LYžovačka v Rakúsku - Stuhleck a Semmering

Stuhleck a Semmering - lyžovačka v Rakúsku

Obľúbené lyžiarske stredisko Stuhleck v Rakúsku je len 2 hodiny autom z Bratislavy a tak je najmä cez víkendy plné slovenských lyžiarov. Počas jarných prázdnin sme neriskovali a vybrali sme sa do najväčšieho lyžiarskeho strediska východného Rakúska na jeden deň schuti si zasnowboardovať. Lyžiarske podmienky pre nedostatok snehu tento rok neboli na Slovensku zrovna ideálne. Aj napriek odmäku boli podmienky na lyžovanie skvelé, nádherné počasie a vďaka prázdnym svahom a množstvu jázd aj poriadna svalovica na druhý deň. Prečo môže byť lyžovačka v Rakúsku lepšia ako výlet do Tatier?

Lyžovačka v Rakúsku - Stuhleck

Vynikajúco upravené zjazdovky

Rakušania si dávajú naozaj pozor na úpravu svojich lyžiarskych svahov, či ide o zasnežovanie alebo aj ratraky a označenie zjazdoviek. V stredisku si môžete vybrať niekoľko náročností a tak je bezproblémové aj lyžovanie s deťmi.

Lyžovačka v Rakúsku - Zjazdovky Stuhleck

 

Menšie rady na lanovkách a prázdnejšie svahy

Ak sa vyberiete počas týždňa, nebudete v rade čakať takmer vôbec, počas víkendov samozrejme praská stredisko vo švíkoch, no aj tak 2 šesťsedačky a 2 štvorsedačky zvládajú premávku vcelku obratne. Niektoré sedačky sú kryté a tak aj počas hustého sneženia nepremrznete. Milo prekvapí aj to, že sa tak často pred vás nepredbiehajú poľskí rýchlici.

Lyžovačka Semmering
Lyžovačka stuhleck

 

Cena skipasu a jedla

Ak sa vyberiete na niektoré z väčších slovenských lyžiarských stredísk, denný skipas už takmer nekúpite pod 30€, pritom služby niekedy ani z ďaleka nezodpovedajú cenám. Denný skipass stojí na Semmeringu 38,50€, čo síce nie je najlacnejšie, ale podmienky a služby sú naozaj o úroveň lepšie. Ku kartičke treba ešte prirátať zálohu 2€, ktorú vám vrátia po odovzdaní skipassu. Ak nechcete, aby sa lyžovačka v Rakúsku zbytočne predražila, zoberte si nejaké pitie a jedlo (keksíky a lepeňáky). Pre gurmánov zas odporúčam wienerschnitzel, rakúske wurstíky s hranolkami,  alebo makovú parenú buchtu s maslom alebo vanilkovým pudingom "germknödel" , jedlo však má vysokohorskú prirážku.

Lyžovačka v rakúsku - Germknoedel
Klobásky s hranolkami

Doprava a parkovanie

Na Semmering sa dá ísť celý čas po diaľnici A2 cez Schwechat (180km), alebo spodom cez Eisenstadt (160km). Spodnú cestu cez dedinky odporúčam najmä cez pracovný týždeň, kedy môže byť zápcha pred Viedňou. Pri 3+ osobách sa viac oplatí auto, osobitne alebo vo dvojici môžete využiť aj autobus na stuhleck aj so skipassom za 49€. Oplatí sa prísť pred 9.00 a parkovať priamo na niektorom z vyššie položených parkovísk (P4 súradnice: 47.603761,  15.770788), hlavné najväčšie parkovisko pri spodnej lanovke ak prídete neskôr. Parkovanie je zadarmo.

Slnečné počasie Stuhleck
LYžovačka v Rakúsku - Stuhleck a Semmering

Adam

Leave a reply