Ostrov Ugljan
Presne Olivovou záhradou nazvali Chorváti Ugljan v propagačnom materiále. Na ostrove rastie až 200 tisíc olivovníkov, kto a ako ich počítal a či započítal aj ten, čo bol v záhrade nášho ubytovania je jedno. Priznám sa, že tento ostrov som nemala na zozname destinácií, ktoré chcem v živote vidieť, ale výhra v súťaži rozhodla – a destinácia pre rodinnú dovolenku s deťmi bola vybratá. Ide sa na „slovenské more“. Na ostrov sa ide trajektom, najrýchlejšia cesta zo Slovenska je cez Maďarsko, prechod pri Varaždine, Zadar, celá trasa vnútrozemím. Trajekt zo Zadaru do Preka (najväčšie mestečko na ostrove) trval cca 30 min a chodí každú hodinu.
Celý ostrov je pomerne malý, i keď sú v Chorvátsku aj menšie, celková rozloha 50 km2. Našu týždňovú rodinnú dovolenku s deťmi síce odštartovala nočná búrka, ale zvyšok pobytu nám slnko prialo. Keďže patríme medzi tých, čo radi objavujú nové miesta, napriek prítomnosti detí sme sa nevyvaľovali na jednej pláži celý týždeň, ale naopak hľadali sme tú najlepšiu…Pláže na ostrove sú podobné sú väčšinou kamienkové, príp. kombinácia s pieskom, často sa pojmom piesková pláž myslela pláž, ktorej iba malá časť obsahovala piesok a to väčšinou aj s pozvoľným vstupom do mora. Predsa len sme skúšali kvôli deťom hľadať takéto pláže, asi najväčšia, resp. najplytšia pláž však bola na susednom ostrove Pašman, prechádza sa naň krátkym mostom, v mestečku Mrljane.
Nemohli sme vynechať ani pláže odporúčané napr. pláž Sabuša v Kuklici, tá bola výnimočná od všetkých ostatných tým, že nie je ku nej prístup autom, zaparkovať treba v mestečku Kuklica a na pláž treba dokráčať cca 300 m. Pláž bola malebná v takej zátoke s vybetónovaným mólom síce, ale opäť mala aj časť plytkú a vhodnú pre deti – úplný kľud ani len bufet na nej nenájdete. Ostatné pláže na ostrove sú skôr „mestské resp. mestečkové pláže“ teda nachádzajú sa blízko centra či na kraji mestečka.
Naj plážou pre nás s ohľadom na naše detské osadenstvo bola jediná pláž s modrou vlajkou na ostrove – pláž Jaz (mimochodom väčšina pláži v propagačných materiáloch má svoje meno, ale nie všetky sú týmto menom aj označené) v Preku. Táto sa nám páčila najviac a strávili sme na nej posledné dva dni. Jej hlavnou atrakciou je malý ostrovček s františkánskym kláštorom. Na ostrov sa dá dostať priamo z pláže upraveným „morským“ chodníkom, ktorým tí vyšší (ak sa im nechce plávať) „prekráčajú „. Nižší a tí, ktorí chcú mať istotu suchej plážovej batožiny, sa môžu odviezť loďkou, ktorá premáva z pláže na ostrov. Kláštor je pre verejnosť neprístupný. Kláštorný komplex s jeho 3 stálymi obyvateľmi, pokrýva väčšinu ostrova, no napriek tomu sa dá po ostrove prejsť po vyznačenom chodníku po obvode. Prechádzku určite odporúčam, pretože v tieni vysokých borovíc si môžete vychutnať krásny výhľad na neďaleký Zadar.
Chorvátske pláže
Celkovo sa pláže v Chorvátsku odlišujú málo, ale čo sa im nedá uprieť aj napriek niekedy „menej“ pohodlnému ležaniu, je to čisté more, naozaj, v našom prípade sme mohli voľným okom vidieť na dno, čo sa v prípade pieskových pláži vďaka víreniu piesku nepodarí. Vzhľadom na termín nášho pobytu pláže neboli preplnené a ostrovný pokoj nás „dostal“ priam sme na pevninskej časti dostali šok z množstva ľudí.
Záver? Destináciu odporúčam tým, ktorým vyhovuje pokojná ostrovná atmosféra a nebude im chýbať hluk mesta, či iné atrakcie klasických plážových letovísk. Okrem spominaných najznámejších pláží je na ostrove množstvo osamelých zátok, kde si môžete more vychutnať „v sukromi“. A ak náhodou ešte niekedy vyrazíme ku „slovenskému moru“ tak to bude určite ďalší ostrov.