španielsky týždeň v Bratislave

Hola Bratislava! Prichádza španielsky týždeň!

Hudba, tanec a klobása, teda...jamón? Na Slovensku žije komunita Španielov, ktorí sa rozhodli predstaviť svoju kultúru a tradície ambicióznym a sympatickým projektom "Španielsky týždeň". Cieľom projektu je v piatich blokoch priblížiť Slovákom viaceré aspekty španielskej kultúry od pondelka 15. do nedele 21. októbra v Bratislave.

Španielsko precestovali krížom-krážom a chcú zažiť španielsku kultúru, či ochutnať gastronomické špeciality aj s ľuďmi v Bratislave.

festival španielsky týždeň

 

Kompletný program festivalu Španielsky týždeň

 

Pondelok 15.10.2018

Oficiálne otvorenie Španielskeho týždňa (na pozvánky) sa začne krátkym predstavením organizátorov a autorít. Festival odštartuje vernisáž umelkyne Araceli Reverte, ktorá v minulosti pôsobila aj v Prahe a Bratislave. Jej výstavu malieb budete môcť navšťíviť počas celého týždňa v otváracích hodinách Pistoriho paláca (Štefánikova 25, Bratislava). V pondelok pre verejnosť začína možnosť ochutnať Španielsko vo vybraných baroch a reštauráciach pod názvom Ruta de la Tapa.

 

Utorok 16.10.2018

Popri možnosti ochutnávky španielských vín a tapas v rôznych častiach Bratislavy vám radkyňa pre cestovný ruch Maria Teresa Ortiz Marín odprezentuje zaujímavosti španielskej gastronómie. V Pistoriho paláci vás privíta o 17:30 s welcome drinkom a porozpráva vám, prečo viac ako 8- miliónov turistov ročne láka paella, gazpacho, iberská šunka, či degustácia vín na sväto-jakubskej ceste. Večer ovládne umenie. O 20:00 začína recitácia poézie španielskeho básnika Federica Garcíu Lorcu v sprievode flamenco hudby.

 

 

Streda 17.10.2018

Ak už ste ochutnali vínko a tapas, príďte si do OC Central pozrieť výstavu fotografií Flamenca. V stredu 17.10.2018 o 17:00 Beatrix Mexi Molnarová osobne predstaví fotografie z rokov 2005 až 2017, v ktorej zobrazuje veľkých majstrov flamenca.  Ak preferujete film, o 17:30 sa v Pistoriho paláci začne predstavenie filmu La Isla Minima. Lístky je nutné rezervovať.

 

Štvrtok 18.10.2018

Bez práce nie sú koláče, a preto sa vo štvrtok o 15:00 v Pistoriho paláci festival zamerá na biznis - čaká vás Deň hispánsko-slovenskej obchodnej komory zakončený obchodnou večerou v reštaurácii Paradox (Palisády 29, 811 06 Bratislava)

 

Piatok 19.10.2018

Už o 9:30 ráno môžu kuchári, absolventi hotelových škôl a gastro profesionáli prísť na kreatívny kurz varenia s „veľvyslancom ryže“, šéfkuchárom Davidom Monterom. O 19:00 bude David viesť kurz varenia tradičnej ryže s tvorivým a inovatívnym nádychom aj pre verejnosť. Cena kurzu vrátane jedál a vín je 75 Eur. Ak preferujete tanečné kroky, v tanečnej sále Csemadoku bude workshop nielen pre mierne pokročilých flamenco tanečníkov, aj pre tých, ktorí sa flamencu venujú dlhšie a intenzívnejšie. Cena je 70 Eur.

Piatok je pre Slovákov ideálny deň na tour de bar. Ak ste ešte neochutnali tapas a španielske vínka, máte skvelú príležitosť vydať sa na cestu za najlepšími tapas.

 

Sobota 20.10.2018

Španielsky trh je ideálne miesto, kde si môžete užiť Španielsko z "každého rožku trošku". Ochutnajte ukážky španielskej gastronómie, tradičnú valencijskú paellu, španielske vína, či typické jednohubky „tapas“. Pozrite si aj krájanie španielskej šunky „jamón serrano“, a to všetko v sprievode živej hudby a tradičných tancov. Námestie pred reštauráciou Paradox na Palisádoch ožije už od 10:00 a program bude trvať až do 18:30. Práve o pol siedmej v Pistoriho paláci sa začne koncert talentovanej španielskej flautistky Marty Femeníaovej.

 

Nedeľa 21.10.2018

Rodiny s deťmi okrem gastro možností určite ocenia aj deň otvorených dverí Aula Cervantes (Konventná 619/1, Bratislava). Informácie o aktivitách centra, materiály na výučbu španielčiny, či program pre celú rodinu.

10:00 h- 11:00 h Výtvarná dielňa pre deti. Mª Jesús Machek-Rivero v španielčine na tému „More a jeho farby“..
11:00 h - 12:00 h Hry pre deti
12:00 h- 13:00 h Kreslený film pre deti v španielčine

V Pistoriho paláci sa o 16:00 začína predstavenie filmu La Buena estrella a zlatý klinec programu španielskeho týždňa je Flamenco koncert Juana Polvilla v Divadle Wuestenrot pod názvom Experiencia Flamenca. Koncept spája Juana Polvilla, Cheita a Morenita de Triana, vychutnajte si vášen umelcov tanca, spevu a gitary.

Adam

1 comment

Leave a reply