Malta a jej história
Maltu dnes mnohí poznáme ako členskú krajinu EU a bývalú kolóniu Veľkej Británie, no súostrovie v Stredozemnom mori južne od Sicílie (osídlené ostrovy Malta, Gozo a Comino) obývali ľudia už takmer pred 7 tisíc rokmi. Obdobie megalitu dokazujú chrámy na ostrove Gozo (Ggantija) aj Malta (Mnajdra, Hagar Qim). Sú staršie ako egyptské pyramídy a zaraďujú sa medzi najstaršie stavby na svete. Archeologóvia našli na ostrove aj kosti trpasličieho slona a hrocha, ktoré vyhynuli práve príchodom ľudí. Bohatú históriu neskôr formovali dlho Féničania, nadvláda Kartága, Rímu, Byzantskej ríše, Arabov aj Normanov. Cirkev a cisár v roku 1530 darovali súostrovie Malty lénom Rytierskemu rádu Jeruzalemského kráľovstva za symbolický poplatok, jedného maltézskeho sokola ročne. Práve znak maltézskych rytierov – maltézsky kríž dodnes uvidíte na mnohých miestach a biela s červenou sa stali základom národnej vlajky. O strategickú polohu Malty v Stredozemnom mori mal zálusk neskôr Napoleon Bonaparte a po ňom získalo nadvládu britské kráľovstvo, ktoré tak malo kľúčovú námornú výhodu v oboch svetových vojnách. Nezávislosť získala malta v roku 1964 a o 40 rokov neskôr vstúpila do EU.
Pôvod názvu Malta je buď
- z gréckeho slova „Melite“, keďže sa na ostrove sa produkoval stáročia med vzácneho druhu včely
- z fénického slova „Maleth“, čo označuje prístav
Najkrajšie miesta na Malte
Na maltských ostrovoch je množstvo zaujímavých historických budov, kostolov, chrámov a pevností rôznych kultúr. Mestečká ponúkajú nádherné uličky s farebnými balkónmi, obchodmi so suvenírmi a reštauráciami. My sme na Maltu prišli v máji a len na 2 dni, preto sme si požičali auto hneď na letisku, aby sme videli čo najviac. Sranda bola nielen šoférovať na opačnej strane cesty, ale aj to, že sme štyria sedeli v maličkom Peugeot 107. Budeme spomínať aj na najštiplavejšie buffalo wings (kuracie krídeľká) v našom živote, dobré sicílske víno a zvlášntne anglicko arabsko maltské texty. Ubytovali sme sa na severe ostrova v oblasti Xemxija, aby sme to na druhý deň ráno mali bližšie do prístavu na výlet na Gozo. Ubytovanie na Malte sa dá nájsť pomerné lacné najmä mimo Valetty. Na Goze sú viaceré krásne pláže, hlavné mesto Victoria (Rabat) s historickou Citadel, a prírodný div Azure Window na západe. Ak sa radšej chcete šnorchlovať ako pozerať historické budovy, navštívte modrú lagúnu na ostrove Comino. Maltu mnohí navštevujú kvôli študijným pobytom angličtiny a kúpaniu, určite však stoja za návštevu bývalé hlavné mesto Mdina a aj to súčasné Valetta.
Valetta
Celé mesto je chránenou pamiatkou UNESCO a preto sa v ňom môžete aj hodiny prechádzať bez krížom krážom. Národné archeologické múzeum pre klasikov, „Malta Experience„, príbeh a história Malty pre fanúšikov modernejších technológií a audiovizuálnych zážitkov (my sme žiaľ dorazili 3 minúty po začiatku predstavenia). Zaujímavá je katedrála Sv. Jána, ktorú postavili Maltskí rytieri na konci 16. storočia, v ktorej sa nachádza slávny obraz od Caravaggia. Pekné budovy sú aj anglikánska katedrála Sv. Pavla, kostol Carmelite či záhrady Barakka s obrovským zvonom a výhľadom na prístav.
Mdina – tiché mesto
Bývale hlavné mesto s historickými budovami je dnes pešou zónou. Mdina je oddelená od predmestia Rabat dvomi mostami. Z Mdiny je perfektný výhľad na okolitú krajinu a z diaľky do očí bije dóm v meste Mosta, rotunda, ktorá sa pýši sa štvrtou najväčšou kupolou v Európe. Hradby, katedrálu a uličky si pozriete behom hodinky a tak ak máte viac času, môžete po Mdine navštíviť Rabat, kam nás domáci poslali na lokálny trh. Keďže trh vyzeral ako miletička s čínskym tovarom, prešli sme sa ku kostolu sv. Pavla, pri ktorom sa nachádza obrovský komplex katakomb. Mdina aj Rabat sú položené na najvyššom bode ostrova a preto ich je aj v noci pekne vidieť vysvietené z okolitých dedín.