najkrajšie rieky sveta

Zaujímavosti - Najkrajšie rieky sveta

Rieky inšpirovali v histórii mnohých maliarov, umelcov a básnikov. Dnes sa najkrajšie rieky snažia zachytiť najmä fotografi z celého sveta.

 

1. Caňo Cristales, Kolumbia - známa ako "rieka , ktorá prichádza z raja". Mnohí ju považujú za najkrajšiu rieku na svete.

Caňo Cristales, Kolumbia2. Amazonka, Brazília - so svojimi 6 762 km je najdlhšou riekou sveta, preteká ňou viac vody, ako cez rieky Mississippi, Níl a Jang-c’-ťiang spolu.

amazon

3. Rieka Colorado, USA - v Coloradskej plošine vytvára hlboké kaňony s celkovou dĺžkou 800 km, medzi ktorými je i jeden z najväčších na svete Veľký kaňon (Grand Canyon).

My beautiful picture

4. Žltá rieka (Chuang che), Čína - názov dostala pred dvoma tisícročiami v období dynastie Chan. Jej sfarbenie spôsobuje zemina, ktorú rieka unáša po celom toku.  Povodie Žltej rieky je kolískou čínskej civilizácie.

yellow river

5. Dunaj, Stredná Európa - kým vyústi do Čierneho mora, pretečie desiatimi krajinami. Podľa legendy rímski vojaci dostali za úlohu vypátrať prameň rieky, pri ktorej sa utáborili. Na úpätí Čierneho lesa narazili na silný minerálny prameň, ktorý síce do rieky vteká, ale nie je jej počiatkom. Vojakom sa nechcelo predierať ku skutočnému prameňu a označili toto miesto za prameň Dunaja.

Danube_by_Vienna__Austria

6. Níl, Afrika - druhá najdlhšia rieka na svete, aj keď o dĺžke Nílu sa stále vedú spory. Povestné záplavy v povodí Nílu sú základom egyptského a sudánskeho poľnohospodárstva.

nil

7. Rieka Yukon, Aljaška - meno rieky pochádza z jazyka pôvodných obyvateľov a znamená „Veľká rieka“. Yukon je najdlhšou riekou na Aljaške a počas zlatej horúčky na Klondike v rokoch 1898 - 1899 bola najdôležitejšou dopravnou tepnou.

Yukon_River

8. Rieka Mekong, Ázia - kľukatí sa cez šesť ázijských krajín a poskytuje potravu asi 100-miliónom ľudí. Názov Mekong je skrátenou formou thajského mena Mae Nam Khong. Niektoré druhy fauny a flóry vyskytujúce sa v povodí rieky neexistujú nikde inde na svete. V súčasnosti je jej budúcnosť ohrozená výstavbou priehrady Xayaburi.

Mekong_Delta

 

9. Posvätná rieka Ganga, India - pramení v Himalájach, preteká severnou Indiou a vlieva sa do Indického oceánu (Bengálsky záliv).  Hinduisti ju uctievajú ako posvätnú rieku a každý z nich túži aspoň raz za život sa očistiť v jej vodách.  Problémom je jej enormné znečistenie, kvalita vody sa pritom stále zhoršuje.

ganga-river

10. Rieka Kongo, Afrika - preteká Konžským dažďovým pralesom, ktorý je po Amazonskom pralese druhým najväčším tropickým dažďovým pralesom na svete.

Sunset_on_the_Congo_River

Photo credits:  Cano Cristales, Amazon, Nil, Kongo, Dunaj, Mekong, Yukon, Ganga, Colorado, Yellow river

 

Mária

Leave a reply