historické centrum Varšava

Varšava vlakom, alebo predĺžený víkend u susedov

New York, Sydney, Bangkok...ale čo keď by ste radšej spoznali okolité krajiny? Vyberte sa do poľského Krakova alebo Varšavy 😉 Aj keď bola Varšava (Warszawa) počas vojny totálne zbombardovaná, určite ju odporúčam ako krásne miesto na výlet na predĺžený víkend.

námestie s kráľovským palácom

Mnohí ľudia sa boja lietať, alebo nemajú spoľahlivé auto na cestovanie. Aj preto som sa v rámci testovania všetkých možností vybral do Varšavy nočným vlakom 😉 S mojimi 195 centimetrami bola úloha poskladať sa na lôžko v kupé vcelku náročná, no aj napriek tomu musím povedať, že ma nočná cesta vlakom príjemne prekvapila. No radšej prejdem k veci, čo sa mi na Varšave najviac páčilo?
Zeleň

Ak niečo patrí na úplný top môjho zoznamu, prečo sa mi Varšava zapáčila, tak je to množstvo parkov a zelene. Nebudete mať taký ten pocit "veľkomesta", lebo nikde sa pred vami nevynorí betonóva džungla bez parkov a zelene. Navyše ak ste nemali možnosť vidieť Central Park v New Yorku, či Kensigton Gardens v Londýne, veľmi dobrú predstavu si môžete spraviť z nádherného Łazienki Królewskie južne od centra. Okrem veveričiek, pávov a kačiek si môžete pozrieť aj zaujímavé budovy a pomník Frederyka Chopina.

 

Historické (rekonštruované centrum)

Je škoda, že väčšina mesta bola totálne zničená. Napriek tomu dnes nájdete krásne rekonštruované budovy, ktoré dýchajú históriou. Staré mesto prejdete peši behom pár hodín aj s ochutnávkou miestnych pirohov 😉

 

Kráľovský palác

Krásny palác s námestím patrí určite medzi najfotogenickejšie miesta vo Varšave. Ak máte radi múzeá, nachádza sa tu národné múzeum, ktoré vám objasní mnohé historické momenty.

námestie s kráľovským palácom Varšava

 

Palác kultúry a vedy

Ide o najvyššiu budovu nielen Varšavy, ale celého Poľska. Dominantná budova má 42 poschodí, výšku 231 metrov a je z nej skvelý výhľad na celú Varšavu. Vzhľadom na to, že bola vybudovaná počas 1952-1955 a pôvodne bola stavaná an počesť Stalina, u domácich vyvoláva rozpačité pocity. Dnes má polyfunkčné účely od kancelárskych priestorov až po kiná.

 

Múzeum poľskej vodky

Vodku som mal vždy spojenú s Rusmi, no po návšteve Varšavy sa mi asi bude už viac spájať práve s Poľskom. Novootvorené múzeum Poľskej vodky ropzráva príbeh úspechu Wyberowej

 

Dohovoríte sa aj rukami nohami

Na väčšine dovoleniek je dobre vedieť aspoň základné frázy po anglicky, výhodou Poľska je že pri trochu snahy budete rozumieť aspoň polovicu a tak sa nejak rukami nohami dorozumiete s hocikým 😉Booking.com

Adam

Leave a reply