balenie na dovolenku - kufor

10 rád ako zvládnuť balenie na dovolenku

Preddovolenkový zhon vie byť riadne stresujúcou záležitosťou. Celá hŕba vybavovačiek a k tomu ešte aj balenie. Ach, to balenie... Práve pri ňom si prejavia organizačné (ne)schopnosti človeka. Pritom so správnym systémom sa pri balení kufrov spoľahlivo dokážete vyhnúť akémukoľvek stresu, akurát si treba osvojiť zopár základných návykov. Tejto téme sa dnes pozrieme na zúbok, prinášame vám totiž niekoľko osvedčených rád, ako zvládnuť balenie na dovolenku bez nervou.

Balenie na dovolenku, na čo treba myslieť:

 • Stará dobrá klasika - urobte si zoznam vecí, ktoré potrebujete/chcete zobrať. Jednoduché a veľmi efektívne riešenie. Pri balení si položky odškrtávajte, aby ste mali prehľad o tom, čo už v kufri je. A rovnako postupujte aj pred cestou naspäť domov, nech niečo nezabudnete na izbe.
 • Ak si potrebujete zbaliť lieky, prípadne iné zdravotnícke pomôcky (inzulínové perá, striekačky), vopred sa uistite, že sú v danej krajine povolené. Rovnako si zistite, ako si ich v prípade potreby na mieste zaobstarať.
 • Doklady majte pri sebe a dôkladne si ich strážte, od všetkých si však urobte pred odchodom fotokópie, ktoré necháte v kufri. Týka sa to predovšetkým občianskeho preukazu, pasu, víz a kartičky poistenca, ale aj ďalších potrebných náležitostí (vodičský preukaz ak plánujete šoférovať, cestovné poistenie, papiere od liekov a podobne). Máte tak poistku v prípade, že vám originály odcudzia, resp. ich stratíte.

balenie na dovolenku - mapa

 • Nepreháňajte to s oblečením. Zoberte zopár spodných dielov, zopár tričiek (košelí, mikín...) a kombinujte ich. Oplatí sa skonzultovať aj predpoveď počasia nech viete, do čoho idete.
 • Dôležité telefónne číslá a adresy (pohotovostné zložky, hotel, lekár, taxi, veľvyslanectvo...) si spíšte na osobitný kus papiera a noste ho so sebou. O telefón môžete prísť, môže sa vám vybiť, prípadne stratíte signál. V prípade núdze si zavoláte odinakadiaľ.
 • Pamätajte na to, že na mieste dovolenky budú aj obchody. Ak teda preferujete cestovať naľahko, prípadne ste niečo zabudli zbaliť - nezúfajte. Kozmetiku, oblečenie a kopu ďalších vecí kúpite tam.
 • Milovníci kníh by mali pouvažovať nad elektronickou čítačkou, prípadne audio nahrávkami obľúbených titulov. Tieto alternatívy sa síce klasickému spôsobu čítania nevyrovnajú, avšak šetria miesto a zbytočne kufor nepreťažujú.

balenie na dovolenku - cesta

 • Vždy sa oplatí mať pri sebe extra financie. Nenoste ich však všetky pri sebe a neskladujte ich na jednom mieste. Porozdeľujte ich do rôznych priečinkov (ideálne aj kufrov/tašiek), obalov a podobne.
 • Nezabudnite na batožinové štítky s osobnými údajmi. Cestovať inkognito sa veľmi neoplatí, najmä keď bude potrebné dokázať, že ten kufor je naozaj váš.
 • Ak si z dovolenky plánujete doniesť suveníry a iné predmety, myslite na to už pri balení sa tam. Nechajte si v kufri voľný priestor.

1 comment

 1. Avatar
  Evka 30 novembra, 2019 at 11:41 Odpovedať

  Dobrý deň 🙂 prosím Vás o tip na kufor ktorý by zvládol pomerne pravidelné lietanie a nerozsypal sa. Po prečítaní pár článkov a zrolovaní najkufre zvažujem škrupinový typ nakoľko by mal byť odolný a nepremokne v prípade škaredého počasia. Prosím o radu nakoľko máte v cestovaní pomerne viac skúseností než ja … Ďakujem krásne, Evka

Leave a reply