Trpaslík, Svätopluk, ovečka

Jaskyňa Driny - perla Malých Karpát pri Smoleniciach

Ak sa rozhodnete ísť na výlet do vinohradníckej oblasti Malých Karpát okolia Smoleníc, určite si pozrite aj Jaskyňu Driny, jedinú sprístupnenú jaskyňu na západnom Slovensku. Táto kvapľová jaskyňa ponúka takmer pol kilometra dlhý okruh plný krásnej vápencovej výzdoby a ak máte trošku šťastia aj domácich netopierov. Jaskyňa driny je dostupná lesnou cestou z rekreačnej oblasti Jahodník, ktorá trvá peši približne 15 minút do mierneho kopca. Prehliadky v slovenskom či anglickom jazyku začínajú vždy o celej hodine a preto je dobré si výlet správne načasovať a treba sa dobre obliecť najmä v lete, keďže v jaskyni je len 7-8 stupňov.

Jaskyňa driny - vozík s kameˇmmi

História Jaskyne Driny

Aj keď dieru na hore poznali obyvateľia už v 19. storočí, úspešne sa spustili komínom do hĺbky 35 metrov až Jáni Babič s I. Vajsáblom v tridsiatych rokoch 20. storočia.  Najprv bolo sprístupnených len 175 metrov, v roku  1959 jaskyniari rozšírili sprístupnenú čas aj o chodbu nádeje, hlinenú chodbu a sieň slovenskej speleologickej spoločnosti.

Jaskyňa driny - kvaple

Zaujímavé jaskynné sochy a útvary 

Počas prehliadky nám sprievodca ponamáhal fantáziu, keďže viacero útvarov v jaskyni má familiárne označenia. Slonie a zajačie uši, trpaslík, Svätopluk so synmi a ovečkou, plačúca nevesta, trojnohá hus, korytnačka, či šikmá veža sú len niektoré z mnohých prívlastkov, ktoré budete pri vtipnej prehliadke počuť.

Trpaslik, Svätopluk, ovečka

Jaskyňa Driny - užitočné informácie

Prehliadky sa začínajú počas leta od 9.00 do 16.00 každú hodinu, minimálny počet účastníkov prehliadky by mal byť aspoň 4 osoby. Pozor, v pondelky je jaskyňa uzatvorená.

Jaskyňa driny - vstup

Vstupné / cena prehliadky:

dospelí: 5€

študenti: 4€

deti: 2,5€

poplatok za fotoaparát/kameru: 7€

 

jaskyňa driny - lesná cesta

Autom sa sem dostanete z Trnavy smerom na Senicu, alebo autobusom do Smoleníc. Mapa prehliadky:

Jaskyňa driny - mapa (zdroj: ssj.sk)

mapa prehliadky

zdroj: 

This post is also available in: Angličtina

Adam

1 comment

Leave a reply