najmenšie na svete

Najmenšie na svete

Rôzne krajiny sa predbiehajú vo výstavbe najvyššej budovy, najväčšieho nákupného centra, gigantických a pompéznych hotelov. Čo sa však nachádza na opačnom konci zoznamu a patrí medzi najmenšie na svete?

 

Najmenšou krajinou je pápežský Vatikán. Vatikán je suverénny štát v centre talianskeho Ríma s populáciou menej ako 800 ľudí a rozlohou menej ako pol kilometra štvorcového.

Vatikán - najmenšia krajina na svete

Vatikán

Hum je so 17 obyvateľmi najmenšie mesto na svete, zapísané do Guinnessovej knihy rekordov. Najmenšie mesto sveta sa nachádza v srdci Istrie vzdialené 14 kilometrov od okresného mesta Buzet. Dá sa doň prísť autom, výletným autobusom, no mnohí prichádzajú aj peši, aby si lepšie prezreli zaujímavosti a zažili krásy krajiny.

Hum - najmenšie mesto na svet

Hum

Za najmenšiu púšť na svete  sa považuje Carcross desert v Yukone, USA. Piesočné duny majú rozlohu približne 2,6 km štvorcového a vznikli počas poslednej doby ľadovej.

Carcross desert

Carcross desert

Najmenší kostol na svete je podla roadsideamerica.com malý kostolík na vode v štáte New York.

Cross Island Chapel

Cross Island Chapel

V minulosti sa tu odohrala aj svadba, pričom v kostole bol iba kňaz, ženích a nevesta, ostatní boli okolo na malých loďkách.

Zámok Nunney v anglickom Somersete patrí medzi najmenšie na svete. Hrad dal postaviť rytier John De la Mere v roku 1373

Nunney Castle

Nunney Castle

Najmenší hotel aj s kaviarňou sa nachádza v Kodani. K dispozícii je len jedná malá izba s kúpelňou a na prízemí útulná kaviareň. O túto priečku bojuje aj Eh'hausl hotel v nemeckom Ambergu

Najmenší hotel - Central, Kodaň

Foto: Martin Kaufmann / dwell.com

Najmenší oceán na svete je Severný ľadový oceán, ktorý sa nachádza na Severnom póle a je zároveň aj najplytším oceánom na svete.

Severný ľadový oceán

Severný ľadový oceán

Najmenší kontinent na svete je Austrália s rozlohou 7,7 mil. štvorcových km a populáciou viac ako 23 miliónov.

Austrália - najmenší kontinent na svete

Austrália

Nedávno našli v Číne pravdepodobne najmenšieho dinosaura na svete. Dospelý jedinec "Mikroraptora" mohol dosahovať váhu približne 1 kg.

Mikroraptor - najmenší dinosaurus na svete

Mikroraptor

Bishop Rock je malý ostrovček pri Škótsku zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najmenší ostrov na svete s budovou - 49 metrov vysokým majákom.

Bishop Rock

Bishop Rock

SOLO PER DUE alebo aj "len pre dvoch" je najmenšia reštaurácia na svete. Hostia tejto štýlovej talianskej reštaurácie pri Ríme majú k dispozícii len jeden stôl a tak si môžu užiť úplnú pozornosť kuchára aj čašníka.

 Solo per due - najmenšia reštaurácia na svet

© Solo per due

Rieka Roe River pri Great Falls v americkom štáte Montana bola na zozname Guinnessovej knihe rekordov ako najkratšia rieka na svete. Meria len 61 metrov. V Gruzínsku to ešte prekonali, keď pomenovali 18 metrový úsek vlievajúci sa do Čierneho mora riekou Reprua.

Roe River - najmenšia rieka na svete

Roe River, Montana

Somerset Bridge na Bermudských ostrovoch spája ostrov Somerset s pevninou a považuje sa za jeden z najmenších mostov v prevádzke na svete.

Najmenšie na svete - Most Somerset

Most Somerset, Bermuda

Keď sa povie mrakodrap, zvyčajne si predstavíme obrovskú budovu. V americkom Texase postavili Newby-McMahon Building v roku 1919 a táto 12 metrov vysoká budovasi vyslúžila titul najmenší mrakodrap na svete.

najmenší mrakodrap na svete

Budova Newby-McMahon

Ak máte radi filmy a kino, to najmenšie na svete sa nachádza v Coventry. Market Cinema meria len 3x2 metre a má miesto len pre 4 osoby

Najmenšie kino na svete - Market Cinema

Market Cinema - worldrecordacademy.com

 

A jeden necestovateľský rekordman - čivava "Miracle Milly" z Puerto Rica, ktorá je v Guinnessovej knihe rekordov, ako najmenší  žijúci pes (len 9,65 cm) na svete.

Adam

Leave a reply