Vietnam zaujímavosti

Vietnam - zaujímavosti o krajine motoriek a kešu orieškov

Krajina v juhovýchodnej Ázii, ktorá napriek negatívnym následkom vojny ponúka neskutočné množstvo krásnych miest a zaujímavostí. Rozvinuté poľnohospodárstvo robí z tejto krajiny rekordného exportéra viacerých surovín, skvelá kuchyňa a nádherné pláže nekonečného pobrežia lákajú milióny turistov. Pozrite si aké má Vietnam zaujímavosti.

Zaujímavosti Vietnamu

  • Ak navštívite Vietnam, najviac si zapamätáte motorky. Sú všade a odhaduje sa, že približne polovica populácie má motorku. Aut je len pár miliónov, pretože sú pre vysoké dane skôr výsadou bohatých.
  • Vienamci používajú len niekoľko priezvísk. Najrozšírenejším priezviskom vo Vietname je Nguyen, ktoré má okolo 30-40% krajiny. Top 20 najrozšírenejšími priezviskami oslovíte viac ako 90% populácie Vietnamu.
  • Ak si vymeníte 40€, stane sa z Vás milionár 😉 Vietnamský Dong má aktuálne kurz 26 tisíc k 1€.
  • Vietnam je známy pre svojú chutnú a zdravú kuchyňu. Tvoria ju najmä čerstvá zelenina a bylinky v kombinácii s morskými plodmi, či ryžou. Vďaka skvelej harmónií chutí sa v ostatných rokoch rýchlo rozširuje do celého sveta. Medzi najznámejšie jedlá patria napríklad polievky Pho, či rôzne jedlá z ryžových rezancov.
  • Vietnam patrí medzi najvýznamnejších producentov kávy. Zaostáva len za Brazíliou, svojou produkciou dvojnásobne prekonáva tretiu Kolumbiu. Na čele svetovej produkcie je však vietnam s kešu orieškami aj čiernym korením.
  • Jednou z najznámejších turistických oblastí je zátoka Halong. Formovala sa viac ako 20 miliónov rokov a viac ako 2 tisíc vápencových skál a ostrovčekov trčí z mora na rozlohe 1,5 tisíc kilometrov štvorcových .
  • Vietnam patrí medzi krajiny s najväčšou biodiverzitou. Na pevnine rastie takmer 16 tisíc rôznych zástupcou flory a viac ako 170 endemických vtákov a cicavcov. Vo vietnamskych moriach žije viac ako 11 tisíc rôznych druhov od planktónu, cez ryby až po viac ako 200 druhov kreviet.
  • Vietnamská jaskyňa Hang Sơn Đoòng v Národnom parku Phong Nha-Kẻ Bàng by mala byť najväčšia jaskyňa na svete. Ide o relatívne nový objav, miestni ju odhalili až v 1991 a britskí prieskumníci až v roku 2009. Dlhá 6,5 km s výškou 200 a šírkou 150 metrov pôsobí majestátne, navyše jej krásu umocňuje aj podzemná rieka .
  • Vietnamci dávajú do ryžového vína (rượu rắn) celých hadov aby si zvýšili vitalitu. Nebojte sa, alkohol neutralizuje aj jedovatých hadov 😉
Adam

Leave a reply