Dve zaujímavé miesta nachádzajúce sa neďaleko kúpeľov v Turčianskych Tepliciach

Mesto Turčianske Teplice patrí dlhodobo k vyhľadávaným lokalitám na Slovensku. Ako už z názvu vyplýva, v tomto meste sa nachádzajú významné slovenské termálne kúpele, ktoré patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Vedeli ste ale, že sa tieto kúpele kedysi volali Štubnianske Teplice a patrili mestu Kremnica?

História kúpeľov

Skôr, ako si povieme viac informácií o dvoch zaujímavých miestach v okolí kúpeľov v Turčianskych Tepliciach, povieme si niečo o miestnych termálnych kúpeľoch. Prvá písomná zmienka o termálnych prameňoch nachádzajúcich sa v Turčianskych Tepliciach pochádza ešte z 13. storočia, kedy kráľ Ladislav I. prostredníctvom darovacej listiny daroval miestne panstvo spolu s termálnymi prameňmi grófovi Petrovi. O čosi neskôr, konkrétne v 16. storočí, sa tieto kúpele dostali do vlastníctva neďalekého mesta Kremnica. Kúpele Turčianske Teplice vďačia za svoj rozmach práve tomuto mestu, ktoré sprístupnilo tieto kúpele všetkým spoločenským vrstvám. Vhodné ubytovacie zariadenia sa ale podarilo postaviť až v 19. storočí. V roku 1949 sa mesto Kremnica vzdalo vlastníckych práv a z týchto kúpeľov vznikli významné Československé štátne kúpele.
Názov Štubnianske Teplice zanikol v roku 1948, konkrétne vo februári. 

Keď sme sa už dozvedeli čo-to o kúpeľoch v tomto meste, prezradíme si, čo by ste si nemali nechať ujsť v okolí mesta Turčianske Teplice. Ak si zarezervujete ubytovanie v luxusnom hoteli, určite si spravte výlet na tieto dve krásne miesta.

 

Špania dolina

špania dolinaAk patríte k milovníkom baníctva, určite túto obec nachádzajúcu sa v blízkosti mesta Turčianske Teplice a Banskej Bystrice dobre poznáte. Ak ste v skupinách turistiky na sociálnych sieťach, určite sa vám pri vyslovení názvu obce vybaví výhľad z haldy šachty Maximilián na miestny kostol (Kostol Premenenia Pána) a na okolité vrchy. Zo Španej doliny máme krásny výhľad na Panský diel, ktorý v zimnom období môžete navštíviť práve kvôli lokalite Šachtičky, ktorá je významné lyžiarske stredisko nachádzajúce sa v blízkom okolí Banskej Bystrice. Zo Španej doliny priamo na Šachtičky vedie náučný chodník, ktorý vám jednoznačne odporúčame prejsť kompletne celý.

Špania dolina bola preslávená po celej Európe práve kvôli náleziskám medenej rudy obsahujúcej aj striebro. Významnou sa stala aj vďaka paličkovaniu. Špaňodolinská čipka je unikát, ktorý nikde inde nenájdete. Dokonca tu bola v 19. storočí založená aj škola paličkovania.

 

Gaderská dolina

Gaderská a Necpalská dolina z Kozej skaly

Ak prichádzate do Turčianskych Teplíc od severu (od Martina), určite si spravte výlet na zrúcaninu hradu Blatnica a predovšetkým do Gaderskej doliny. Je to východiskový bod na najvyšší vrch Veľkej Fatry (Ostredok), ale aj na všetky vrcholy hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. Ak si chcete okrem krásneho prostredia v okolí kúpeľného hotela vychutnať aj nenáročnú prechádzku a turistiku, odporúčame návštevu Gaderskej doliny. Do Gaderskej doliny sa dostanete z obce Blatnica. Práve preto sme vám odporúčali návštevu zrúcaniny hradu Blatnica.

Prechádzka Gaderskou dolinou je nenáročná a zvládnete ju pokojne aj s vašimi najmenšími. Dolinou totiž vedie nová asfaltka, preto sa na prechádzku môžete vybrať aj s kočíkom.

V hornej časti doliny sa rozdeľuje na dve časti – ľavostranú Dedošovú dolinu a pravostraný Selenec. Obe časti tejto doliny sú krásne a odporúčame vám ich prejsť kompletne celé.

Adam

Leave a reply