bojnický zámok

Bojnický zámok - hrad ako z rozprávky

Bojnický zámok so svojimi rozprávkovými vežičkami láka na návštevu tisícky rodín s deťmi. Je však aj obľúbeným miestom pre svadby a kultúrno spoločenské podujatia. Medzi najznámejšie patrí napríklad medzinárodný festival duchov a strašidiel (máj), na konci školského roka je pripravený pre deti program rozprávkový zámok, celé leto sú každý piatok aj sobotu večerné prehliadky so strašidlami, na jeseň sú plánované rytierske dni. Aktuálny program podujatí aj s cenami vstupného si môžete pozrieť na oficiálnej stránke hradu.

Bojnický zámok z predu

Bojnický zámok má bohatú históriu

Prvé zmienky o Bojnickom hrade boli už začiatkom 12. storočia. Hrad neskôr vlastnil aj Matúš Čák Trenčiansky, v 15. storočí bol obľúbeným miestom kráľa Mateja Korvína, ktorý podpisoval väčšinu dokumentov v parku, kde dodnes stojí veľmi vzácna asi sedemstoročná lipa.

Z gotického hradu na renesančný zámok ho prestavali v 16. storočí Turzovci. Do barokového štýlu ho v 17. storočí prestaval rod Pálfyovcov, aj keď svoju aktuálnu romantickú podobu nadobudol až začiatkom 20. storočia. Neogotická prestavba po vzore nádherných talianskych a francúzskych zámkov trvala 20 rokov a aktívne sa jej zúčastňoval jej iniciátor a zároveň posledný feudálný majiteľ - Ján František Pálfy. Pozemky a Bojnický zámok neskôr kúpila spoločnosť Baťa, prišli však o majetok v rámci Benešových dekrétov. Zámok prešiel kompletnou rekonštrukciou po požiari z roku 1950 a zároveň na zámku zriadili múzeum.

Bojnický zámok

Bojnický zámok som navštívil už niekoľko krát, napriek tomu viem, že sa rád opäť vrátim. Bojnice sú ideálnym miestom na víkendový výlet, keďže okrem nádherného zámku ponúkajú  napríklad aj kúpele, zoologickú záhradu, či múzeum praveku.  Ak sa rozhodnete pre výlet do Bojníc, pozrite si najlacnejšie ubytovanie v Bojniciach tu.

Moje Bojnice

This post is also available in: Angličtina

Adam

2 comments

Leave a reply