Barcelona prístav

Po stopách Gaudího - katalánska Barcelona

Barcelona z výšky

V čase, keď ešte nelietal Ryanair priamo z Bratislavy na Gran Canariu, sme si naplánovali takýto mikulášsky výlet so zastávkou v katalánskom veľkomeste Barcelona. Z Bratislavy sme prileteli do Girony, tu sme prespali a na ďalší deň objavovali Barcelonu. Tretí deň sme leteli na Gran Canariu a strávili tam príjemné 4 dni na pláži. Späť sme sa dostali cez Londýn. Letenky nás stáli pod 100 eur. (predsa len, bol december).

Lacné letenky- Barcelona
Prenájom auta v Girone

Barcelona je od Girony dostupná jednoducho autom, ale aj autobusom a vláčikom – my sme išli veľmi moderným rýchlikom. Prešli sme sa po slávnej a rušnej ulici La Rambla, pri prechádzke narazíte na množstvo stánkov so zvieratkami v klietkach, predávajú najmä vtáčiky, vlastne stovky vtáčikov, zajace, veverice, ale aj korytnačky či iné plazy. Pouliční maliari a karikaturisti tu zvečňujú  svoje diela, z každej strany na vás číhajú živé sochy a rôzni iní umelci, predávajúci svoje výrobky v podobe šperkov, doplnkov do bytu, či oblečenia.

Las Ramblas 2

Okrem tejto ulice sa oplatí vidieť VŠETKY pamiatky, ktoré vytvoril Antoni Gaudí (aj mňa prekvapilo, že sa volal Antoni). Nebyť jeho, ktovie ako by to s Barcelonou dopadlo. Určite si musíte ísť pozrieť chrám Sagrada Familia. Stavbu už roky "zdobia" žeriavy, no napriek snahe a rôznym zbierkam sa stavbu ešte nepodarilo dokončiť. (to len dokazuje aký bol Gaudí veľký umelec). My nie sme veľkí fanúšikovia histórie a čiastočne aj z časového hľadiska sme vnútornú prehliadku vynechali. Stačil nám pohľad zdola. Stavba je skutočne až neskutočná. Pokračujeme po stopách Gaudího architektúry. Gaudí neznášal stereotyp a rovnaké budovy sa mu priečili, preto všetko, čo postavil bolo iné, mal skutočne neopakovateľný a nenapodobiteľný štýl. Legenda hovorí, že jeho inšpiráciou bolo jedenie húb (Tak a už sme doma).

Ďalšou zastávkou bola Casa Mila známa pod názvom La Pedrera (kameňolom). Tento dom je postavený bez jedinej rovnej línie z bieleho kameňa, ešte aj stĺpy sú postavené v rôznych výškach. Nemôžete ho prehliadnuť. Keby sme mali viac času určite by sme sa šli pozrieť aj dovnútra na prehliadku a na Gaudího múzeum.  Pár metrov ďalej narazíte na Casa Batló (volajú ho aj Dom kostí). Je to niečo podobné ako Casa Mila, ale vlastne úplne iné. Na motívy ľudského tela, dom ozdobil lebkami, kosťami a čím všetkým ešte ? To musíte vidieť na vlastné oči.

Casa Mila - Gaudí

Kostolíky sme vynechali. Za žiadnu cenu ale nevynechajte Park Guell. Budete uchvátení. A hádajte koho je to práca? Samozrejme, znova Gaudí. Krajší park len ťažko nájdete, je úplne svetový. Je to komplex záhrad, stĺpov, zákutí a medovníkových domčekov (tak som si ich nazvala ja ). Koláže z úlomkov pestrofarebných kachličiek si zamilujete a nebude sa vám chcieť ani odísť. Tento skvost považujem za vrchol jeho kreativity a originality v Barcelone. Čerešnička na torte.

Barcelonu sme opúšťali s úsmevom na tvári, dobre naladení, spokojní a zároveň vyčerpaní. Jednodňový výlet vám dá zabrať, ale zato vás čaká cesta plná nečakaných kultúrnych zážitkov. Ďakujeme veľký pán Gaudí. Chcete vedieť viac o Španielsku? Prečítajte si zaujímavosti o krajine býčich zápasov

Park Guell, Barcelona

Aiwa

3 comments

  1. Avatar
    Májové tipy na výlet – lacné letenky do 100 eur 5 apríla, 2013 at 19:12 Odpovedať

    […] Barcelona je jedným z najzaujímavejších a najnavštevovanejších miest v celom Španielsku. Ešte ste tu neboli ? Tak šup šup, letenky sú ešte k dispozícii, ale rýchlo sa míňajú vzhľadom na atraktívnosť tejto destinácie. Hoci Ryanair nelieta priamo do Barcelony ale do Girony, netreba sa ničoho obávať, dostanete sa sem jednoducho vlakom. Nie takým, aké máme na Slovensku, ale krásnym, čistým, pohodlným a hlavne rýchlym vlakom. Mesto Barcelona sa navždy a každému bude spájať s umelcom a architektom Antoniom Gaudí-m. V našom príspevku si môžete prečítať, čo všetko v Barcelone postavil a aj to, kde nachádzal inšpiráciu pri projektovaní týchto bláznivých a originálnych diel. Viac o Barcelone tu. […]

  2. Avatar
    Jolana 5 novembra, 2017 at 13:12 Odpovedať

    Ja nemam stejne duvody jako Aiwa… Jsem Ceska a vim, ze se vracim domu, do Cech a tesim se tam, zpatky, domu. Mam rada historii, architekturu, umeni. Navstevuju galerie, pokud mi moje situace dovoli. Ale souhlasim s tvrzenim, ze je to nejsvobodnejsi cinnost na svete. Je to muj uplne nejvic nejvetsi konicek. Vse, co vydelam, utratim za cestovani. Miluju to.

Leave a reply