Afrika - západ slnka a africké stromy

Afrika v kocke – na juhu zažijete všetko

Afrika – horúci kontinent s príchuťou dobrodružstva, plný divých zvierat, nespočetných černošských kmeňov a dramatických prírodných krás. Najstaršia púšť na svete, druhý najväčší kaňon, šíry oceán, ale i nádherné vodopády, rieky a jazerá. Samozrejme nemôže chýbať safari a nádherné Kapské mesto so svojou stolovou horou. Neexistuje dôvod, prečo by sa Vám Afrika nemala páčiť! Predstavíme Vám to najlepšie, čo ponúka. Južná Afrika – to nie je iba Juhoafrická republika, ale i Namíbia, Botswana, Zimbabwe a Zambia. Viac Vám poodhalí najväčší odborník na Afriku a jej faunu Martin Karniš, sprievodca cestovnej kancelárie BUBO.

 

JAR, Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Zambia - čo je typické pre tieto krajiny a v čom sa líšia?

Každá má niečo do seba, každá ponúka niečo jedinečné. JAR je obrovská krajina, ktorú vybudovali bieli počas neslávneho apartheidu, ale funguje. Má úžasnú infraštruktúru a neuveriteľne veľa prírodných krás - od hôr, cez lesy po nadherné skalnaté pobrežie. Namíbia je púštna krajina, ktorá ukrýva klenoty ako Fish River Canyon, národný park Etosha, kmene tradične žijúcich afričanov a podobne. Botswana je prázdna, ale jej veľkú časť tvorí delta rieky Okavango, povodie rieky Chobe a polopúštne Kalahari. Zimbabwe je v našom ponímaní nebezpečná krajina, ale ľudia sú tu milí, príroda úžasná a Viktóriine vodopády musí každý oceniť a užiť si ich. Zambia je typicky savanová krajina s národnými parkami a spolu so Zimbabwe zdieľajú Viktóriine vodopády.

Afrika © Miso Brutenic

Afrika © Mišo Brutenič


 

Povedz 5 dôvodov, prečo sa oplatí vydať na cestu po Južnej Afrike.

  1. Je to vynikajúco fungujúca oblasť, aj keď máme inú predstavu o Afrike. Služby sú tu prekvapivo kvalitné, na Slovensku sa máme ešte od Afriky čo učiť.
  2. Krásy v rôznych podobách sú tu na každom kroku. Či je to Krugerov park v JAR, púšť Namib, národný park Chobe v Botswane, alebo malé kráľovstvá Lesotho a Swazijsko. Nájdete tu všetko od žralokov a veľrýb v oceáne, cez rozkvitnutú púšť Namaqualand až po lyžiarske strediská v Dračích horách.
  3. Gastronómia. Je to vlastne len kópia európskeho typu jedla, len ingrediencie sú exotické a zážitok je razom iný. Dá sa ale ochutnať aj skutočná exotika, ktoré je vzdialená našim chutiam a predstavám.
  4. Ľudia. Keď tu strávite nejakú dobu a nastavíte sa na africkú vlnu pohody, veľmi ťažko si zasa zvykáte na naše podmienky, stres a zhon. Dokážu byť v tom svojom chudobnom spôsobe života šťastný. Usmievajú sa, radi sa s Vami porozprávajú a to všetko úplne nezištne.
  5. Hlavne JAR a Namíbia sú zvláštnou kombináciou Európy a Afriky. S týmto mixom sa tu stretávate na každom kroku. Výstavné Kapské Mesto, ktoré je čisté, pokojné a relatívne bezpečné, sa tu bije s Johannesburgom, ktorý je naopak nebezpečnejší, špinavší a hlučnejší, ale tu zas máte pocit, že ste v Afrike. Tieto kontrasty sú tu na pozadí európskeho systému. V Namíbii je to Swakopmund, ktorý Vás donúti sa zamyslieť nad životom bielych starousadlíkov v tejto nehostinnej krajine. Široké ulice ako z divokého západu, nemecká architektúra, ale viete, že to sem svojim spôsobom nepatrí.

Afrika - západ slnka a africké stromy

Ako je to s gurmánskymi zážitkami? Čo ti v tomto regióne najviac chutí?

Keďže je to oblasť málo úrodná, hlavnými hrdinami sú tu steaky. Tie nájdete vo všetkých možných podobách - hovädzie, z antilop či pštrosa. Čerstvé ryby na pobreží, mopane červy na cibuľke a chilli v severnej Namíbii. Každý si tu príde na svoje a nemusia sa obávať ani vegetariáni. Každá reštaurácia alebo hotel ponúka veľký výber šalátov.

 afrika - údolie

Komu by si cestu do krajín južnej Afriky odporučil a prečo?

Komukoľvek. Či je to človek, ktorý už má veľa precestované, alebo chce ísť do Afriky po prvýkrát, každému sa tu musí zapáčiť. Ak niekto hľadá kratšiu cestu po udržiavanej a vybudovanej Afrike s príchuťou toho pravého, nech sa vydá na cestu cez JAR, Lesotho a Swazijsko. Ten, kto je pripravený sa natriasať na prašných cestách a dokáže aj v tomto vidieť cieľ, ten je zrelý ísť do Namíbie a určite rýchlo pochopí, že to bude stáť za to. Táto krajina je prekvapivo očarujúca. A na záver rafting na Zambezi, čo iné si priať a ako lepšie zakončiť zájazd?

 Africké tučniaky v JAR

Na aký zážitok z týchto ciest nikdy nezabudneš?

Ťažko vybrať iba jeden. Som orientovaný na prírodu a milujem potápanie v studených vodách okolo Kapského mesta, či už so žralokmi, alebo bez nich, úchvatné safari, kedy som sa ocitol na dotyk pri 9 tonovom slonovi, alebo rafting na Zambezi. V Swazijsku je to neuveriteľné vystúpenie miestnej skupiny, ktoré mi pokaždé privodí zimomriavky.

 Afrika - Martin Karniš

Zatiaľ sme nenašli bežnú otázku zo živočíšnej ríše, ktorú by Martin Karniš nedokázal zodpovedať. Miluje Afriku a sprevádza klientov BUBO Travel Agency čiernym kontinentom už viac ako päť rokov. Žil v Tanzánii, no má rád každé miesto našej planéty, kde žijú zvieratá. Afriku rád prestrieda s Novým Zélandom, Austráliou, USA, alebo juhovýchodnou Áziou.

Leave a reply