Miami, mesto, kde sa plnia sny!

Miami, the Beautiful. Presnejšie Miami Beach, ale to málo ľudí rozlišuje. Pritom tieto mestá majú rôzne samosprávy, úrady, políciu, požiarnikov a úplne inú atmosféru… Čiže, keď píšem Miami, 90% času tým myslím Miami Beach.

Miami South Beach, Florida

Keď sa spýtam ľudí, čo si myslia o Miami, väčšinou sa zhodnú, že je to mesto krásnych ľudí, kde celoročne svieti slnko, kde je nekonečná zábava a najlepšie kluby sveta. Ľudia sem chodia za oddychom aj za vzrušením, zažiť malú Latinskú Ameriku, stretnúť kultúru z rôznych kútov sveta a vidieť nevídané pouličné umenie – jedinečný Art Deco štýl, alebo sa nadýchať tropického vzduchu a vyvaliť sa na nekonečných plážach s bielym pieskom.

Jednoducho, romantické, vzrušujúce, umelecké, plážové: Miami je miesto kde sa sny stávajú skutočnosťou. Ak si aj ty vždy sníval o tejto destinácii, prečítaj si nasledovné rady od experta na cestovanie na túto oblasť – Podnamiami.sk

Miami pláž , south beach

Čo ponúka South Beach?

South Beach, “hlavné mesto” Miami Beach, je miesto, kde si môže užívať úplne každý. Scéna South Beach má veľmi ďaleko od stereotypu. Nájdeš tu surferov jazdiacich na vlnách tyrkysového oceánu, modelky pózujúce po zlatistom piesku, aj ľudí na kolieskových korčuliach brázdiacich Ocean Drive. Hyper, opálené celebrity a hipsteri natretí opalovacím olejom vysedávajú v kaviarňach po okrajoch chodníkov, dizajnerské obchody, špičkové lounge-bary a naznámejšie kluby sveta otvorené do východu slnka. Vďaka týmto faktom je South Beach ideálnym miestom na chillovanie po tom, ako ste si pozreli World Erotic Art Museum (Múzeum Erotických Umení). Medzi miesta, ktoré nemôžeš vynechať patrí aj Nikki Beach, club SET a samozrejme čo sa týka reštaurácií – Joe’s Stone Crab, kde si môžeš kúpiť legendárny limetkový koláč.

 Art Deco - Miami South Beach

Art Deco - architektúra na Miami

Obdivuj Art Deco štýl po Ocean Drive

Zabudni na piesok, sprav si okruh okolo Art Deco budov na South Beach, aby si zachytil zlatú éru architektúry. Nájdeš tu hotely, ktoré vyrástli v období 20-tych rokov, keď do dizajnérskeho sveta prišiel divadelný štýl stavieb. Pozdĺž Ocean Drive nájdeš najlepšie z týchto skvostov. Ak pôjdeš okolo, všímaj si krásu Hotelov Park Central a Imperial. Práve tu sa oplatí začať s okruhom po Art Deco District, kde sa nachádza viac ako 800 takýchto budov z období 1930 až 40-tych rokov.

Little Havana - Miami

Calle 8 (ocho)
foto: Wally Gobetz

Nájdi v sebe kúsok Kubánca v Little Havana

Toto miesto rozhodne vzbudí v tebe predstavu, ako chutí Kuba. Miamskí Kubánci sú nesmierne hrdí na túto mestskú štvrť, aj keď tu nežijú. Calle Ocho (8. ulica) a jeho okolie je ukážkou amerického sna, za ktorým išlo stovky tisíc Kubáncov, ktorí začali prúdiť do Miami po tom, ako Fidel Castro prišiel k moci v roku 1959. Nájdeš tu repliky reštaurácií a obchodov, ktoré vyzerajú presne tak, ako originály doma na Kube. Dokonalej ilúzii hrá do karát aj silný dym cigár vo vzduchu, latinská hudba a autentické domy.

 

Zaži ozajstný ¨Sex v meste¨ moment

Tí, ktorých už nebavia hemžiace sa ulice Ocean Drive, si prídu na svoje na štýlovej pešej zóne Lincoln Road, rozprestierajúcej sa medzi ulicami Alton Road a Washington Avenue. Ikonický guru architektúry – Morris Lapidus bol dizajnérom tejto ulice v 1950-tych rokoch. Je to južná verzia New Yorského Fifth Avenue. Kaviarne, kluby, reštaurácie a butiky po celej dĺžke tejto promenády, ktorá vyzerá nádherne vďaka $16 miliónovej prestavbe. Toto by bolo dokonalé miesto pre ženy zo Sexu v meste, ktoré by cupitali od obchodu k obchodu, aby si mohli vychytať všetky štýlové módne skvosty. Najlepšie kaviarne sú Segafredo, Van Dyke (živá hudba), Balans. Pozoruhodnými bodmi sú aj známy gayclub Score v strede promenády, Divadlo The Lincoln Theatre a kiná Regal South Beach Stadium.

 Miami - ocean drive 

Ocean Drive - South Beach Miami, Florida

 

Vstúp do sveta rozprávok vo Vizcaya Museum & Gardens

Na Biscayne Bay je pozoruhodný turistický bod – Vizcaya Museum & Gardens, ktorý predstavuje talianský renesančný štýl. Cítiš sa presne, ako keby si bol súčasťou rozprávky. Je to až bizarné, nájsť palác postavený v Európskom štýle na mieste, kde chodia milovníci krásnych pláži. Je to veľmi populárne miesto na svadby, naisto ťa unesie do zlatých čias.

 

Večeraj so štýlom v jednej z klasických Miamských reštaurácii

Vo svete blyštiacej sa krásy krásni ľudia potrebujú miesta, kde si môžu užívať fantastické kulinárske dobrodružstvá. Steakhouse The Forge, ktorý má interiér v nádhernom rokoko štýle, raz hostil Franka Sinatru a Richarda Nixona. Dodnes majú v archíve víno Château Lafite Rothschild ročník 1822 v hodnote $150 tis., aby dokazovali svoju špičkovú kvalitu.

Panoráma Miami v noci

Sprav si malý trip na Key Biscayne

“Key” (Kľúč) ako lokálni ľudia volajú Key Biscayne, je najjužnejší ostrov súostrovia Florida Keys. Svoj život začal žiť okolo roku 1900 ako exkluzívny rezort, ktorý v 70-tych rokoch prilákal aj amerického prezidenta Richarda Nixona. Ten si tu dokonca kúpil aj dom. Key možno nie je tak nádherný ostrov, akým je Miami Beach, isto tu nájdeš menej povrchnej vyumelkovanej krásy, avšak ticho a pokoj na tomto ostrove rozhodne vykompenzuje túto skutočnosť. Je tu menej nočného života, alebo obchodov, avšak oveľa viac prírody – nádherné, zachovalé pláže, dva parky priamo pri oceáne, cyklistická trasa a nádherný výhľad na Miami.

 

Zažeň svoj smäd studeným pivom

Ak ťa prestane baviť piť cukríkovo zafarbené Martini v ligotavých baroch a reštauráciách, nemusíš zúfať. Keď chceš zájsť na jednoduché miesto, kde si vieš pokecať s kamarátmi alebo lokálnymi ľuďmi a dať si pri tom dobre vychladené pivo, máme pre teba riešenie. Bar Abbey na South Beach má v ponuke nielen americké pivá a európske importy ale aj svoje vlastné pivá. Abbey je dnes už vychytený bar, ale stále je tam nádych pivárne z lacnej cenovej kategórie. Väčšia piváreň s aktivitami ako šípky, billiard a i. je ešte Lost Weekend na Espanola Way. Vždy tu narazíš do miestnych ľudí, ktorí si prišli dať na pomery South Beach lacné pivo, alebo si pochutnať na dobrotách, ktoré sú v ponuke kuchyne Lost Weekendu – Alibi. Keď máš najradšej írske puby – zájdi do Playwright na Washington Avenue.

 

Nahoď sa do klubu

Miami je asi najznámejšie pre svoju reputáciu nočného života. Ak sa však chceš dostať do najlepších klubov sveta (LIV, Mansion, SET, Mokai, Story, Cameo a i.), musíš sa patrične aj obliecť. Je však mnoho schovaných menších klubov alebo lounge barov, kde sa môžeš zabaviť aj bez toho, že budeš vyzerať ako celebrita – sú to napríklad FDR v hoteli Delano, RecRoom v hoteli Gale, alebo Club 50 na päťdesiatom poschodí hotelu Viceroy.

Výlety po Floride

Z Miami sa odporúča precestovať nielen južnú Floridu – močariská Everglades, južný cíp Key West, Ft. Lauderdale, West Palm Beach a magické mestečko zábavných parkov Orlando, ale aj nádherné západné mestá ako Ft. Myers, Naples, St. Petersburg a Tampa, ktoré si zaslúžia tvoju pozornosť.

Key West - Florida

Key West – Florida

Národný park Everglades, Florida

Národný park Everglades, Florida

 

Užitočné informácie pre MIAMI

1. Letenky

Ceny leteniek na Miami sa pohybujú od 500 do 1000 Eur v závislosti od termínov odchodu, sezóny, predstihu, v akom sa letenka kupuje, a aktuálneho dopytu. K medzinárodnej letenke ti prislúcha jedna batožina do váhy 23kg, jedna príručná batožina a jedna kabelka/taška na notebook. Najlepšie je vyhnúť sa letnej sezóne – od cca. 20.6. do 20.8., kedy sú ceny leteniek najdrahšie a počasie je najhorúcejšie a najvlhšie, na čo my Slováci nie sme zvyknutí, a cez deň sa ti nebude chcieť opustiť klimatizovanú izbu, jedine ak pôjdeš na pláž do vlažnej (teplej) vody 😉

2. ESTA

Dnes sa už do USA dá cestovať vďaka bezvízovému styku len cez autorizáciu systému ESTA pokiaľ ide o krátku návštevu do max. 90 dní za účelom turizmu, pracovnej cesty alebo štúdia (nie viac ako 18h/týždeň). O bezvízový styk ESTA si vieš požiadať online, najneskôr 48 hodín pred odletom.

3. Čo do batožiny

Pokiaľ sa chystáš na Miami, čo by si mal nechať doma, sú spotrebiče ako holiaci strojček, žehlička na vlasy alebo fén, keďže ti s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú fungovať kvôli rozdielnemu napätiu. Ak si však bez týchto spotrebičov nevieš predstaviť dovolenku, nezúfaj, môžeš si ich kúpiť veľmi lacno vo výpredajových obchodoch. Miami má letné počasie počas celého roku, neodporúčam preto viac ako jeden sveter/bundičku a viac ako jedny dlhé nohavice. Poslednú dobu mám skúsenosť, že letecké spoločnosti nestíhajú prekladať batožiny, a tak môžu prísť s 1-2 dňovým oneskorením. Veľmi odporúčam zbaliť do príručnej batožiny dostatok oblečenia na 2 dni (spodné prádlo, tričko, krátke nohavice, šľapky, plavky) aby ťa takáto skutočnosť nezaskočila.

4. Konvertor

V Amerike je iné napätie ako na Slovensku. Ak si chceš nabiť telefón/notebook/tablet, budeš potrebovať konvertor do siete. Môžeš si ho kúpiť vo väčšine elektro obchodov na Slovensku. Nie je treba multi-konvertory na všetky siete sveta, úplne obyčajný konvertor, je často oveľa kvalitnejší ako tie komplikované. Na Miami si kúpiš konvertor aj v drogériách CVS alebo Wallgreens a stojí okolo $ 5.

5. Cestovné poistenie

Priznajme sa, niekedy zabúdame na cestovné poistenie, alebo mu neprikladáme dôležitosť. Neoplatí sa však zabúdať, pokiaľ cestuješ na Miami, keďže tu je extrémne predražená zdravotná starostlivosť. Obyčajná návšteva pohotovosti ťa môže vyjsť na niekoľko tisíc dolárov.

6. Hotovosť

Podľa imigračných úradníkov sa odporúča mať pri vstupe do USA min. $500 hotovosť. Súhlasím s nimi, ale viac hotovosti je podľa mňa mať zbytočné. Všetky kreditné a debetné karty (aj elektron aj embosované) sa dajú použiť pri platbe aj na výber z bankomatov. Navyše banky často ponúkajú lepší kurz ako zmenárne.

7. Hostel, hotel alebo apartmán?

Ubytovanie je na Miami veľmi drahá záležitosť (podobne ako v NYC a San Franciscu). Najlacnejší variant je samozrejme hostel, ktorý ťa vyjde od $20/noc pri spoločných izbách. Obľúbené hostely sú Bikini Hostel, Hotel Freehand, SoBe Hostel alebo The Miami Hostel.

Hotelov je na Miami nespočetné množstvo. Cenovo začínajú pri $80-$100/izbu/noc. Dobrá správa je, že v Amerike sa v jednej hotelovej izbe väčšinou nachádzajú dve dvojité Queen postele. Ak cestujete štyria kamaráti a chcete ušetriť, môže to byť dobrá voľba. Samozrejme pre náročných sa tu nachádzajú aj krásne hotely ako Setai alebo Fountaine Bleau, ktoré naisto splnia očakávania aj najnáročnejších hostí.

8. Auto alebo autobus

Miami Beach je malé mesto, pokiaľ sa ubytuješ na South Beach, auto ti na bežný presun nie je treba. Ak si budeš chcieť pozrieť mesto, môžeš použiť miestny autobus, ktorý ťa za $2.25 bude voziť až dovtedy, kým z neho nevystúpiš. Platí sa priamo v autobuse v hotovosti a šofér nevydáva. Ak si lenivý, zober si Taxi. Áno sú to tie slávne žlté taxíky. V Taxi sa platí hotovosťou a ceny sú dostupné, jazdiť taxíkmi po South Beach nie je luxus. V ponuke sú aj tzv. shuttle busy (kyvadlová doprava), ktoré pozbierajú turistov z hotelov South Beach a nosia ich na vychytané turistické miesta alebo na letisko. Samozrejme na dlhšie výlety auto budeš potrebovať.

9. Ceny, dane a sprepitné

Na rozdiel od Európy v Amerike nie sú na cenovkách finálne ceny. Priratáva sa k nim ešte daň „Sales Tax“, na Floride je to 13,5%. Pokiaľ ide o účet v reštaurácii, často sa okrem dane priratáva k účtu rovno aj sprepitné, ktoré nájdeš pod položkou „Service Charge“ alebo „Gratuity“. Reštaurácie a bary na Miami môžu túto položku rovno zaratávať do účtu, nie je to však pravidlom. Je preto lepšie spýtať sa, či je zarátané sprepitné, alebo nie. V prípade, že si bol so službou spokojný, patrí sa nechať 18% sprepitné. Slabšia ale OK služba sa hodnotí 15% a výborná služba sa hodnotí 20% sprepitným. K týmto číslam prihliadaj pri platbe. Nenechať sprepitné je v očiach Američanov obrovská drzosť a považujú to za neúctivé chovanie.

10. Dresscode

K Miami bez pochýb patrí aj nočný život. Nočné vychádzky tu však majú úplne iné pravidlá ako doma. Dostať sa do klubov je niekedy poriadne náročné. Kluby majú dresscode, od žien sa vyžadujú opätky a šaty (krátke, sexy, koktejlové alebo letné šaty), od mužov košeľa a nohavice prípadne tmavé rifle, sako alebo oblek. Pokiaľ ste skupina viacerých ľudí, záleží na pomere žien vs. mužov ideálne 2:1. Najlepšie kluby si strážia, koho púšťajú dovnútra, skupinu chlapov bez žien pustia jedine pokiaľ majú istotu, že tam minú určitú sumu (min. $500-$2500 podľa počtu mužov). Priemerná cena drinkov v klube sa pohybuje okolo $20 a bežný vstup začína od $30/os a mení sa podľa počtu ľudí, ktorí stoja pred klubom a čakajú na vstup (niekedy aj hodinu…). Vždy však „doorman“ (človek pri dverách) rozhoduje o tom, či danú osobu pustí alebo nepustí dovnútra.

 

Ak si dostal chuť na túto očarujúcu destináciu, sleduj aktuálne ponuky dovolenkových balíčkov s letenkami, ubytovaním a Bahamským výletom už od 1399 Eur, alebo spoj príjemnú dovolenku s užitočným a prihlás sa rovno na mesačný jazykový kurz angličtiny. Cena balíčka s letenkou, ubytovaním a kurzom už od 2 249Eur. Viac informácií nájdeš na www.podnamiami.sk, alebo napíš nám na info@podnamiami.sk

Páčil sa ti článok? Daj o nom vedieť známym:

Facebook
Twitter
Pinterest

6 Odpovedí

  1. Dobrý deň Jan, článok písal autor (podnamiami.sk) najmä pre mladších ľudí, ktorí zvažujú štúdium, prácu, alebo dovolenku na Floride. Ak máte s Miami iné skúsenosti, veľmi radi uverejníme aj Váš článok 😉

 1. Dobrý den je to skreslený a klamný pohľad na Miami človek co to písal chce asi len nalákať ľudí aby si kúpili zájazd. Polopravdy a neodbornosť. Napr.:Na ESTU sa nesmie študovať vôbec! Pod 18h/tyzden mozes študovať ale žiadať si musíš turistické víza. Jedine ak si uz v Miami na ESTE tak vtedy uz je jedno ci sa prihlásis na kurz alebo nie a mozes študovať kolko chces. Umelo vygenerovaný a skopírovaný članok pre podporu niekoho kto sa hra ze vie vsetko a a vie len 2%. V skratke cez stránku podnamiami by som nešla ani zo srandy su tu iný odborníci. A isto za akože veľkou značkou podnamiami stoji max jeden človek a veľkým egom a malým mozgom. Ak chcete ist do Miami tak tam choďte nepotrebujete na to pseudo expertov!

  1. Dobrý deň Bubu, kontaktujem autorov a samozrejme prezistíme aktuálnosť / pravdivosť údajov, v prípade nezrovnalostí článok opravím. Pekný deň prajem, Adam.

  2. Milá Bubu! Predtým ako sa vyjadríš negatívne na niekoho adresu, aspoň si over svoje informácie (a skontroluj si pravopis). Vytrhnúť pol vety z kontextu a napísať že to je nepravda je také ‚slovenské‘. Pokiaľ sa jedná o štúdium jazyka na jazykovej škole (nie univerzite ani inej inštitúcii) a štúdium nepresahuje 90 dní a 18h/týždeň, tak je legálne cestovať na ESTA. Potvrdí ti to ktorákoľvek jazyková škola.

   Čo sa týka ‚veľkej značky Podnamiami‘, spýtaj sa niekoľko stoviek našich klientov, či im naša agentúra pomohla, či už s ubytovaním, prácou na W&T, na stáži, alebo na jazykovom kurze. Môžes si aj konkrétne referencie prečítať na http://www.podnamiami.sk/odporucania

   Článok som písala za účelom usmerniť ludí, ktorí cestujú prvý krát a nemám za potrebu nikoho nikam lákať. My žiadne zájazdy ani len v ponuke nemáme…. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka podporuje tvorbu Cookies, pokračovaním v prehliadaní súhlasíte s uložením Cookies vo Vašom prehliadači. viac informácií

Súbory cookie:
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít.

Čo sú súbory cookie? Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako kontrolovať súbory cookie Súbory cookie môžete kontrolovať a/alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org. Môžete vymazať všetky súbory cookie uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.

Zavrieť