krásy oravy - Slovakia

Krásy Oravy

Zázrivá – raj korbáčikov a hubárov

zázrivá

Koncom leta sme sa vybrali spoznávať nielen krásy Oravy ale najmä na poriadnu hubačku. Veď kde inde by na nás čakali plné košíky dubákov, ak nie v nádherných lesoch na severe Slovenska? Lenže "soudruzi z NDR" urobili niekde chybu, pretože nech sme sa túlali v lesoch okolí Terchovej a Zázrivej akokoľvek dlho, tento august sme nenašli vo vysušených lesoch s výnimkou odpadkov absolútne nič. Na druhej strane sme mali čas na návštevy koliby a výletov do okolia 😉

 

Terchová - rodisko Juraja Jánošíka

Terchová Jánošík

Jedno z najnavštevovanejších miest regiónu je rázovitá obec Terchová. Hrdo sa pýši nielen históriou (rodisko Jánošíka), ale turistov láka aj rôznymi spôsobmi, medziiným lyžiarskym centrom - Vrátna dolina, či folklórnymi a hudobnými akciami. My sme práve vymákli koniec Terchovského budzogáňu, takže ľudia, ktorých sme po ceste postretávali, mali "kroje" prevažne čierne a tiež zopár promile "zo žinčice". V Terchovej aj Zázrivej určite nepriehliadnite zopár nádherných dreveníc a tradičných domčekov. My sme bývali v Jánošikovom dvore, ale je tu bohatý výber ubytovania za výhodné ceny.

oravské domčeky

 

Jánošíkove diery

Jánošíkové diery

Jánošíkove diery sa nachádzajú v časti Terchová - Biely potok. Zaparkovať môžete pri hoteli Diery a odtiaľ turistickou cestičkou môžete zvoliť kratšiu a nenáročnú túru na Dolné diery alebo trochu náročnejšiu, ak sa vyberiete aj na Horné a Nové Diery. Táto trasa je miestami náročnejšia a zaberie vám cca 4 hodiny. Okrem mnohých vodopádov vám štveranie rebríkmi poskytne pohľad na rokliny a tiesňavy, ktoré vyformoval Dierový potok.

vodopád diery

 

Dolný Kubín

Dolný Kubín ponúka mnoho atrakcií a historicky zaujímavých miest. Židovský a Historický cintorín, Oravská galéria, Starobylá zvonica na Bysterci, netradičný Kolonádový most, či zaujímavé Binárne hodiny patria spolu s Hviezdoslavovým múzeom a kostolmi medzi najnavštevovanejšie pamiatky. Ak sa chystáte spoznávať krásy Oravy, odporúčal by som práve ubytovanie v Dolnom Kubíne.  Budete to mať všade "na skok".

 

Vyšný Kubín a Leštiny

vyšný kubín

Ak budete prechádzať okolo, určite si aspoň na moment odskočte do krásnych dediniek Vyšný Kubín, či Leštiny, kde sa nachádza napríklad aj takýto nádherný zrubový artikulárny evanjelický kostol.

 

kostol leštiny

 

Na plti k Oravskému hradu

pltnici Horna Lehota

Jedným z najzaujímavejších zážitkov počas návštevy Oravy bol pre mňa určite Oravský Hrad. Ak si v lete chcete spestriť svoj výlet, skúste splav rieky Orava na tradičnej plti. Vtipný výklad mladých pltníkov je spestrený mnohými modernými prvkami (selfie na instagram s heštegom #pltnici) a trvá približne hodinu v závislosti od výšky hladiny. Okrem toho sa dozviete mnoho zaujímavostí o jednom z tradičných slovenských remesiel. Históriu pltníctva spestrujú historky a legendy miestnych pltníkov o tom, ako stavali domy, ako sa chránili pred záplavami a ako sa plavili po Dunaji až do Čierneho mora. Výlet plťou stojí okolo 12 Eur aj s odvozom k Oravskému Podzámku (respektíve Hornej Lehote) podľa miesta vyzdvihnutia.

plte oravský hrad

 

Hľadáte ubytovanie na Orave?


Booking.com

This post is also available in: Angličtina

Adam

Leave a reply