bory-vár - hrad z lásky

Bory-vár, hrad postavený z lásky

V centre Stoličného Belehradu sa nachádza hrad, resp. zámoček, o ktorom cudzinci počujú málo. Volá sa Bory-vár (po staviteľovi, ktorým bol maďarský architekt a sochár Jenő Bory; vár predstavuje hrad) a je otvorený aj pre verejnosť. Obklopuje ho krásna zeleň a je špecifický hneď viacerými skutočnosťami. Jednou z tých najobdivuhodnejších je zrejme tá, že pán Bory ho postavil viac-menej vlastnými rukami a sám!

Bory Var

Dôkaz lásky

Trvalo mu to síce až 41 rokov, no jeho dôvody sú naozaj hodné básní. Postavil ho totiž z lásky ku svojej manželke, maliarke Ilone Komocsinovej. V zámočku sa nachádza jej ateliér, galéria, v ktorej obaja vystavovali svoje umelecké diela a aj ich príbytok. Jenő a Ilona však nie sú jediní, ktorých práce sa tu nachádzajú, expozíciu tu majú aj ďalší maďarskí umelci, napr. János Fadrusz,  István Csók či Vilmos Aba-Novák.

Bory-vár

Reálie

Hlavným stavebným materiálom je železobetón a samotné práce trvali majstrovi Borymu od roku 1923 do roku 1964. Za miesto, kde bude zámok stáť, si vybral umelý kopec posiaty v medzivojnovom období vinicami. Jednou z dominánt je aj krásna záhrada, plná sôch a fontán, ktorá miestu dodáva živý nádych. Na počesť hlavného architekta sa tu nachádza aj jeho busta.

Dnes podlieha zámoček postupnej rekonštrukcii, počas ktorej sa návštevníkom sprístupňujú stále ďalšie a ďalšie zákutia tohto romantického miesta. Od osemdesiatych rokov minulého storočia sa totiž o hrad Bory takmer nikto nestaral a tak iba chátral. Dnes už môžete obdivovať svojské dekorácie interiéru, ktoré si zaľúbenci vybrali sami. Návštevníci tohto miesta sa zhodujú, že môžete kľudne okolo nejakého zákutia prejsť aj viackrát, no vždy objavíte niečo nové!

Záhrady Bory Vár