Srbsko je balkánska krajina, podobne stará ako Slovensko. Spája nás aj slovanské puto, v Srbiji navyše žije početná komunita našincov. A predsa toho až toľko o tejto krajine nevieme.
V pamäti starších ročníkov je najmä pohnutá história štátu a celého Balkánu, mladšie nepochybne zaregistrovali fenomenálneho srbského rodáka Novaka Djokovića. Čo ešte? Zrejme by nejeden človek musel dlhšie rozmýšľať, než by mu niečo napadlo. Prinášame vám teda zopár zaujímavosti o Srbsku a Srboch. Príjemné čítanie!
- Srbsko je jedným z najväčších svetových producentov jahôd, ročne ich vypestuje viac než 68-tisíc ton! Ak ste si v nedávnej minulosti pochutnali na tomto ovocí, je dosť možné, že pochádzalo práve odtiaľ.
- Na dnešnom území krajiny sa v minulosti narodilo až sedemnásť rímskych cisárov. Z nich najznámejší bol zrejme Konštantín I. Veľký, ktorý Milánskym ediktom ustanovil kresťanstvo ako oficiálne náboženstvo.
- Záber fresky Biely anjel z kláštora Mileševa bol prvou snímkou poslanou satelitným prenosom medzi Európou a Severnou Amerikou (v roku 1963). Neskôr bol signál, obsahujúci túto fotografiu, vyslaný aj do vesmíru v snahe kontaktovať mimozemský život.
- Belehradská pevnosť Kalemegdan je jedna z najvzácnejších pamiatok v krajine. Tvorí historické jadro mesta a počas svojej existencie mala mnoho vlastníkov – Byzantíncov, Bulharov, Srbov, Maďarov a Turkov. Nie tak dávno sa tu dokonca konali aj rockové a metalové koncerty!
- Srbsko je vlasťou slova, ktoré pozná celý svet – upír, resp. vampír. Zostavovatelia Oxfordského slovníka jeho pôvod datujú do začiatku 18. storočia, kedy miestni obyvatelia vykopávali mŕtvych a prebodávali ich zo strachu pred tzv. vampirom.
- Katedrála svätého Sávu je najväčším pravoslávnym chrámom na Balkáne a celkovo jedným z najväčších na svete. Meno nesie podľa srbského národného hrdinu svätého Sávu, ktorý bol prvým srbským arcibiskupom a jedným z najväčších štátnikov 13. storočia.
- Jeden z najuznávanejších a najvýznamnejších vynálezcov histórie ľudstva pochádzal zo Srbska. Áno, je to Nikola Tesla. Jeho prínos k fyzike elektriny a magnetizmu, priekopnická práca v oblasti striedavého prúdu a bezdrôtovej telekomunikácie (vynašiel rádio) sa významnou mierou podpísali na modernej podobe sveta. Na jeho počesť je pomenovaná jednotka magnetickej indukcie – tesla.
- Đavolja Varoš alebo Diablovo mesto je zaujímavé skalné zoskupenie na juhu Srbska. Ide o 2 až 15 metrov vysoké piliere vyčnievajúce zo zeme, ktoré vznikli silnou eróziou. Patrí k chráneným národným pamiatkám a podľa miestnych sa práve tu ukrýva Satan.
Jedna odpoveď
Sorry, ale Nikola Tesla, hoci bol Srb a celý život sa hlásil k svojej srbskej národnosti, nepochádzal zo Srbska. Narodil sa a vyrastal v chorvátskej dedine Smiljan, kúsok od mestečka Gospič. Treba občas preštudovať aj fakty.