poreč chorvátsko

Poreč a Rovinj – Historické perly Istrie

Chorvátsko je dlhodobo najpopulárnejšia dovolenková destinácia Slovákov. Niekto preferuje flexibilitu, iní jednoduché dorozumievanie, pre ďalších je výhodou, že nemusia za teplom lietať. My sme sa tento rok vybrali spoznať krásy Istrie a trochu si užiť krásne priezračné chorvátske more.

Poreč

S okolitými dedinkami a strediskami patrí prístavné mesto Poreč medzi najnavšetevovanejšie miesta jadranského pobrežia. Medzi najznámejšie letoviská patria Lanterna, Solaris, Špadići, Červar-Porat, Ulika, Materada, Pical, južnejšie su aj Plava laguna, Zelena laguna, Brulo, či Bijela uvala.

Po dennom kúpaní sa oplatí vybrať do starého mesta Poreč. Ak bývate ďalej, najlepšie zaparkovať na záchytnom parkovisku a dopriať si prechádzku. Pekné kaviarničky, skvelé pizzérie a zmrzlinárne sú na každom rohu.

Na väčšine z nich nájdete krásné borovicové lesy, ktoré siahajú až k kamenistým, alebo kamienkovým plážam. V tejto oblasti má 17 pláži štatút modrej vlajky kemp Ulika, hotel Bellevue, Laguna Materada, Galijot, Parentium, Lotosi a Delfin, a kempové pláže Zelena Laguna a Bijela uvala. Medzi ďalšie patria Donji Špadići, Špadići-Materada, Oliva, Brulo a mestská pláž (Gradsko kupalište). Nám sa páčili najmä pláže na Špadići, ale zohrali rolu aj medúzy, ktoré plávali pri našich plážach v Lanterna.

rovinj panorama

Rovinj

Na juhozápadnom pobreží istrie sa obklopuje ostrovmi mesto Rovinj. Nachádzajú sa tu viaceré kamienkové pláže Valty, Vešetar, Lone, či Villas Rubin. Pobrežie je chráneným dedičstvom s krásnym podmorským svetom.

Staré mesto zas ponúka viacoro historických a kultúrnych pamiatok. Hradbami a bránami obkolesené centrum na poloostrove a vysoká veža kostola sv. Eufémie tvoria nádhernú panorámu.

Rovinj panoráma

Ak by sa vám zunovali nádherné uličky s farebnými dverami a okenicami, plné obchodíkov a reštaurácií, kilometer južne sa nachádza obrovské zábavné centrum Monvi.

Cesta na Istriu

Aj keď každé leto pozeráme odstrašujúce  reportáže o tisíckach slovenských rodín, ktoré hodiny čakajú na hraniciach, ak sa im chcete vyhnúť, stačí keď sa nevyberiete na dovolenku na víkend. Sobotné striedanie turnusov je staré známe pravidlo a tak sme sa vybrali do Chorvátska vybrali cez pracovný deň a naspäť až pondelok a žiadne zápchy na cestách neboli.

Adam

Leave a reply