rumunsko zaujimavosti

Rumunsko - zaujímavosti o krajine Draculu

Čo vám napadne ako prvé, keď sa spomenie Rumunsko?

Častou odpoveďou bude zrejme Dracula a tajomstvami opradená Transylvánia, prípadne vízia chudobného štátu s biednou infraštruktúrou. Nie je to však voči tomuto relatívnemu nováčikovi v EÚ fér. Krajina pod Karpatami skrýva krásnu prírodu, kultúrne a historické pamiatky a mnoho tajomstiev. Predsudky však vedia urobiť svoje a čaro Rumunska teda zostáva našincom prevažne zahalené. Svojou troškou sme sa rozhodli prispieť aj my a prinášame vám niekoľko zaujímavostí o Rumunsku, ktoré by ste mali poznať.

rumunsko zaujimavosti  • Rumunsko je domovom mnohých krásnych hradov, spomeňme aspoň niektoré: Huneodara, Peleš, Pelišor a zrejme najznámejší, Bran. Práve posledný menovaný inšpiroval írskeho spisovateľa Brama Stokera k opísaniu Draculovho sídla. Vlad III. Tepeș , predloha upíra z rovnomenného diela, v ňom však nikdy nebýval - jeho sídlom bol hrad Poenari, z ktorého je dnes už len ruina.
  • Vede a objavom zdar! Pod Karpatami sa narodilo viacero významných osobností, ktorých vynálezy obohatili ľudstvo. Patria sem napríklad Nicolae Paulescu (inzulín), Petrache Poenaru (plniace pero), či Anastase Dragomir (predchodza katapultovacieho sedadla v lietadle).
  • V Rumunsku nájdete aj krásnu ľadovú jaskyňu, zaradenú ku prírodným pokladom krajiny. Volá sa Scărișoara a nachádza sa v Apusenských vrchoch. V turistických bedekroch sa vyskytuje už od roku 1847! Na našu Dobšinskú sa síce nedoťahuje, aj ona však dokáže ponúknuť nezabudnuteľné pohľady.
  • Rumunským národným hrdinom je posledný dácky kráľ Decebalus. Jeho skalná socha pri mestečku Orșova je najvyššia svojho druhu v celej Európe.
  • Palác, v ktorom zasadá rumunský parlament - Palatul Parlamentului - je druhou najväčšou administratívnou budovou na svete. Predčil ho iba americký Pentagon. Avšak čo sa týka celkovej váhy, palác si neohrozene drží svetové prvenstvo.
  • Ak nerátame Ruskú federáciu, tak Rumunsko má spomedzi európskych štátov najväčšie ložiská zlata. Paradoxne však po ekonomickej stránke patrí medzi najchudobnejších členov Únie.
  • Zhruba 60% európskej populácie medveďa hnedého žije v rumunských Karpatoch. Je to najmä vďaka lokálnemu lesnému biotopu, ktorý patrí k najzachovalejším na starom kontinente. Žije tu taktiež požehnane vlkov a rysov.

rumunsko zaujimavosti

  • Temešvár, okrem toho, že sa jedná o krásne historické mesto s nezameniteľnou architektúrou, sa stal prvým európskym sídlom s elektrickým verejným osvetlením. Na svete ho predbehol iba New York.
  • Transfăgărășan, alebo, ak chcete, Štátna cesta 7C, patrí k najkrajším cestným ťahom v krajine (podľa relácie Top Gear dokonca na svete). Je plná serpentín, tunelov a prekrásnych pohľadov. Zároveň je však aj veľmi nebezpečná a aj maličká nepozornosť môže skončiť tragicky. Zvyčajne je otvorená iba od začiatku júla do konca októbra, predovšetkým kvôli snehovej pokrývke.

Leave a reply