Nórsko

Oslo - 10 miest ktoré sa oplatí vidieť

OSLO - hlavné mesto Nórska, často krát označované aj ako upršané mesto plné pochmúrnych ľudí. Opak je však pravdou. Oslo Vás hneď na začiatku prekvapí modernou architektúrou, dokonalou čistotou,  na uliciach stretnete milých usmievavých ľudí, prekvapia Vás preplnené, moderné bary a reštaurácie. Oslo je mestom, kde sa od úplného začiatku budete cítiť ako ryba vo vode 🙂 Ak sa rozhodnete toto severské mesto navštíviť určite nevynechajte tieto miesta:

  • Royal Palace

Je situovaný na kopci zvanom Bellevue, na konci hlavnej ulici v Osle. Je to miesto,kde kráľ a kráľovná hostia oficiálne návštevy. Royal palace je jedným z najdôležitejších miest v krajine. Jeho história siaha do roku 1814. Tento nádherny palác je počas leta otvorený  aj pre verejnosť.

royal parlament

  •  Katedrála

Táto baroková katedrála bola vysvetená v roku 1697.Podzemie ukrýva hrobky mnohých členov bohatých rodín. Dnes sa v katedrále nachádza konferenčná miestnosť, usporadúvajú sa tu koncerty a exhibície a načerpať silu môžete v kaviarni.

f94c398746521cc8707bc5a8f6ea0275

  • Parlament

Takzvaná Storting building. Dominantná budova postavená zo žltej tehly v strede mesta obklopená krásnym parkom, ktorú navrhol Emil Victoe Langet. Inšpiroval sa mnohými štýlmi, ale aj Francúzskom a Talianskom. Jej krásy z vnútra si môžete pozrieť zadarmo.

royal parlament

  • Eidsvolls plass

Námestie a park v bezprostrednej blízkosti parlamentu. Krásne miesto, kde si môžete oddýchnuť a vychutnať si pohľad na viacero zaujímavých budov naokolo.

park pri parlamente 

  • Národné divadlo

Fascinujúca budova, ktorá je bezpochyby jednou z najkrajších v Osle. Prvé vystúpenie sa v nej konalo v roku 1899 a odvtedy sa v nej konalo mnoho ďalších predstavení.

narodne divadlo 

  • Frogner park

Mestský park ,v ktorom vás určite zaujme výstava pernamentných sôch od sochára Gustava Vigelanda. Zbierka týchto sôch sa tiež nazýva Vigelant a okrem nej sa v parku môžete pokochať nádherným jazerom, mnohými mostami a zaujímavými zahradnými kreáciami.

Frogner park dlhe 

  • Muzeum moderného umenia

Tiež nazývané ako Astrub Fearnley muzeum .Je v súkromnom vlastníctve Nórskej galérie. Otvorené bolo v roku 1993 a odvtedy majú návštevníci možnosť obzrieť si hlavne zbierky amerických umelcov z roku 1980. Zbierky priebežne dopĺňajú aj o iných zaujímavých umelcov, skrátka múzeum kde sa nudiť rozhodne nebudete.

 múzeum moderného umenia Oslo

  • Hollmenkolen

Skokanský mostík, ktorý ročne navštívi viac ako 1 milión ľudí. Čo je na ňom také zaujímave? Nachádza sa tam napríklad aj najstaršie lyžiarske múzeum otvorené v roku 1923. Zo skokanského mostíka máte najkrajší výhľad na celé Oslo. A to, to sa už oplatí vidieť.:)

 Holmekolen

  • Muzeum of Cultural history

Chceli by ste na vlastné oči vidieť vikingskú loď? Tak práve v tomto múzeu sa nachádza najzachovalejšia vikingská loď na svete.

 800px-Wikingerschiff_Oslo

  • Centrum nobelových cien za mier

Medzi stále inštalácie v tomto múzeu patrí životný príbeh Alfreda Nobela a tiež všetkých laureátov ceny za mier.

IMG_2227

 

Erika

1 comment

Leave a reply