kosice slovakia

7 dôvodov prečo musíte navštíviť Košice

Druhé najväčšie slovenské mesto ponúka nádherné budovy, mnohé krásne miesta a veľa zaujímavostí. Prečítajte si zopár dôvodov, prečo by ste mali navštíviť Košice čo najskôr 😉

 

1| Európske hlavné mesto kultúry 2013

košice

V roku 2013 sa Košice dostali na mapu mnohých európskych cestovateľov práve vďaka prestížnemu titulu európske hlavné mesto kultúry. Vďaka víťazstvu sa Košiciam podarilo zrekonštruovať mnohé budovy a vybudovať nové kultúrne centrá ako napríklad Kasárne Kulturpark, SPOTs, či Hala umenia z bývalej plavárne. Revitalizované boli aj parky a rekonštrukciou prešli Amfiteáter, Košický hrad, kaštieľ v Krásnej, Dóm svätej Alžbety, či Ulička remesiel.

 

2| Pamiatky v centre mesta

hlavná ulica košice

Košice sa môžu pýšiť najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Nádherné stavby lemujú najmä 1,2 km dlhú Hlavnú ulicu, kadiaľ voľakedy pretekal Čermelský potok. Dnes ho pripomína už len kamenná imitácia.

3| Košický maratón mieru

Košický maratón mieru

© RI91

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach alebo jednoduchšie Košický maratón sa bežal prvý krát v roku 1924 a je tak celkovo tretí najstarší maratón na svete (1. Boston, 2. Yonker) a najstarší maratón v Európe. Každoročne sa koná prvú nedeľu v októbri so štartom z Hlavnej ulice.

4| Gotická katedrála Dóm sv. Alžbety

katedrala sv. alzbety kosice

Najväčší chrám na Slovensku sa začal stavať okolo roku 1380 a je najvýchodnejšou gotickou katedrálou západného štýlu v Európe. Unikátny je oltár sv. Alžbety, točité schodisko, či slnenčné hodiny z roku 1477. Severná veža vysoká 60 metrov ponúka prekrásny výhľad na mesto.

 

5| Košická spievajúca fontána

spievajuca fontana kosice

Cez leto sa vždy o celej spievajúca fontána roztancuje do rytmu zvonkohry a následne chŕli vodu a svieti na akýkoľvek zvuk. Strapcovitá zvonkohra s 22 zvonmi zdobí park už od roku 1997.

6| Košická ZOO

ZOO Košice

Zoologická záhrada v Košiciach je svojou rozlohou 288 hektárov treťou najväčšou ZOO v Európe. Nachádza sa v oblasti Kavečany a na jej návštevu si naplánujte minimálne pol dňa.

 

7| Najstarší mestský erb v Európe

košický erb

Košice sa môžu hrdo pochváliť, že mestský erb z roku 1369, ktorý vyobrazuje anjela s rytierskou zbrojou, mali ako prvé mesto v Európe.  Bronzová plastika sa nachádza v parku pri Galérii, rovnako zdobí aj historickú radnicu.

 

Košice sú krásne počas celého roka, pre milovníkov vína odporúčam zavítať do Košíc na jeseň a užiť si Košické vinárske slávnosti. Degustáciu vína a krásnu vinársku a stredovekú atmoféru v centre mesta pri Dolnej bráne. Aj keď sa nalieva zo všetkých kútov sveta, určite ochutnajte miestny Tokaj. V meste sa okrem spomínaných nachádzajú aj mnohé ďalšie nádherné sakrálne budovy, paláce (Jakabov, Pongrácovsko-forgáčovský..), Štátne divadlo, Botanická záhrada, hrnčiarska ulica remesiel, košická železnica, ale aj moderné nákupné centrá, kaviarne a miesta pre oddych a zábavu. Ak sa chystáte do Košíc, pozrite si tu najlacnejšie ubytovanie.

This post is also available in: Angličtina

Adam

Leave a reply