Aveiro - portugalské Benátky

Ak plánujete roadtrip po Portugalsku, nevynechajte ani portugalské Benátky, mestečko Aveiro. Krásne historické budovy a miestne gondoly na vodných kanáloch pripomínajú slávnu taliansku dvojičku.
Aveiro sa nachádza približne 80 km (hodinku) južne od Porta. Primitívne kamenné dolmeny dokazujú, že toto miesto má bohatú históriu, bolo osídlené tisícky rokov, neskôr bolo významným obchodným uzlom a dnes s takmer 80-tisícmi obyvateľmi patrí medzi najväčšie mestá centrálneho Portugalska.

Pre domácich je zaujímavé najmä veľmi prestížnou a inovatívnou univerzitou a tradičnými vaječnými sladkosťami Ovos Moles a trouxas de ovos. My sme tu ochutnali aj šišku, čo vyzerala ako "čokoládový hamburger" - Bola de Berlim. Milovníkov architektúry prilákajú krásne fasády budov pri kanále, či sakrálne stavby ako katedrála, či kostol Igreja da Misericordia.

Ak ste videli fotku portugalskej uličky s dáždnikmi, tak niečo podobné, len s rybami sme videli práve v mestečku Aveiro. Vyzerá, že rybárska dedinka má šikovných mladíkov, lebo natiahnutá sieť nad uličkou bolo doslova posypaná ozdobnými úlovkami 😉

aveiro - ulica s rybami

Adam

Leave a reply