horská túra tipy

3 tipy na to, ako zvládnuť horskú túru

Slovensko je krásna krajina, ktorá ponúka stovky možností na to, ako tráviť čas v prírode. Jeseň je z pohľadu cestovania priam ideálna na prechádzky po prírode a taktiež horskú túru v našej krajine. Namiesto k moru sa počas jesenných mesiacov určite oplatí skúsiť Tatry či Slovenský raj. Ak však chcete zvládnuť horskú túru, tak na to potrebujete aj patričné vybavenie.
1. Dôkladná príprava a oboznámenie sa s terénom

Polovicou úspechu je príprava – toto pravidlo platí pri vysokohorských túrach dvojnásobne. Uvedomte si, že nejdete na prechádzku po meste, ale do terénu, kde ste ešte v živote neboli a neviete, čo vás tam čaká. Takže v týždni pred túrou vám odporúčame si podrobne pozrieť mapy, naplánovať trasu a pozrieť si, aký terén vás na túre čaká. Skvalitníte tým zážitok z túry a vyhnete sa nepríjemnostiam či nebodaj nehodám.

ako na horskú túru

2. Základom kvalitná obuv

Pri vysokohorských túrach je zásadná stabilita nôh, aby ste sa nešmykli či nešťastne nepadli. V tomto je teda zásadné, čo si obujete. Nikdy nechoďte na túru v obyčajných teniskách či topánkach, ktoré nie sú určené na turistiku! Vždy si obujte pevné turistické topánky, pri ktorých máte potrebnú stabilitu a znižujete riziko pádu. Veľmi dobrým riešením je pánska obuv Mammut, ktorá poskytuje vysoký komfort i bezpečie.

3. Nepremokavé bundy

Počasie je pri túrach nepredvídateľným faktorom, ktorý vie človeka nepríjemne prekvapiť. Zvlášť na horách sa podmienky zvyknú meniť v priebehu minút. Dole teda môže byť sucho a pekne, ale keď vyleziete na vrchol, privíta vás vietor a dážď. Ďalším pravidlom túr je teda to, aby ste si obliekli nepremokavú a kvalitnú bundu. Populárne sú napríklad pánske bundy Mammut, ktoré si dokonca už môžete kúpiť aj on-line prostredníctvom internetu. Pri kúpe nepremokavých búnd sa vyhnete prechladnutiu a počas celého pobytu na túre si doprajete teplotný komfort.

Leave a reply