kazachstan - titulka

Kazachstan - zaujímavosti o krajine koní

Rýchla kvízová otázka - ktorá krajina je deviata najväčšia na svete? Ak ste odpovedali Kazachstan, máte pravdu. Táto najväčšia vnútrozemská krajina na Zemi má pritom iba cca. 16 miliónov obyvateľov. Pôvodne domov kočovníkov, dnes patrí Kazachstan medzi najvyspelejšie krajiny vo svojom regióne. Žije tu vyše 130 etník, z ktorých po Kazachoch sú najpočetnejší Rusi, Uzbeci, Ukrajinci, Ujguri a Tatári. Prinášame vám prehľad niekoľkých ďalších zaujímavosti o tejto bývalej sovietskej republike.
  • V Kazachstane sa nachádza hlavný ruský kozmodróm Bajkonur, nachádzajúci sa pri rovnomennom mestečku. To je uzavreté, čo znamená, že v ňom žijú prevažne astronauti, kozmickí špecialisti a ich rodiny. Z tohto miesta štartovali známe lode, ako napríklad Vostok či Sojuz, ale aj prvý človek vo vesmíre Jurij Gagarin. Do roku 2050 je mesto aj kozmodróm v nájme Ruskej federácie.kazachstan - rieka
  • Uhoľná elektráreň Ekibastuz GRES-2 sa môže popýšiť najvyšším komínom na svete. Meria takmer 420 metrov a miestni ho familiárne označujú ako Zapaľovač.
  • V minulosti patrila krajina prvú priečku v ťažbe uránu na svete. Kazachstan disponuje približne jednou pätinou svetových zásob tohto kovu.
  • Porušovanie ľudských práv a korupcia sú dva veľké problémy, ktoré dištancujú Kazachstan od vyspelých krajín. Na čele krajiny je už od vyhlásenia nezávislosti v roku 1991 "doživotný prezident" Nursultan Nazarbajev, ktorý je častým terčom kritiky medzinárodného spoločenstva za jeho autoritatívny spôsob vlády.
  • Archeologické nálezy hovoria o tom, že kôň bol prvýkrát domestikovaný práve tu. Každopádne, toto zviera má v kultúrnom povedomí Kazachstanu obrovský význam. Bežne sa tu konzumuje konské mäso a národným nápojom je kvasené konské mlieko. Mňam?

kazachstan - astana

  • Možno si spomínate na film Borat, ktorého hlavný protagonista pochádzal z tejto krajiny. V snímke je však Kazachstan zosmiešňovaný a degradovaný. Odozva vlády krajiny bola spočiatku kritická a odmietavá, film však, paradoxne, nesmierne pomohol turizmu. Počet žiadostí o víza sa krátko po premiére zvýšil údajne až desaťnásobne.
  • Viete, aké je hlavné mesto Kazachstanu? Astana. Viete, čo znamená Astana po kazašsky? Hlavné mesto.
  • Približne 150 kilometrov od východokazašského mestečka Semej testoval Sovietsky zväz svoje atómové bomby. Od roku 1949 do roku 1989 tú prebehlo vyše 450 jadrových skúšok. V meste a okolitých dedinách v tej dobe zaznamenali zvýšený výskyt rakoviny, leukémie, impotencie a pôrodných defektov.
  • Populárnou hrou v Kazachstane je buzkaši, resp. kokpar. V zápase proti sebe stoja dva tímy jazdcov na koňoch, ktorých úlohou je zmocniť sa bezhlavého tela kozy z prostriedku ihriska a dopraviť ho do "bránky" súpera. V krajine dokonca existuje národný zväz tohto "športu".

Leave a reply