger 😉

 

Hrad Predjama

Hrad Predjama Slovinsko

Pár kilometrov od Postojnskej jaskyne môžete navštíviť najväčší jaskynný hrad. Rozprávková pevnosť posadená do viac ako 120 metrov vysokého útesu vás určite očarí nielen zvonku. Chránená prírodou a s vybudovanými tunelmi v jaskynnom systéme patrila medzi nedobytné útočiská slávnych rytierov.

Adam

Leave a reply