Kriváň

Kriváň – symbol Slovenska a nádherná turistika

Vysoké Tatry ponúkajú spleť chodníkov, ktoré keby chceme pozrieť za jednu turistickú sezónu, nemali by sme šancu. Ak plánujete po otvorení turistických chodníkov (v polovici júna) spoznávať nové miesta, pozerať na krásne okolie cez turistický ďalekohľad, odporúčame vám naplánovať si práve trasu na najznámejší vrchol Slovenska. Teda zrovna, ak ste ju ešte neabsolvovali. Čím je tento vrchol výnimočný ? Dozviete sa.

Kriváň

Kto z vás by nepoznal tatranský štít Kriváň, ktorý už od pradávna patril k hlavným symbolom Slovenska? Zakrivený tatranský vrchol sa týči do neuveriteľnej výšky – 2494 m.n.m. Je len o 160 metrov menší ako najvyšší vrch Tatier – Gerlachovský štít. Ak cestujete do Popradu alebo do Štrby, už pri Liptovskom Mikuláši ho máte možnosť vidieť. Tak, ako je turistika na Kriváň známa, tak je aj náročná. Zato ponúka naozaj nádherné výhľady na každú svetovú stranu. Priamo z vrchola budete vidieť až do Poľska; uvidíte kúsok Oravskej priehrady, ktorá zachádza až k našim severným susedom a najmä – uvidíte celý hrebeň Vysokých Tatier a Západných Tatier. Pri kúsku šťastia sa vám ukáže aj Gerlachovský štít (ak sa zrovna neschováva za veľkou vrstvou mrakov a hmly). Ďalší vrchol, ktorý zbadáte smerom na východ, je vrchol Vysoká. Vidieť ho môžete aj priamo od Štrbského plesa. Teraz však budete približne v jeho výške. Len pre porovnanie – Vysoká meria 2572,2 m.n.m.

Kriváň

Výstup

Na Kriváň sa môžete dostať z dvoch smerov: Buď od Troch Studničiek, alebo od Štrbského plesa. Samotní turisti tvrdia, že trasa z Troch Studničiek je ľahšia, zato trasa od Štrbského plesa ponúka krásne výhľady. Počas cesty na Kriváň si vychutnáte výhľady do doliny (keď pôjdete po Tatranskej magistrále). Neskôr prídete k Jamskému plesu a potom začnete stúpať lesom, neskôr budete prechádzať kosodrevinou a nakoniec sa budete „šplhať“ po skalách. Všimnúť si budete môcť aj turistickú trasu, ktorou si turisti skracovali a zjednodušovali výstup/ zostup. Teraz je však zákaz po nej chodiť. Kedysi to však bola jediná trasa na samotný vrchol Kriváňa.

Akonáhle ale prídete do Daxnerovho sedla, ktoré sa nachádza medzi Malým Kriváňom a Kriváňom, budete mať pocit, že potrebujete ísť na relaxačný seniorský pobyt. Nevzdávajte sa však, ste veľmi blízko k dosiahnutiu vrcholu. Rátajte ale s tým, že sa cestou na vrchol budete musieť vyhýbať turistom pri zostupe a aj výstupe. Nuž, Kriváň je najobľúbenejší a najviac navštevovaný vrchol Vysokých Tatier.  Ak sa chcete vyhnúť veľkým masám, odporúčame vám tam ísť hneď na začiatku sezóny, poprípade tesne pred koncom sezóny. Samozrejme – prvoradé je počasie. Nezabudnite, že cestou na Kriváň nie je žiadna turistická chata.

kriváň

Ešte pár mesiacov si vyčkajte a až potom plánujte výstup na Kriváň. Zatiaľ si môžete vychutnať pobyt so psíkom vo Vysokých Tatrách. Teda v prípade že máte doma psíka a nechcete ho nechať doma samotného. So psíkom môžete podnikať len jednoduchšie túry – najmä teraz cez zimu. Najviac navštevovanou lokalitou počas zimy je Hrebienok. Až do apríla si tam budete môcť vychutnať ľadové sochy v Tatranskom ľadovom dóme.

Leave a reply