Najkrajšie miesta sveta

Mnohí si asi pamätáme čas, keď najkrajšie prírodné divy tvorili Grand Canyon, Veľký bariérový útes, zátoka pri Rio de Janeiro, Mount Everest, polárna žiara, sopka Paricutin a Viktóriine vodopády.

V roku 2001 švajčiarska spoločnosť New7Wonders v spolupráci s UNESCO prišla s iniciatívou vybrať nové prírodné krásy, a tak v roku 2007 vznikol zoznam 28-ich prírodných krás, z ktorých hlasujúci ľudia vybrali nových sedem.

  • Amazonský dažďový prales (Južná amerika)
  • Halong Bay (Vietnam)
  • vodopády Iquazu (Brazília, Argentína)
  • ostrov Jeju (Kórea)
  • ostrov Komodo (Indonézia)
  • podzemná rieka Puerto Princesa (Filipíny)
  • Stolová hora (JAR).

Možno vás zaujmú aj prírodné krásy, ktoré v zozname zostali pod čiarou a nedostali sa medzi najkrajšie miesta sveta.

 

1. Cliffs of Moher, Írsko

Cliffs of Moher sa nachádza v grófstve Clare v Írsku. Siahajú od výšky 120 m do 214 m a ročne ich navštívi viac ako milión turistov. Útesy sú domovom mnohých živočíchov, vrátane 30.000 vtákov. "Zahrali" si aj vo filme Harry Potter a polovičný princ.

Cliffs_of_Moher

zdroj: commons.wikimedia.org

 

2. Mŕtve more, Izrael, Jordánsko, Palestína

Mŕtve more je vodný úsek asi 67 km dlhý a 18 km široký. Je to hyper soľné jazero a je 8,6 krát slanšie než oceány. Mŕtve more drží niekoľko zemepisných prvenstiev - more a jeho okolie má najnižšiu nadmorská výšku na zemskom povrchu - 423 m pod hladinou mora. Patrí medzi najhlbšie hyper soľné jazerá na Zemi (377 m).  Bahno z dna Mŕtveho mora je plné minerálov a živín, ktoré sa bežne používa v kúpeľoch a na účinnú liečbu ekzémov a lupienky.

mrtve more

zdroj: commons.wikimedia.org

 

3. Galapágy, Ekvádor

Galapágy tvorí séria malých sopečných ostrovov v Tichom oceáne. V roku 1957 boli vyhlásené za národný park a oceán obklopujúci ostrovy bol vyhlásený za morskú rezerváciu. Aj národný park, aj morská rezervácia patria do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

galapagy

photo: Paola Frogheri

 

4. Jaskyne Jeita Grotto, Libanon, Bejrút

Jeita Grotto sú dva veľké prepojené jaskynné systémy, ktoré pokrývajú viac ako 9 km. Tieto dva systémy sú prístupné iba loďou cez podzemný riečny systém. Množstvo dôkazov naznačuje, že jaskyne slúžili ako úkryt pre ľudí už v dobe kamennej. Znovuobjavené boli v roku 1836.

Grotto

zdroj: flickr.com

5. Kilimanjaro, Tanzánia

Kilimanjaro je najvyššia hora v Afrike. Je to v skutočnosti sopka s tromi rôznymi kužeľmi s názvom Kibo, Mawenzi a Shira. Aj keď sa obrovská sopka nachádza v blízkosti rovníka obklopujú ju svieže tropické a subtropické lesy, savany a pasienky. Kvôli obrovskej výške je vrchol hory celoročne pokrytý snehom. vedci zistili, že pôvodný sneh je starý viac než 11-tisíc rokov.

Kilimandžaro

zdroj: commons.wikimedia.org

 

6. Ostrovy Maledivy

Maledivy - séria 26-tich prírodných atolov (koralové ostrovy) nachádzajúcich sa v Indickom oceáne asi 400 km juhozápadne od Indie. Maledivy sú známe pre rozmanitú škálu farebných koralov, a sú domovom viac ako 300 druhov tropických rýb.

maledivy

zdroj: pixabay.com

 

7. Bahenné sopky,  Azerbajdžan

Zo 700 známych bahenných sopiek po celom svete sa viac ako 400 nachádza v Azerbajdžane. Bahenné sopky sa podobajú vulkanickým, ale väčšinou dosahujú omnoho menšie rozmery. Erupcie vznikajú z hlbokých zásobární bahna, ktoré príležitostne vyvrhujú sopečné plyny, oheň a blato s teplotou len o 2-3 stupne vyššou ako okolité prostredie. Známe sú však aj prípady, kedy plamene šľahali až do výšky 15 metrov.

bahenne sopky

zdroj: commons.wikimedia.org  by: Peretz Partensky

 

8. Uluru, Austrália

V Národnom parku Uluru-Kata Tjuta, ktorý je od roku 1987 zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO, sa z púštnej planiny nečakane dvíha jeden z najfascinujúcejších prírodných výtvorov. Gigantický masív z červeného pieskovca, viditeľný už zo 100-kilometrovej vzdialenosti, sa považuje za stred austrálskeho kontinentu. Stúpa do výšky 348 metrov a po obvode meria viac ako deväť kilometrov.

uluru - australia

zdroj: fotopedia.com  by: Jan Kalle Ribbert

 

9. Vezuv, Taliansko

Jedna z najväčších turistických atrakcií Talianska je zároveň aj jedno z najnebezpečnejších miest na svete. Len za posledné dve storočia sopka vybuchla až 12-krát, naposledy počas druhej svetovej vojny. Ako najničivejšia sa ukázala v roku 79. Vezuv vtedy pochoval celé mesto Pompeje a zabil vyše 20-tisíc ľudí. Aj dnes päť kilometrov pod povrchom však stále vrie magma.

vezuv

zdroj: commons.wikimedia.org  by: Demir Jelic

 

10. Bu Tinah ostrovy, Spojené arabské emiráty

Bu Tinah sa nachádzajú vo vodách Abu Dhabi. Je to malý zhluk ostrovov medzi rozsiahlymi koralovými útesmi a morskými riasami. Boli uznané za biosférickú rezerváciu UNESCO a nachádzajú sa mimo dosahu návštevníkov. Ostrovy sa pýšia najmenej 16-timi  druhmi koralov, ktoré sa vyskytujú v oveľa chladnejších vodách. Sú tiež domovom širokej škály voľne žijúcich živočíchov vrátane vzácnych korytnačiek a dugongov.

ostrovy bu tinah

zdroj: commons.wikimedia.org

 

11. Riečny komplex Mazurska, Poľsko

Oblasť Mazúrskych jazier leží na severovýchode Poľska. Tvorí ju vyše dvetisíc jazier, ktoré sú navzájom pospájané kanálmi a vytvárajú tak 290 km dlhý riečny komplex. Sú vyhľadávanou turistickou destináciou, vyžitie tu nájdu milovníci rybolovu, cykloturistiky aj kanoistiky.

mazurske jazera

zdroj: commons.wikimedia.org

 

12. Matterhorn, Taliansko, Švajčiarsko

Matterhorn je jedným z najvyšších vrcholov v Alpách. Tvoria ho štyri veľmi strmé steny, ktoré dlho odolávali horolezcom snažiacim sa o ich zlezenie. Nakoniec sa to podarilo v júli 1865, kedy sedem horolezcov dobylo vrchol zo švajčiarskej strany, dvaja horolezci však pri zostupe zahynuli. Len o tri dni neskôr bola hora pokorená znova, tentokrát dvojica horolezcov vystúpila na vrchol z talianskej strany.

matterhorn

zdroj: commons.wikimedia.com by: Marcel Wiesweg

 

13. Milford Sound, Nový Zéland

Milford Sound je fjord na juhozápadnej strane južného ostrova Nového Zélandu. Je to tiež morská rezervácia, svetové dedičstvo UNESCO a jedna z najobľúbenejších turistických destinácií na Novom Zélande. Milford Sound zasahuje 15 km do vnútrozemia a je úplne obklopený vysokými skalnými stenami a útesmi. nachádzajú sa tu aj dva nádherné vodopády trvalé padajúce k útesom, ale keď prší, vytvárajú sa stovky dočasných vodopádov.

Milford

zdroj: commons.wikimedia.com by: Paul Dex Bica

 

14. Anjelský vodopád (Angel Falls, Venezuela)

S výškou 979 m je Angel Falls najvyšším vodopádom na svete. Nachádza sa v národnom parku Canaima vo Venezuele, ktorý bol zapísaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1994.  Tento veľkolepý vodopád bol pomenovaný po americkom pilotovi Jimmie Angelovi, ktorý ho objavil uprostred neprístupnej džungle.

anjelské vodopády

zdroj: fotopedia.com

 

15. Nefritový vrch (Yushan), Taiwan

Yushan alebo Nefritový vrch je najvyšší bod pohoria Yushan a tiež najvyššia hora v juhovýchodnej Ázii. Vrchol vyčnieva 3952 m nad morom a pokračuje asi 4000 metrov pod hladinou mora na dno oceánu. Počas zimy je hora pokrytá námrazou a svojou farbou pripomína surový nefrit. Bohatá fauna a flóra - 140 druhov vtákov, 28 druhov cicavcov, 17 druhov plazov a 186 druhov motýľov podčiarkujú krásy národného parku.

Yu shan taiwan

zdroj: commons.wikimedia.com

Autor: Mária Lazárová

Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba

Mária

Leave a reply