Národný park Bryce Canyon

Kamenné formácie prezývané "hoodoos" v Národnom parku Bryce Canyon sú absolútne unikátne. Bryce Canyon uznali za národný park v roku 1928 a nachádza sa v juho západnom Utahu, asi 400 km od slávneho Las Vegas. To, že má v názve kaňon, je trošku zavádzajúce, pretože hlavnou atrakciou nie je úžina, ale obrovské kamenné formácie, ktoré tvoria doslova amfiteátre. 

Bryce Canyon national park - amphiteater

Táto oblasť je pozoruhodná pre oranžovo-červeno-biele skaly, ktoré vytvorila príroda a najmä počasie za tisíce rokov. Farebné skaly ponúkajú neuveriteľné scény a výhľad je nádherný, keďže sa veľká časť nachádza vo výške 2400 až 2700 metrov. Aj keď to vyzerá na slnečné počasie, vždy je dobré skontrolovať predpoveď pred návštevou parku. Tento park ponúka naozaj podmanivé prírodné skvosty a napriek tomu sa určite nebudete tlačiť medzi inými turistami. Bryce canyon je v tieni známejších parkov ako Zion, či Grand Canyon.

Bryce Canyoon hoodoos
Bryce Canyon panorama

Naša návšteva parku bola tak trochu aj náhodná, pretože ešte týždeň predtým park nebol dostupný kvôli snehu. My sme išli začiatkom apríla a aj keď ešte vždy bola veľká časť pokrytá snehom, cesty aj menšie cestičky v parku boli odhrnuté. Ak nemáte vhodnú obuv, kondíciu, alebo náladu, väčšinu scenérií parku vrátane známeho "Natural Arch" je možné vidieť aj z auta pri prejazde. Každopádne by som odporúčala vybrať sa aspoň jednu z turistických cestičiek, aby ste Hoodoos videli naozaj z blízky.

Bryce Canyon hoodoos
natural bridge arch hoodoos
Queen Victoria hoodoo - Bryce Canyon National Park

Určite sa oplatí spýtať sa jazdcov v parku, aby vám poradili vhodnú trasu v danom ročnom období a tiež podľa náročnosti. My sme sa vybrali na najpopulárnejšiu "Queens / Navajo Combination Loop", ktorá má približne 5 kilometrov a trvá okolo 3 hodín. Krásna túra priblíži skalu kráľovnej Viktórie,  Thorove kladivo a amfiteáter. Ak budete v Utahu, určite si naplánujte cestu do národných parkov  Bryce Canyon a Zion, sľubujem, že nebudete ľutovať.

Bryce canyon strange trees
thors hammer
Natural bridge arch

This post is also available in: Angličtina

TagsUSA

Leave a reply