5 zaujímavých miest, ktoré by ste pri návšteve Liptova nemali obísť

Liptovský región zaslúžene patrí k tým najnavštevovanejším na Slovensku. Turisti sa tam tešia z veľkého a pestrého množstva zaujímavých miest. Ak sa tam vyberiete, môžete sa tešiť na krásnu prírodu, dokonalé výhľady na hory, jaskyne a mnohé prírodné či kultúrne pamiatky. Tie nasledujúce určite neobíďte.

Havránok

Jednu z najvýznamnejších archeologických lokalít Liptova by ste rozhodne nemali obísť, najmä, ak ste si prečítali knihu Hawránok od slovenskej autorky Zuzky Kuglerovej. Havránok sa nachádza kúsok od Liptovskej Mary, ktorá je ďalším obľúbeným miestom návštevníkov Liptova. Lokalite Havránok sa kedysi nachádzalo opevnené keltské sídlo a neskôr slovanská osada. Konávali sa tam aj rôzne magické obrady. V stredoveku tam stal aj zemepánsky hrádok. Z neho však zostali už len základy a opevnenie s palisádami, obrannou vežou a priekopou.

demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa

V tejto oblasti sa nachádza viacero jaskýň, no medzi zaujímavosti na Liptove je nutné zaradiť práve jedinečnú Demänovskú jaskyňu. Ide o jednu z najstarších európskych jaskýň a kedysi sa nazývala Dračou. Turistov však zaujíma najmä kvôli výskytu trvalej ľadovej výplne.

Vrbické pleso

S ľadom sa spája aj ďalšie miesto v Liptove. Najväčšie prirodzené jazero, Vrbické pleso, je totiž jediným plesom v Nízkych Tatrách s ľadovcovým pôvodom. V priezračnej vode uvidíte množstvo pstruhov a na brehu zase vzácne rastlinstvo, okrem iného aj mäsožravú rosičku okrúhlolistú.

Krásy Liptova - vlkolínec

Vlkolínec

Histórie sa dosýta nadýchate v mestskej časti Ružomberka - Vlkolínec, ktorý si doteraz zachoval pôvodnú architektúru bez zásahov modernej doby. Vo Vlkolínci nájdete 45 zrubových domov prevažne z 19. storočia. Unikátna liptovská dedinka je zaslúžene súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Hrad Likava

Kúsok od Ružomberka nájdete aj malebnú zrúcaninu, ktorá sa týči nad obcou Likavka a v minulosti slúžila na ochranu Váhu. V histórii si hrad zažil mnoho zaujímavých situácií, o ktorých sa dozviete z výstavy nachádzajúcej sa v Hunadyovej veži.

1 comment

Leave a reply