Loro Park papagáje

Loro Park, Tenerife - pokus o záchranu ohrozených zvierat


Loro Park papagáje

Loro park na kanárskom ostrove Tenerife patrí medzi najkrajšie a najzaujímavejšie ZOO parky na svete. Na ploche viac ako 13500 metrov štvorcových môžete nájsť omnoho viac ako len papagájov (loro = papagáj) a preto tento živočíšny raj navštívilo už viac ako 40 miliónov návštevníkov. Nachádza sa v meste Puerto de la Cruz na severe Tenerife a patrí desaťročia medzi najväčšie atrakcie kanárskych ostrovov.Loro Park má viac ako 40 ročnú históriu. Otvoril ho v decembri 1972 nemecký cestovateľ a podnikateľ Wolfgang Kiessling na 10x menšej ploche s približne 150 papagájmi. Park sa tešil popularite, rozrastal a dnes sa tu nachádza viac ako 4000 papagájov mnohých ohrozených druhov.

papagáj
papagáj s orieškom

 

Park drží niekoľko rekordov, v roku 1987 tu vybudovali najväčšie a najmodernejšie delfinárium v Európe. Loro park vybudoval najväčší vnútorný výbeh pre tučniakov s ľadom a snehom a taktiež sa tu nachádza najdlhší žraločí tunel v Európe. Loro Park sa začal aktívne podieľať na záchrane ohrozených druhov, čo sa od roku 1994 stalo hlavným poslaním samostatnej nadácie. Históriu parku v španielčine s anglickými titulkami si môžete pozrieť v tomto videu.

 

Aké zvieratá môžete vidieť v Loro Parku ?

Aj keď papagáje nepatria medzi moje najobľúbenejšie zvieratá, v parku sme strávili viac ako 8 hodín, pretože je naozaj na čo pozerať. Hneď pri vchode je jazierko s vodopádmi, hejnami farebných rýb a krásnymi rastlinami. Dych mi však vyrazili až gorily. Nádherné, majestátne, smutne sa pozerali na ľudí, ktorí nedokázali rešpektovať pravidlá a blýskali na nich blesky svojich fotoaparátov. Gorily sú obrovské, sú inteligentné, su neskutočne silné a pritom gestami a pohybmi tak pripomínajú ľudí. Rovnako si čistili potravu, odháňali rukou doterné muchy, či hľadali najlepšiu a najmäkšiu polohu na spánok v tieni. Samec gorily, najväčší ľudoop na svete môže vážiť až 3x viac ako človek.

 

Gorila Loro Park

gorila

O kúsok ďalej sa presuniete z tropickej africkej džungle sa presunieme na južnú pologulu. Antarktídu v Loro Parku reprezentuje obrovský kus ľadu, umelý sneh a špeciálne podmienky vytvorené pre stovky tučniakov, ktoré sa bláznia vo vode aj na kryhách svojím typickým chaplinovským krokom. O kúsok nižšie si môžete pozrieť fantastickú šou uškatcov. Oproti tuleňovi má úškatec dlhšie predné plutvy a silnejšie zadné, vďaka čomu sa dokáže omnoho lepšie pohybovať aj na súši. Samozrejme, že predvedú ako dokážu manévrovať, plávať a skákať s loptou na nose. Budete prekvapení, že za sladkú, teda rybaciu odmenu sa však dokážu naučiť kúsky, ktoré vyžadujú riadnu dávku vnímavosti a inteligencie.

tučniaky

uškatec s loptou Loro Park

 

Návštevu bengálskych tigrov, zvedavých surikát, obrovských korytnačiek z Maurícia, mravenčiara, či šimpanzov si nechajte radšej ako alternatívny program, keď sa nedostanete na niektorú z vodných show. Určite najzaujímavejšie na prehliadke Loro Parku sú vystúpenia obrovských kosatiek a delfínov. Štyri kosatky priviezli zo zábavného parku SeaWorld z USA v roku 2006 spolu s trénermi a veterinármi. Neskôr sa rodinka rozrástla o 2 bábatká, ktoré sa narodili priamo v parku. Samice ich odmietli a tak obe mláďatá vychovávali tréneri a veterinári od malička. Keďže kosatky majú predstavenie len 4 krát za deň  (11.45, 13.45, 15.15 a 16.30) je dobré práve ich vystúpenie naplánovať. My sme sa to snažili zosúladiť tak, aby sme rovno po kosatkách stihli o 13.00 delfíny.  Sadli sme si do ôsmeho radu, ktorý bol ako posledný s označením "splash zone". Ľudia pod nami si pomaly a neochotne navliekali v horúčavách pršiplášte a tak niektorí hneď v prvých minútach schytali poriadnu sprchu. Ak chcete fotiť, sadnite si radšej do 10+ radu, aby vám oprava foťáku nepredražila spomienky na Loro Park. Nie nadarmo sa po anglicky volajú kosatky zabijáci (killer wales), sú obrovské, mrštné a vďaka ich loveckému inštinktu sú napriek tréningu veľmi nebezpečné. Na Wiki som sa dočítal o viacerých nešťastiach, pri ktorých zahynuli tréneri a preto už počas show nie sú takmer vôbec vo vode.

 

kosatka orca show

orca show splash

kosatky

Aj keď sú kosatky prekrásne, charizma a inteligencia delfínov je snáď ešte okúzlujucejšia. Vysoké skoky, plávanie s inštruktormi, ťahanie loďky boli len zlomok z toho, čo nádherné delfíny predviedli. Ak sa chete pozrieť do očí žralokom, pozrieť si raje, morské koníky alebo slávnu koralovú rybku Nema, nevynechajte akvárium a žraločí tunel. Zaujímavá je aj prechádzka do korún stromov, kde majú krmivo papagáje, ktoré tak budú zobať oriešky a ovocie vo svojom prirodzenom prostredí doslova 10-20 cm od vás.

 

delfiny show

loro park delfíny

delfíny

Pred vstupom do parku si môžete pozrieť túto mapu a určite si poznačte aj časy jednotlivých show, aby ste vyťažili z návštevy Loro Parku čo najviac.

mapa loro parkLoro park show program

V PlanetLife na vás čaká vzdelávacie video o Loro Park foundation, ktoré nás upozornilo, že každý deň vyhynie na svete viac ako 250 jedinečných živočíšnych druhov a tak je možné, že naše vnúčatá už budú poznať len zlomok dnešnej populácie zvierat. Vstupné do parku vrátane všetkých šou stojí 33€. Ak plánujete aj návštevu aquaparku, viac sa oplatí za zvýhodnenú cenu “twin ticket”. Siam park je plný tematických tobogánov a vodných atrakcií, patrí medzi najväčšie a najmodernejšie aquaparky v Európe.

Adam

1 comment

Leave a reply