Škótske hrady

Škótske hrady a zámky

Šľachta a panovníci v Škótsku stáročia stavali hrady, aby chránili seba a svoje rodiny. Na území Škótska bolo udajne viac ako tri tisíc hradov, zámkov a pevností. Mnohé hrady sa zachovali dodnes, z iných sú len zrúcaniny. Ak by sme si ich chceli pozrieť všetky, museli by sme sa do Škótska asi presťahovať. Na trase Edinburgh - Glasgow - Fort William - Isle of Skye - Ulapool - Inverness sme ich videli aspoň 10 z auta, niektoré zámky a hrady sme si pozreli aj z blízka. 

Hrad v Edinburghu

Hrdo sa týči na kopci nad nádherným mestom Edinburgh. Škótsko má množstvo hradov, ale tento je jedným zo symbolov Škótska. Postavaný na malom kopci vyhasnutej sopky v 12. storočí láka každoročne viac ako milión turistov, čo z neho robí po Tower of London druhú najnavštevovanejšiu pamiatku vo Veľkej Británii. My sme si ho pozreli len z vonku, jednak prehliadka interiérov stála 16 libier na osobu a jednak sme mali na Edinburgh len zopár hodín. Vďaka polohe na kopci je hrad dobre vidieť takmer z ľubovoľného miesta, zaujímavý výhľad naň je z Princes Gardens.

Edinburgh

Elian Donan Castle

Rozprávkový hrad na  sútoku 3 jazier Loch Long, Alsh a Duich láka turistov z celého sveta a napriek tomu, že samotná stavba nie je až taká prevratná, scenéria okolo z neho robí najfotografovanejší zámok v Škótsku. Bol postavený v trinástom storočí na obranu proti Vikingom. V roku 1719 počas okupácie španielskym vojskom bol hrad kompletne zničený a rekonštruovali ho až po 200 rokoch.  Murphyho zákony fungovali výborne a, samozrejme, že hrad počas našej návštevy obklopovali lešenia.

škótske hrady - Eilean Donan

 

Stalker

Maličký hrad leží na malom ostrove na jazere Loch Linnhe a nachádza sa asi 10 minút od mesta Fort William. Je v súkromnom vlastníctve, ale počas sezóny je možné ísť aj na prehliadku, treba si ju však vopred rezervovať, pretože majitelia si dali limit 5 prehliadok týždenne a návšteva je ovplyvnená aj počasím a prílivom.

Škótske hrady - Stalker

 

Ďalšie škótske hrady

Hrad nad romantickým mestom Inverness (hlavné mesto Highlands) ponúka pekný výhľad na centrum aj okolité hory. Keby sme mali viac času, určite by sme navštívili aj ďalšie zámky a zrúcaniny.

Sídlo kráľovskej rodiny Balmoral, Dunvegan (najdlhšie nepretržite obývaný škótsky hrad), rozprávkový Inveraray, Glamis grófov zo Strathmore a mnohé ďalšie..

 

 

 

Adam

1 comment

Leave a reply