jasovský kaštieľ a kostol - jasov

Jasov - zabudnutá kráska východu

História obce Jasov siaha až do dávnych čias doby bronzovej, doby železnej, či Rímskej ríše. Prvé písomné zmienky sú zo začiatku 13. storočia a spomína sa v nich kláštor premonštrátov. Práve ten nám spolu s kostolom Sv. Jána Krstiteľa učarovali, ako zabudnutý klenot východnej časti Slovenského krasu.

Jasov - kostol sv. Jána Krstiteľa

Kláštor premonštrátov v Jasove

Pôvodne drevený premonštrátsky kláštor z roku 1228 neskôr prestavali na románsku kamennú budovu. Tú prestavali začiatkom 15. storočia na gotický kláštor s hradbami, ktorý dodnes vyčnieva v krásnej prírode. Kostol Sv. Jána Krstiteľa vysvetili v roku 1766, kedy bol pravdepodobne kláštor dokončený.
Jasovský kláštor má obdĺžnikový pôdorys s dvomi krídlami a kostolom umiestneným v strede.  Komplex dopĺňa krásna záhrada, ktorá potrebuje len vdýchnuť život malou rekonštrukciou a opäť bude pripomínať veľkolepé zámocké záhrady.

Zaujímavosťov budovy je symbolika. Má 4 vchody symbolizujúce ročné obdobia, 12 komínov pripomínajúcich mesiace a presne 365 okien, pre počet dní v roku. Interiér ponúka krásnu výzdobu a keď sa zrenovuje fasáda, bude to naozaj nádherná pamiatka.

 

Jasovská jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza na južnom okraji obce Jasov a vchod je vo výške 257 metrov nad morom na úpätí Jasovskej skaly. Jaskyňa je dlhá 2,8 km a ma prevýšenie až 55 m. Ponúka bohatú sintrovú výplň a zimuje tu až 19 druhov netopierov. V Jaskyni sa našli kosti jaskynného medveďa, hyeny a dnes tu okrem netopierov žije aj vzácny pavúkovec. Sprístupnená je už od roku 1846, prehliadková trasa má 720 metrov a trvá približne 45 minút. Jasovská jaskyňa je od roku 1995 spolu Domicou, Gombaseckou a Ochtinskou aragonitovou jaskyňou na zozname UNESCO.

mapa jasov

 

Adam

Leave a reply