Kanárske ostrovy a sopečný piesok

Kanárske ostrovy – dovolenka na sopečných ostrovoch

Kanárske ostrovy – dovolenka na sopečných ostrovoch

Možno ešte stále váhate, či sa na dovolenku vybrať práve na Kanárske ostrovy, alebo radšej niekam inam. Ja osobne mám na tieto ostrovy veľkú slabosť, mám k nim citový vzťah a posnažím sa objasniť, čím by vás mohli fascinovať a prečo by ste sa sem radi chceli vrátiť.

Kanárske ostrovy

Nikde inde som nezažila takú rozmanitosť, akú tieto ostrovy ponúkajú. Uvidíte pieskové duny a púšť, vysoké pohoria, sopky a krátery, subtropické lesy a plantáže na jednom mieste. Iba tu môžete vidieť stovky kvetov a stromov, aké ste nikde predtým nevideli, pretože už nikde na svete nerastú. Je tu nádherná a neporušená príroda, krásne piesočnaté, vulkanické pláže, na ktorých sa nemusíte tlačiť. Budete sa prechádzať cez nádherné palmové parky a dokonalé kvetinové záhrady a dýchať čistý vzduch (ani suchý, ani príliž vlhký). Môžete ochutnávať domáce produkty bez konzerantov a chemikálií, ovocie tu chutí úplne inak ako u nás, služby sú v pomere k cene na vysokej úrovni. Majú perfektné cesty, všade čisto a fantastické turistické atrakcie (vodné parky, zoologické záhrady a zábavné parky). Žijú tu srdeční a milí ľudia a absolútne sa nemusíte báť chodiť po ulici po polnoci. Ak máte dobrodružnú povahu a nebaví vás iba sedieť v zlatej klietke jedného hotelového komplexu, nakombinujte si dovolenku sami. Každý ostrov má svoje čaro, ktoré musíte objaviť. Navyše, presúvanie sa po ostrovoch je pomerne jednoduché a nenákladné. Ak z časového hľadiska nemôžete alebo nechcete cestovať z jedného ostrova na druhý, nevadí, možno vám pomôžeme vybrať ten pravý pre vás.

mapa kanárske ostrovy

Ktorý ostrov je ten pravý ?

Ak idete za zábavou, ste partia mladých ľudí, odporúčam Gran Canariu alebo Tenerife. Na týchto ostrovoch sú najmä na juhu vybudované turistické letoviská, kde nájdete obchody, reštaurácie, nákupné centrá a diskotéky, kde sa môžete vyblázniť až do svitania. Ak sa rozhodnete ísť na párty dovolenku, do mesta sa vyberte až okolo pol noci, inak budú podniky poloprázdne. Pre dobrodružné a výletné tipy, čo doma neobsedia, oba ostrovy ponúkajú aj nádherné hory, rybárske dedinky a zabudnuté pláže. Pre objaviteľov neporušenej prírody a zelene je ako stvorený výlet na La Gomeru alebo La Palmu. Tieto ostrovy majú najmenej turistov. Ak na Kanárske ostrovy letíte na viac ako 10 dní, skúste si pobyt rozdeliť a navštíviť aj niektorý iný ostrov, aby ste mohli porovnať ich kontrast.  Napríklad medzi ostrovmi Tenerife a Gran Canaria je možné preletieť cez binter Canarias jednosmerne okolo 35 eur. Ak netúžite po rušných promenádach a cestujete s malými deťmi, na Fuerteventure  sa môžu pokojne hrať v plytkej vode aj na pláži. Fuerteventura je dosť veterná a známa najmä pre fanúšikov vodných športov, kitesurfingu a windsurfingu. Ak chcete spoznávať vyľudnenú mesačnú krajinu z planéty opíc, navštívte Lanzarote. Medzi týmito ostrovmi je jednoduchý presun trajektom a tak určite stojí za to jednodňový fakultatívny výlet na susedný ostrov. Ak sa rozhodnete ísť na vlastnú päsť z Corraleja sa na Playa blanca dostanete za cca 35  – 45 min (12 EUR.)

Kanárske ostrovy miniatúry

Kedy sa vybrať na Kanárske ostrovy ?

Určite ste už čítali, alebo počuli, že Kanárske ostrovy sú ostrovmi večnej jari. To ale neznamená, že je tu každý deň celý rok rovnaké počasie. Takisto majú letá teplejšie, na jar zvykne aj častejšie spŕchnuť a v zime zafúka studený vietor. Ale kľudne sa môže stať, že v januári natrafíte na 30tky horúčavy a oceán bude teplejší ako v júni. Nebojte sa ani keď si prečítate predpoveď na 25 stupňov, v skutočnosti budete mať pocit, že je 30, ale nebude vám neznesitelne teplo, to je isté.  My sme sa kúpali aj v novembri, v decembri už bolo oveľa chladnejšie, ale január bol opäť teplý.

letenky na kanarske ostrovy

Letenky a let

Na Kanárske ostrovy sa letí zhruba 4,5 až 5 hodín. Závisí to najmä od cieľovej destinácie. Možností, ako sa tam dostanete je viac. Môžete využiť ponuky cestovných agentúr, napr. Reisen ponúka lety a ubytovanie v apartmáne bez stravy za prijateľné ceny (cca 500 eur na osobu na týždeň), alebo  môžete využiť vlastnú šikovnosť a nájsť najlepšie lety sami (ak ovládate angličtinu, nemali by ste mať žiadny problém). Odlety sú väčšinou z Viedne. Priame lety ponúka Fly Niki (Air Berlin, niektoré cestovky (Invia) ponúkajú odlety z Prahy). Ak neviete po anglicky, skúste vyhľadávač Momondo, vyhľadáva najlacnejšie dostupné lety viacerých leteckých spoločností a často nám našiel vhodnú kombináciu. Alebo môžete skúsiť Ryanair (ak si trúfate zbaliť sa iba do príručnej batožiny) a môžete si trasu vyskladať ako my. (BA – Bergamo – Valencia – Tenerife – Fuerteventura – Lanzarote – Viedeň). Vyžaduje to však veľa trpezlivosti, času a trochu šťastia. Medzi ostrovmi denne lieta Binter Canarias (cca 60 eur jednosmerný let Tenerife – Fuerteventura). Prípadne sa môžete prepraviť loďou na najbližší ostrov. Najpohodlnejšie a najrýchlejšie sú asi trajekty a katamarany spoločnosti Fred Olsen, ale v každom prístave sú aj mnohé lokálne prepravné spoločnosti  (Armas, ..).

Kanárske ostrovy a sopečný piesok

Ubytovanie

To čo miniete na letenku, ušetríte na ubytovaní. Na Kanárskych ostrovoch je hotelov ako maku, veľký stavebný boom spôsobil, že sa teraz v čase krízy ponúkajú veľmi lacno. Väčšinu z nich tvoria apartmány s vlastnou kuchyňou, terasou a pekným bazénom, alebo sa môžete ubytovať v klasickej hotelovej izbe. Ak si nevyberiete all inclusive pobyt, asi by som radšej volila apartmán, už len kvôli chladničke. Ceny apartmánov sa pohybujú od 12 eur na osobu noc, nám sa podarilo aj s polpenziou za 16 eur  (strava bola výborná). Za túto cenu si nekúpite pobyt ani na Orave. Pozerajte aj na bazén, ak náhodou silnejšie bude fúkať, plážové slnenie je ohrozené. Najviac odporúčame rezervovať hotely cez booking.com a platí pravidlo, čím skôr, tým lacnejšie. My si vždy čo najskôr dopredu rezervujeme najprijateľnejšie ubytovanie s možnosťou bezplatného storna  a potom už len čakáme a sledujeme, či nevyhodia lepší deal na iný hotel.

hotely a ubytovanie na kanárskych ostrovoch

Pláže

Na Kanárskych ostrovoch nemá žiadny hotel svoju vlastnú pláž, pretože v Španielsku sú všetky zo zákona verejné. Rátajte preto s kratšiou prechádzkou k najbližšej pláži. Nájdete tu buď pláže sopečného pôvodu, alebo s bielym pieskom dovezeným/dofúkaným zo Sahary. Takéto umelo vybudované sú napr. Playa Amadores (Gran Canaria), Las Teresitas (Tenerife), Playa Blanca, Flamingo (Lanzarote) a na Fuerteventure sú biele snáď všetky. Ostatné pláže sú sopečného pôvodu. Kanárske ostrovy obmýva Atlantický oceán a tak nečakajte teplý kúpeľ. Najteplejšia voda by mala byť koncom leta, ale to max. 23 stupňov, v zime sa teplota vody pohybuje okolo 18 stupňov. Čo je však pozitívne, nemali by ste natrafiť na žiadnu medúzu, ježka a ani nič podobné. A keď už budete ležať na pláži, dámy, nemajte zábrany pri zhadzovaní vrchného dielu plaviek. Kanárčania sú na to zvyknutí a je to pre nich prirodzené, rovnako ako piercingy a tetovania po celom tele.

Čo do kufra

Čo sa týka oblečenia, nebudete ho potrebovať veľa. Tielká, tričká, kraťasy, plavky, pohodlné šlapky (kroxy), tenisky, dámy nejaké plážové šaty a na večer tenké dlhé nohavice a sveter. Ak prichádzate mimo sezóny (jún – september), pribaľte si aj rifle a tenkú vetrovku. Hlavne preto, že večery sú chladnejšie a občas sa k nim pritrafí aj chladniejší vietor.

Cestovanie po ostrove

Úplne najlepšie je požičať si auto, nech ste na ktoromkoľvek ostrove. Benzín je tu oveľa lacnejší ako u nás ( 1,1€ za liter), cesty sú zväčša v perfektnom stave a s parkovaním sme ani v hlavnej sezóne nemali žiaden problém. Zase platí, ak chcete mať lacné auto, objednávajte ho čo najskôr po zakúpení leteniek, z domu cez internet. Prípadne môžete využívať aj taxíky, na krátke vzdialenosti sú oproti našim veľmi lacné, dokonca často lacnejšie ako autobusy. Ak hľadáte zástavku autobusu, pýtajte sa na parada de Guaguas (wawa – po kanársky autobus).

suveníry z kanárskych ostrovov

Kanárske špeciality a suveníry pre najbližších

Kanárčania ako prílohu podávajú zemiaky v šupke varené v morskej vode, ktoré potom namáčajú do omáčky mojo. Majú viaceré druhy, ktoré sa líšia farbou aj chuťou. Mojo rojo (červené), mojo rojo picón a mojo verde. Môj víťaz je mojo rojo picón – pikantná cesnaková – len je ju potom trochu aj cítiť, tak s ňou veľmi opatrne.

Na raňajky zvyknú jesť ako zákusok churros. Nie je to žiadna klobáska, sú to koláčiky vyprážané z langošového cesta posypané cukrom. Veľmi chutné a veľmi mastné. Treba vyskúšať, deťom možno budú viac chutiť čokoládové.

Ostrovná klasika sú plody mora a ryby. Čerstvé a fantastické, v reštauráciách sú ale trošku drahšie.

Čo sa týka alkoholu, majú celkom chutnú ponuku likérov – napríklad banánový je úžasný, ochutnali sme aj kaktusový a úplnou špecialitou je kanársky ron miel – medový rum.  Predávajú ich aj v plastových pol litrových fľašiach, takže sa vám v kufri nerozbijú.

Ak máte radi syry, tu sa ich môžete najesť do sýtosti. Vyrábajú hlavne kozie syry (queso de cabra), ktoré potom často miešajú aj do rôznych nátierok. Napríklad almogrote je typický produkt z kozieho syra, v kombinácii s cesnakom, olivovým olejom a koreninamy sa používa ako pomazánka na hrianky a pod. Z marmelád môžete ochutnať kaktusovú, banánovú, morušovú ale je ich ďaleko viac. Určite ochutnajte vzácny med z cukrovej trstiny (miel de caňa) a ešte vzácnejší palmový med (miel de palma – najlacnejšie ho kúpite na ostrove La Gomera, kde sa aj vyrába).

Okrem jedla sa budete všade potkýňať o produkty aloe vera. Keďže aloe vera má na Kanárskych ostrovoch svoj pôvod a domovinu, rastie tu týchto katkusov neúrekom. Odporúčam, namiesto krému po opalovaní, ktoré sú tu zbytočne drahé si kúpte hydratačný telový krém aloe vera a nejaké si pribaľte aj do kufra. Ocenia ho aj muži, pretože sa veľmi rýchlo vstrebáva a krásne voní.  Okrem krémov robia z aloe aj drinky a čerstvé šťavy. Alebo si môžete takú malú aloe kúpiť za pár eur. Majú ich v pevných plastových obaloch, takže ju môžete pokojne pribaliť do kufra. Otázne je už len, či by sa jej u nás páčilo. My sme jednu doniesli v kufri kamarátke, ktorá pestuje kaktusy, tak som zvedavá, ako sa jej bude dariť.

Nakupovanie

Nakupovanie suvenírov je jednoznačne najlacnejšie vo veľkých hypermarketoch (Sieť hiperDyno a Mercadona je celkom slušne zásobená). Ak si porovnáte ceny so suvenírovými obchodmi na plážových promenádach, môžete vidieť aj dvoj eurový rozdiel – napr. pri mede, likéroch či kozmetike. O letiskových prirážkach ani nehovorím. V promenádových obchodoch nájdete klasiku magnetky, hrnčeky a ako moja teta hovorí tretky, ktoré nikdy nebudete potrebovať, ale ľudia ich aj tak kupujú. Oblečenie na pláži radšej nekupujte, pokiaľ nemáte záujem o čínske produkty. Väčšina plážových obchodíkov je čistá miletička. Ak si chcete nakúpiť v obchodoch Zara, Stradivarius, Berschka, Mango, Shana  a podobné, majú tu lepší sortiment ako u nás, a keďže sú to španielske obchody, tak aj lacnejšie. Hľadajte alebo pýtajte sa na Centro Comercial. Ak máte záujem o drahšie značky, a dizajnérske kúsky, zamierte do El Corte Inglés  – je to vlastne obchodný dom v štýle peek and clopenburg, resp. outlet  drahších značiek ako Armani, Hugo Boss, Polo, Desigual, Tommy Hilfiger atď.

Potrebujete sprievodcu po Kanárskych ostrovoch?

Páčil sa ti článok? Daj o nom vedieť známym:

Facebook
Twitter
Pinterest

4 Odpovede

 1. Chcem vas poprosit kde by som nasla taky apartman pre 5 osob na 12 dni v Kanárskych ostrovov, kde sa da blizsie pozicat auto. Navstivit sopku, tretiu na svete. Co treba k tomu vybavit.

  1. Dobrý deň Danka,

   Ak chcete navštíviť sopku Teide, pozrite si ubytovanie na Tenerife, tam si môžete zadať filter koľko osôb, aký termín atď. Auto ak chcete mať na dlhšiu dobu, môžete si požičať priamo na letisku a tam ho aj vrátiť, my zväčša auto objednávama cez economy car rentals.. Stačí si kúpiť letenku (napríklad ak kliknete na banner pelikánu vľavo hore, môžete si vyhľadať potom lety priamo na Tenerife), objednať ubytovanie napr. cez Booking a auto podla ceny a potreby tiež odporúčam zarezervovať cez internet.

   Adam

 2. Zdravim adam,prosim viete mi poslat link na ubttovanie s polpenziou,ktore spominate vyssie? Momentalne sme na kanarskych..dakujem za skoru odpoved.veronika

  1. Veronika vyskúšajte Booking, vyberte si oblasť a potom vyfiltrujte podľa toho o čo máte záujem. Hotel v ktorom sme boli my už nie je ani v ponuke, predsalen to bolo už zopár rokov 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka podporuje tvorbu Cookies, pokračovaním v prehliadaní súhlasíte s uložením Cookies vo Vašom prehliadači. viac informácií

Súbory cookie:
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít.

Čo sú súbory cookie? Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako kontrolovať súbory cookie Súbory cookie môžete kontrolovať a/alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org. Môžete vymazať všetky súbory cookie uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.

Zavrieť