Karavan - výlet do kempu

Dovolenka v kempe – tipy ako ušetriť a užiť si to

Dovolenka v kempe – tipy ako ušetriť a užiť si to

V kempe som bol naposledy ako 7-ročný, a tak som pred tohtoročným dobrodružným výletom mal isté obavy, ako zvládneme týždeň s 3-mi deťmi  (6,10,13). Navyše v požičanom aute. Až na pár začiatočníckych chýb to však bol super zážitok 😉 Práve preto som sa rozhodol spísať naše skúsenosti a zopár tipov, ako si dovolenku v kempe naplánovať a užiť.

 

1 | Auto, karavan, či obytný príves

Myšlienka ísť niekam kempovať vznikla v čase, keď kamarát začal prenajímať špeciálne kempovacie auto tzv. Campervan – Mercedes Marco Polo. Úprimne, práve to bola pre mňa hlavná výhoda. Predstava, že nebudem musieť za sebou ťahať obrovský príves, alebo sa učiť jazdiť s veľkým obytným autom, bola lákavá. Tieto obytné dodávky sa na ceste správajú úplne ako štandardný osobák, majú veľmi príjemnú spotrebu, ľahké parkovanie,atď. Podľa mňa je to ideálna voľba pre začínajúcich kemperov.

karavan markíza

Skúsenejší kemperi si nevedia vynachváliť napríklad obytný príves. Pre zručných šoférov a ľudí, ktorí chcú ostať dlhšie na jednom mieste, by som odporúčal práve toto riešenie ako ideál, keďže po odparkovaní obytného prívesu v kempe ste flexibilní s použitím auta na výlety do okolia. To naopak vidím ako najväčšiu limitáciu veľkých karavanov.

Moja rada: Vyskúšajte si najskôr noc v kempe trebárs aj v stane s vaším autom, aby ste si najprv zažili celú atmosféru a zistili, čo vám najviac bude vyhovovať.

 

2 | Prenájom, či kúpa

Ešte pred tým, ako sa rozhodnete kúpiť ktorúkoľvek variantu, určite by som odporúčal pridať sa aspoň jedenkrát k niekomu, kto kempuje, prípadne zvážiť prenájom karavanu, nech si zažijete na vlastnej koži výhody aj nevýhody. Čisto z finančného hladiska by som odporúčal prenájom, najmä ak by ste chodili na dovolenku maximálne 2-3 krát do roka, pretože budete mať k dispozícii zvyčajne nové auto, o ktoré sa zvyšok roka nemusíte starať (servis, parkovanie,…) a nemusíte skladovať ani zvyšok kemperskej výbavy. Kúpu vlastného karavanu, či prívesu odporúčam skôr rodinám, ktoré si už iný typ dovolenky pomaly ani nevedia predstaviť a auto využijú naplno.

 

3 | Kam ísť kempovať?

Hory, mestá alebo pláže? Výlet do kempov umožnuje flexibilitu spoznávať viaceré krajiny, či regióny. V dnešnej dobe je kemperských možností toľko, že si môžete naozaj vyberať podľa vašej chuti. Aj keď mnohých Slovákov láka more a pláže, kempovanie v horách, či pri jazerách je rovnako nádherné. Najmä počas horúcich letných nocí určite omnoho pohodlnejšie. Horúce noci viac ako 28 v Benátkach a v letovisku Jesolo neboli úplne ideálne, oveľa lepšie sme sa vyspali pri jazerách Bled/Bohinj v Slovinsku, kde sú letné nočné teploty oveľa príjemnejšie.

Viacerí nám odporúčali aj kempovanie na lyžovačke, samozrejme tam už je to trošku náročnejšie na výbavu, kúrenie atď. Keď si začnete vyberať kempy, pozrite si aj ich pravidlá, obmedzenia a ceny. Vyhnete sa tak nečakaným a nepríjemným prekvapeniam.

 

4 | Ako si dovolenku v kempe naplánovať

Ak sa rozhodnete pre dovolenku vo dvojici alebo s partiou kamarátov, pokojne sa môžete vybrať len tak – „na blind“, kam vás vietor zaveje. Takáto dovolenka vám umožní meniť plány podľa počasia, nálady, či toho ako sa vyspíte. Ak však idete celá rodina s deťmi, prípadne viac rodín, odporúčal by som viac času stráviť plánovaním, prípadne si „vysnívaný“ kemp zarezervovať. Treba však počítať s tým, že väčšina kempov umožnuje rezerváciu len na dlhšie pobyty (často min. týždeň).

Kempujete prvýkrát?

Ak idete kempovať prvýkrát, vyskúšajte si to niekde v okolí vášho domu, aby ste si zistili, koľko Vvm trvá všetko rozložiť, upevniť, pozapínať a povypínať, prípadne, čo by sa vám hodilo doplniť do výbavy. Predtým, ako vyrazíte do neznáma, je dobré si vyskúšať, ako sa s prívesom či obytným autom jazdí na cestách, ktoré poznáte.

Ak sa vyberiete na dobrodruhov, odporúčam nainštalovať aplikácie ako Park4night, či Stellplatz Radar. Vďaka týmto aplikáciám nájdete v okolí kempovacie aj parkovacie možnosti. Niekedy aj s popisom, kde je dostupná voda, elektrina, WC, orientačné ceny atď. Aj keď je karavaning o slobode, minimálne prvých pár výletov si radšej dôkladne naplánujte. Pozrite si možnosti, kde sa dá prespať, kde by ste chceli tankovať, dopĺňať vodu, či dobíjať elektrinu.

Nepresúvajte sa večer

Podobne, ako hotely, aj kempy majú svoje „checkin“ a „checkout“ časy. Najmä v sezóne je rozumné plánovať presuny tak, aby ste do nového kempu dorazili doobeda. Večer sú už kempy často plné a ťažšie nájdete dobré miesto. Rozložiť sa pri zotmení už tiež nie je také jednoduché a môžete rušiť svoje okolie.

Menej je niekedy viac.

Nenaplánujte si príliš veľa miest na itinerár. Ak ste ubytovaní v hoteli, tak sa ráno jednoducho vyberiete na raňajky a potom hop-šup do plaviek a na pláž, či na výlet. V kempe je to trošku iné a každá vec vyžaduje viac času. Dostať sa na rad v kúpeľniach, pripraviť si ráno praženičku na plynovom variči, kúpiť čerstvé pečivo v obchodíku a následne všetko po sebe upratať, poodkladať a poumývať, môže zabrať aj 2 hodiny. Rovnako je to s večerami – ak si nezačnete variť skôr, budete umývať riady po tme 😉

 

5 | Ako sa zbaliť do kempu

Mnohí majú tendenciu brať radšej viac ako menej v štýle „veď auto odnesie“. Osobne by som odporúčal redukovať počet vecí len na to najnevyhnutnejšie, aby ste si obytný príves alebo karavan nezahádzali zbytočnosťami. Myslím tým najmä oblečenie, keďže  v mnohých kempoch sú aj práčky, nie je nevyhnutné zbaliť sa ako na módnu prehliadku. Radšej využite voľný priestor aj na spoločenské hry, užitočné pomôcky, či trvanlivé jedlo. Nezabudnite, že nie vždy bude ideálne počasie, či reštaurácia a obchody po ruke. Okrem štandardnej „dovolenkovej výbavy“ nezabudnite na veci, ktoré sa zídu v kempe:

 • pohodlie a zábava: rozkladací stolík a stoličky, slnečník, stan alebo markíza, náhradné deky, karty, knižka, bicykle
 • varenie: plynový varič, riad a príbor, aspoň jeden ostrý nôž, bandaska na vodu, utierky, hubka a jar, soľ, cukor, čaje a trvanlivé jedlo
 • užitočné: najzákladnejšie lieky, povraz na vešanie bielizne, baterka či lampáš, náradie na menšie opravy, vrecká na smeti, repelenty, predlžovačka, štartovacie káble, pršiplášte

Najmä pri kemperských stoličkách, baterkách, atď. by som odporúčal radšej niečo kvalitnejšie, lebo keď si zvolíte niečo „levné tudiž dobré“, môže sa vám stať, že sa v tých najlacnejších stoličkách vôbec nebude dobre sedieť, alebo že baterka vydrží svietiť len pár hodín…

 

6 | Ako pri kempovaní ušetriť

Tak ako pri štandardných dovolenkách tak aj pri výletoch do kempov máte možnosť ušetriť na 3 základných položkách:

 • STRAVA: nakúpte si jedlo miesto návštevy reštaurácie, zoberte si autochladničku, aby ste si mohli drobné veci nakúpiť aj do zásoby. Zbaľte si aj zopár polotovarov (cestoviny, polievky/bujón, …).

jedlo v kempe - varená kukurica

 • DOPRAVA: spôsob akým budete jazdiť, vám najmä pri väčších a ťažších karavanoch môže výrazne ovplyvniť vaše náklady na tankovanie. Vyberte si auto aj podľa spotreby. Ak sa neponáhľate a chcete ušetriť, vyhnite sa spoplatneným diaľnicam a tunelom. Nás stálo tankovanie a dialničné poplatky pri ceste Bratislava -> Jesolo -> Benátky -> Postojna -> Bohinj -> Bled -> Bratislava necelých 200 eur, s priemernou spotrebou 7,3l.
 • UBYTOVANIE: Myslel som si, že ubytovanie už mám „v cene“, veď spím v aute, nie? Čím viac služieb kempy ponúkajú a čím su vo vyhľadávanejších oblastiach, tým sa môžu ceny za prenocovanie zvyšovať. Ak chcete ušetriť, hľadajte lacnejšie kempy so základnými službami (voda, elektrina, wc). Alebo bezplatné miesta na prespatie. V slovinských kempoch nás noc vyšla okolo 50€ (auto, 2 dospelí, 3 deti, elektrina). Rakúske kempy sme videli aj lacnejšie (okolo 30€) , talianske o dosť drahšie (okolo 100€).

 

7 | Užite si to

Aj keď sme plánovali ísť najprv k rakúskym jazerám, pre búrky sme zmenili plány a išli sa okúpať do Talianska. A aj keď sa to môže zdať zvláštne, najviac som si v kempe užíval pocit, že spím v prírode. Samozrejme, každý preferuje niečo iné. No zobudiť sa ráno pri jazere s padnutou hmlou, alebo vidieť večer jasnú oblohu plnú hviezd sa vám zvyčajne v meste nepodarí. Aj keď bude určite zopár chaotických chvíľ, alebo malá ponorková choroba, snažte sa užiť si to. Nenaháňajte sa, aby ste videli čo najviac. Nepremárnite čas hľadaním kempov s WiFi pripojením, aby ste neskôr „čučali“ do mobilu. Prihovorte sa ľuďom, ktorí kempujú veďla vás. Spravte si túry, alebo cyklovýlety.

Cestovanie je skvelá možnosť, ako spoznať ľudí – v kempe to bude určite ešte o kúsok „intenzívnejšie“ ako na hotelových izbách. Posádku si vyberte tak, aby ste sa zabavili a nazbierali kopec zážitkov 😉

 

Záverečné hodnotenie mojej skúsenosti z našej dovolenky v Campervane 😉

Výhody:

 • flexibilita zmeny trasy, programu aj aktivít
 • skvelé riešenie pre rodiny s deťmi
 • možnosť zobrať na dovolenku aj domáce zviera
 • život v prírode
 • možnosť spoznať nových ľudí
 • nízka spotreba a menšie náklady na dovolenku pre viac osôb
 • s autom môžete jazdiť aj parkovať ako s bežným kombíkom/suv
 • kompletná kemperská výbava, stačilo nám zobrať spacáky

Nevýhody:

 • menšie súkromie ako pri dovolenkách v hoteli
 • časovo náročnejšie prípravy, balenie, presuny
 • ak je v noci teplo, v aute je neskutočne teplo 😉

Auto Marco Polo je veľmi komfortné, skvele sa šoféruje a splnilo všetky očakávania. Poskytnutá výbava nám neraz pomohla a bolo vidieť, že je pripravená s kemperskými skúsenosťami. Auto je stavané pre 4 osoby, technicky sme sa tam vyspali 2 dospelí a 3 deti, no komfortnejšie by to určite bolo pre pár alebo rodinu s 1 dieťaťom. Ceny za prenájom karavanov aj podobných aut sa pohybujú okolo 100€ na deň, mimo sezóny je možné získať prenájom o 20-30% výhodnejšie.

V tomto konkrétnom aute je možnosť spať na streche ideálna v kombinácii s ponechaním zadných sedadiel na „obývaciu miestnosť“. My sme museli neustále prehadzovať veci a upravovať sedadlá na spanie, čo bolo trošku otravné. Samozrejme ako alternatíva je možnosť zobrať aj samostatný stan a tak spať na streche a v stane a vnútro auta mať na sedenie.

S dovolenkou v kempe som bol veľmi spokojný a určite to nebola moja posledná skúsenosť.

Páčil sa ti článok? Daj o nom vedieť známym:

Facebook
Twitter
Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka podporuje tvorbu Cookies, pokračovaním v prehliadaní súhlasíte s uložením Cookies vo Vašom prehliadači. viac informácií

Súbory cookie:
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít.

Čo sú súbory cookie? Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako kontrolovať súbory cookie Súbory cookie môžete kontrolovať a/alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org. Môžete vymazať všetky súbory cookie uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.

Zavrieť