Viete, ktorý vták spí aj počas letu, čo vám hrozí v noci, ak spíte s otvorenými ústami, a ktoré zviera sa stalo maskotom MS vo futbale 2014?Prečítajte si odpovede spolu s mnohými neuveriteľnými faktami o zvieratách.
Viete, že viac ako 100 000 vtákov, veľrýb, tuleňov a morských korytnačiek po celom svete zahynie po konzumácii plastových obalov? Najnebezpečnejšie sú pre nich plastové vrecká, ktoré si mýlia s medúzami, po ich zhltnutí zomierajú vo veľkých bolestiach.
Zo všetkých známych foriem života, ktoré voľakedy obývali Zem , dnes existuje už len 10 percent druhov.
Korytnačky to majú ťažké. Z približne 200 korytnačích vajec dosiahnu dospelosť len dve vyliahnuté korytnačky. Ale potom to stojí za to. Korytnačky na Galapágach sa dožívajú aj 200 rokov .
Žraloky sú zrejme jediné zvieratá, ktoré nikdy neochorejú. Sú odolné voči všetkým druhom chorôb vrátane rakoviny, čo je predmetom výskumov vedcov na celom svete.
Priemerný človek zje počas svojho života až osem pavúkov. Samozrejme nevedomky, pretoźe sa to odohrá v spánku. Takže pozor na spanie s otvorenými ústami.
Najväčší hlodavec na svete je kapybara. Vyskytuje sa v močarinách okolo rieky Amazon, vyzerá ako morča, ale môže vážiť viac ako 100 kilogramov.
Vedeli ste, že hmyz zje každý rok tretinu vyprodukovaných potravín? Potom vás iste poteší, že hmotnosť hmyzu, ktoré pavúky skonzumujú každý rok, je väčšia ako hmotnosť celej ľudskej populácie.
Pásavec máva štyri mláďatá naraz a všetky sú vždy rovnakého pohlavia. Napriek tomu patrí medzi ohrozené druhy. V snahe chrániť prírodu sa stal oficiálnym maskotom MS vo futbale 2014.
Viete o tom, že slon môže pod vodou zadržať dych až po dobu dvoch hodín? Okrem ľudí je to zároveň jediný suchozemský tvor, ktorý plače.
Krysy sa množia tak rýchlo, že za 18 mesiacov dve krysy môžu mať viac ako milión potomkov.
Červené klokany patria medzi najrýchlejśích bežcov a najzdatnejších skokanov. Na pevnine dosahujú rýchlosť až 60 km/h, do diaľky skáču až osem metrov a do výšky tri metre. Navyše sú klokany aj skvelí plavci.
Ťavy majú tri viečka, ktoré ich dokonale chránia pred pieskom.
Najväčšie rozpätie krídel zo všetkých vtákov má albatros, dospelý jedinec dosahuje rozpätie až 3,5 m. Jeho let sa podobá skôr na plachtenie, asi preto dokáže spať aj počas letu.
Svišť sa počas spánku nadýchne len 10 krát.
No a na záver jeden šokujúci fakt. Takmer tri percentá ľadu v ľadovci na Antarktíde tvorí moč tučniakov.
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba