Keď niekto povie Škótsko, často prídu prvé na um kilty, gajdy, jazerá (loch) a kopce. Krásna príroda a stredoveké hrady inšpirovali viacerých režisérov, aby práve v Škótsku nakrúcali veľkofilmy.
Filmové Škótsko
Hrady a univerzity z Anglicka aj Škótska boli dejiskom mnohých scén z kinotrháku Harry Potter. Vlakom napríklad prechádzali cez Glenfinnan viaduct, exteriérové scény v okolí Glencoe lákali nielen mladých čarodejníkov, ale aj Jamesa Bonda v novinke Skyfall. V highlands sa odohráva príbeh Roba Roya (škótsky Jánošík). Mel Gibson sa preslávil aj filmom Braveheart (Statočné srdce), v ktorom vedie škótskou vysočinou bitky proti anglickej nadvláde. Nádherný zámok Elian Donan sa preslávil aj vo filme o nesmrteľnom bojovníkovi Highlanderovi. Moderný a priemyselný Glasgow bol dejiskom kultového filmu o díleroch Trainspotting.
Škótsko pre turistov
Aj keď sa hovorí, že ak sa chcete vhodne pobaliť do Škótska, treba si zabaliť všetko – od slnečných okuliarov a opaľovacieho krému až po gumáky so zimnou bundou, nám sa podarilo chytiť 3 slnečné dni za sebou. A aký je život v Škótsku? Ak sa vydáte na cesty do highlands, budete vidieť skôr ovečky ako ľudí. Väčšina ľudí býva v historickom Edinburghu, modernom a priemyselnom Glasgowe a v zopár ďalších väčších mestách. Na rozdiel od Francúzska a Talianska vás pravdepodobne neohúri škótska kuchyňa. Turisti chodia do Škótska najmä pre nádhernú prírodu, preto ak vás trekking, hory, jazerá (najznámejšie je Loch Ness) a vodopády nelákajú, navštíviť môžete historické mestá a hrady. Napriek tomu, že škótske kamenné domčeky vyzerajú zvonku všetky tak útulne a teplo, Škóti nepoznajú viac-komorové okná, používajú jednosklové, ktoré poriadne prefukujú. Keď si k tomu ešte pridáme kamenné múry a slabé elektrické radiátory, máme v byte hneď akosi čerstvo. Preto si nezabudnite pribaliť najteplejšie pyžamo, aby ste v noci náhodou nepomrzli. My sme boli ubytovaní v nádhernom miestnom domčeku a hoci izba bola ako-tak vykúrená, v kúpeľni bolo maximálne 10 stupňov, hotová chladnička. O vŕzgajúcich podlahách ani nehovorím. Chvíľami som sa bála, že hostia nad nami sa k nám každú chvíľu prepadnú. Fascinovali nás kohútiky na vodu. Majú totiž dve samostatné trúbky, pričom z jednej ide ľadová voda a z druhej priam vriaca. Dokonca všade máte nad umývadlami upozornenie: Pozor, príliš horúca voda. Neviem, či ešte nezistili, že pákové batérie sú výhodnejšie. Pre mňa je záhadou, ako si dokážu poriadne umyť ruky, keď sú tie dva kohútiky tak vzdialené od seba. Buď si ruky obaríte, alebo vám rovno zmrznú. Chcela som si aj vodu pomiešať, ale štupeľ som nikde nenašla.