Panglao & Bohol - Alona Beach

Filipínske ostrovy Bohol & Panglao

Ak letíte na Filipíny, pravdepodobne si chcete užiť slnko, more a občas spestriť program nejakým výletom. Ostrovy Bohol a Panglao sú na to ako stvorené.
Nádherné pláže

Krištáľovo čistá voda na piesočných plážach Alona Beach, Dumaluan, či White beach poteší aj tých najnáročnejších plážových lenivcov. Všetky sa nachádzajú na juhovýchodnom pobreží ostrova Panglao.

Alona Beach - Panglao

Alona Beach je jedno z najfrekventovanejších turistických centier na ostrove blízko medzinárodného letiska, takže tu nenájdete veľa súkromia, ale všetky služby, množstvo reštaurácií a obchodov.

Dumaluan beach, Panglao

Na Dumaluan beach sa nachádza niekoľko luxusných hotelov, ale popri hotelových plážach s hojdacími sieťami určite nájdete aj množstvo krásnych a tichších častí.

Jedinečná fauna

Na Bohole žijú unikátne opičky - tarsier. Ide o najmenšieho primáta na svete, meria len pár centimentrov a živí sa najmä väčším hmyzom.

Ak sa aj vy bojíte jedovatých pavúkov, škorpiónov, hadov, neznámeho hmyzu a rôznych jedovatých potvôr, radšej nečítajte ďalej, pretože na tomto ostrove žijú snaď všetky typy nebezpečných živočíchov 😉 Ak si však uvedomíte, že bežný Filipínec by sa zase mohol báť, že ho na Slovensku zje medveď, alebo bude naháňať obrovský jeleň, či diviak, prestanete sa báť 🙂 Najmä, ak zistíte, že domáci sa týchto jedovatých zvierat neboja, keďže všetky zvyčajne žijú v divočine mimo obývaných oblastí, prípadne v ryžových poliach, kde je dostatok vody 😉 Takže, sexi fotku uprostred ryžového pola, ktorú neskôr mienite dať na Instagram, doporučujeme len na vlastné nebezpečie.

Prekrásne scenérie

Chocolate hills - Bohol

Pre ostrov Bohol sú typické fotogenické kopčeky Chocolate Hills. Najmä v letných mesiacoch vyčnievajú do hneda "spálené" kopce medzi ryžovými poliami. Ak pôjdete na organizovaný výlet, zvážte, či chcete ísť aj na štvorkolkový výlet, mnohí, ktorí na ňom boli, to dosť ľutovali.

My sme nevynechali ani plavbu po rieke Loboc s obedom a ukážkou miestnych folklórnych tancov. Ak si vyberiete jednodňový výlet okolo ostrova Bohol, v rámci programu navštívite aj mahagónový les (man made forrest) a mini zoo s papagájmi, či obrovským pytónom.

Podmorský život

Na ostrove Panglao vám všade budú ponúkať výlety loďou na blízke ostrovy Balicasag, či Virgin Island.

Na ostrove Balicasag sa môžete šnorchlovať s rozmanitými rybkami, ak budete mať šťastie aj s korytnačkami. Virgin island je sandbank, fotogenický kúsok piesočného ostrova, ktorý trčí z vody bez akejkoľvek vegetácie.

Doprava a ubytovanie

Väčšina ľudí, ktorí idú do Ázie spoznávať krajinu, si požičiavajú motorky. Má to mnoho výhod (cena, rýchlosť, dostupnosť..), samozrejme, aj riziká, a preto sme radšej preferovali jazdy miestnymi dopravnými prostriedkami tzv. "tuk tukmi". Ubytovanie sme všade hľadali cez booking, nám sa osvedčila Alona Beach.

Booking.com
Adam