prosiecka dolina

Prosiecka a Kvačianska dolina – poklady Liptova

Hovorí sa, že Liptov je jedna s najkrajších lokalít na Slovensku. Nemôžeme sa čudovať, že to tak je. Liptov je totiž brána nielen do Západných, Vysokých, ale aj Nízkych Tatier.

Jedným z krásnych miest na Liptove je turistický okruh Prosieckej a Kvačianskej doliny. Ak ste tam ešte nikdy neboli, odporúčame vám to čím skôr napraviť.

Nájdete ich v Chočských vrchoch

Ak patríte k milovníkom turistiky, okrem Tatier navštívte aj túto lokalitu, ktorá je tak trochu v tieni Západných Tatier, ktoré sa od tejto lokality nachádzajú len pár kilometrov. Tieto doliny nájdete na okraji Chočských vrchov. V tesnej blízkosti sú Západné Tatry s významný vrchom Západných Tatier – Baníkov.

Ak chcete riešiť aj ubytovanie, ubytovanie nájdete aj v niektorej z týchto dedín, ale ak okrem tejto turistiky chcete spoznávať aj iné zaujímavé lokality, odporúčame vám rezervovať si ubytovanie v Liptovskom Mikuláši.

Čo vás v týchto dolinách čaká?

Turistický okruh spájajúci Prosiecku a Kvačiansku dolinu nie je náročný. V tejto lokalite si môžete spraviť pokojne aj výlet s malými deťmi. Prosiecka dolina je ale náročnejšia. Nájdete tam viaceré rebríky, lávky, skaly, vodopády. Táto dolina je dlhá 4 km. Už pri vstupe do nej môžete pozorovať zaujímavý skalný útvar, ktorý sa nazýva Vráta. Ústi do krásnej lúky nazývanej Svorad, na ktorej počas letnej turistickej sezóny stretnete viaceré chránené druhy motýľov, ale aj ovce, kravy a kozy.

prosiecka dolina - vodopád

Zo Svoradu sa dostanete do dediny Veľké Borové, z ktorej sa napojíte na Kvačiansku dolinu (prídete do nej zo severu). Táto dolina je menej náročná a pokojne ju zvládnete aj s malými deťmi. Najvýznamnejšou a najkrajšou časťou Kvačianskej doliny je lokalita Oblazy, kde nájdete dokonca aj starý zrekonštruovaný vodný mlyn. Na Oblazoch sa môžete aj občerstviť (nájdete tam viaceré lavičky a ohnisko), môžete si pozrieť vodný mlyn a mnohé zaujímavé artefakty umiestnené v blízkosti mlyna, medzi ktorými nájdete aj pílu.

Len kúsok od Oblazov nájdete aj prekrásny Ráztocký vodopád, ktorý určite stojí za pozretie. V Kvačianskej doline si nezabudnite pozrieť aj Jánošíková hlavu, ktorá je označená, ale pri malej nepozornosti môžete okolo nej prejsť bez povšimnutia.

Ktorou dolinou začať?

Ak vám nevadí záverečná hodina šľapania z Kvačian do Prosieka, z ktorej si vychutnáte aj krásny výhľad na Liptovskú Maru, odporúčame vám ísť cez Prosiecku dolinu do Kvačianskej. Takýto smer oceníte aj vtedy, ak neradi schádzate dole rebríkmi. Navyše k Kvačanoch si môžete vychutnať aj miestne pivo vyrábané priamo tam.

Túto túru (okruh) zvládnete bezpochyby aj za jeden deň. Ak sa ale chcete ísť ešte vykúpať do Tatralandie alebo Bešeňovej, nájdite si pekný moderne zariadený hotel v Liptovskom Mikuláši.

Ak ste ešte v tejto lokalite neboli, rezervujte si ubytovanie priamo v Mikuláši a jeden deň si rezervujte na prechod týchto krásnych dolín.

Leave a reply