Jasná a Demänovská Dolina

Obľúbené miesta v Jasnej a Demänovskej doline

Hovorí sa, že Nízke Tatry sú tak trochu v tieni Vysokých Tatier. Najmä v zimnom období sa to ale povedať vôbec nedá. Vzhľadom na to, že smerom od Liptova je v Nízkych Tatrách len jedno lyžiarske stredisko, sa môže zdať, že práve v Jasnej je väčší počet lyžiarov.

Ak máte radi toto stredisko a celú Demänovskú dolinu, čo všetko by ste si v Jasnej a Demänovskej doline nemali nechať ujsť?

Vrbické pleso

Ak sa vám nechce prechádzať po hlavnej ceste z Demänovej do Jasnej, vyberte si Vrbické pleso. Ponúka priam dokonalú atmosféru. Jedná sa o ľadovcové pleso jediné svojho druhu v Nízkych Tatrách. Nájdete ho vo výške 1113 m.n.m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Jeho maximálna hĺbka dosahuje až 8 m. Zaberá 0,69 h a je prístupné počas každého ročného obdobia.

Ak si plánujete zarezervovať ubytovanie v Jasnej, určite návštevu Vrbického plesa nevynechajte.

Ďumbier a Chopok

Ak máte radi turistiku, odporúčame vám ísť na Ďumbier a Chopok. Pri skorom vstávaní je možné stihnúť obe turistiky, avšak bude lepšie, keď si ich rozdelíte na dva dni. Ďumbier je síce dlhá, ale zato nenáročná turistika. Jedná sa o túru po hrebeni s minimálnym stúpaním a lezením. Zvládnu ju aj deti. Ďumbier je najvyšší vrchol Nízkych Tatier a aj napriek tomu, že patrí k najvyšším, dostanete sa sem bez problémov a s minimálnou kondíciou. Netreba však podceňovať počasie. To sa môže na otvorenom hrebeni počas turistiky meniť. Výhodou výstupu na Ďumbier je vychutnávanie si výhľadu prakticky na všetky svetové strany. Kruhový výhľad na všetky pohoria severného a stredného Slovenska je pastvou pre oči a aj pre profesionálnych fotografov.

Rozsiahly kruhový výhľad vám ponúka aj Chopok. Je to tretí najvyšší vrch Nízkych Tatier. V blízkosti vrcholu sa môžete občerstviť v Chate pod Chopkom. Turistika na Chopok je síce kratšia, ale aj prudšia ako na Ďumbier.

Nájsť ubytovanie na Liptove, konkrétne v Demänovskej doline a v Jasnej, nebude problém. Neustále pribúdajú nové luxusné, ale aj cenovo prijateľné ubytovacie zariadenia.

Ak chcete ísť do Jasnej a Demänovskej doliny, okrem Ďumbiera, Chopku, Chaty pod Chopkom a Vrbického plesa si choďte pozrieť aj Demänovské jaskyne – Demänovskú jaskyňu Slobody a Demänovskú ľadovú jaskyňu.

Zdroj obrázka:

Autor: Datamatrix / Shutterstock.com

Leave a reply