Zaujímavosti - najhlbšie jazerá

Zaujímavosti - najhlbšie jazerá na svete

Niektoré z nich sú také veľké, že ich ľudia nazývajú morom. Do tabuliek rekordov sa však dostali pre svoju hĺbku. Pozrite sa s nami na najhlbšie jazerá na svete.

1. miesto

Bajkalské jazero alebo Bajkal je najhlbšie a najstaršie jazero na svete. V jazere je sústredená 1/5 svetových zásob povrchovej sladkej vody. Nachádza sa v južnej časti Východnej Sibíri. V roku 1996 bolo zapísané do svetového zoznamu dedičstva UNESCO.

Jazero Bajkal

2. miesto

Tanganika  - sladkovodné jazero na východe Afriky. Jazero má rozlohu 32 900 km². Jeho priemerná hĺbka je 570 m a maximálna 1 470 m, obsahuje približne 18 900 km³ vody. Po Bajkalskom jazere je to druhé najhlbšie a najobjemnejšie sladkovodné jazero.

jazero Tanganika

3. miesto

Kaspické more - najväčšie slané jazero na svete. Jeho názov je odvodený od dávneho kmeňa Kaspijcov, ktorí žili vo východnej časti Kaukazu. Dosahuje maximálnu hĺbku až 1 025 m. Na jeho brehoch leží 5 štátov: Rusko, Kazachstan, Turkménsko, Azerbajdžan a Irán.

kaspické more

4. miesto

Medzi najzaujímavejšie jazerá patrí nepochybne jazero Vostok v Antarktíde. Jazero sa nachádza pod povrchom ľadovej pokrývky, ktorá je vo výške 3 488 m n. m. Hladina vody jazera je približne 4 000 m pod povrchom ľadu, čo je približne 500 metrov pod hladinou mora.  Rozlohou sa blíži k Ontárijskému jazeru, ale má trojnásobný objem vody. Priemerná hĺbka je 344 m. Jazero objavili v roku 1996 britskí a ruskí vedci.

jazero vostok

5. miesto

Jazero San Martín v Argentíne sa nachádza na východnom svahu Patagónskych And v nadmorskej výške  250 m. Dosahuje hĺbku 836 m.

jazero san martin

6. miesto

Jazero Malawi je deviatym najväčším jazerom na planéte a šiestym najhlbším. V niektorých častiach dosahuje hĺbku 706 m. Hlbšie časti jazera sú takmer bez kyslíka, čo obmedzuje život v jazere na povrchové vrstvy vody.

jazero malawi

7. miesto

Siedme miesto patrí jazeru Issyk-kul v severovýchodnej časti Kirgistanu. Je to jedno z najväčších horských jazier na svete.  Leží v nadmorskej výške 1 608 m a dosahuje hĺbku 670 m.

jazero Yssik kul

8. miesto

Veľké jazero otrokovGreat Slave Lake  - je najhlbšie jazero v Severnej Amerike. Leží vo výške 156 m nad morom a maximálnu hĺbku má 614 m. Pôvodný názov jazera bol odvodený od názvu indiánskeho kmeňa Slavey, ktorý sídlil v okolí jazera.  Už asi nikto nezistí, prečo sa meno jazera začalo písať "Slave Lake" a prekladať ako Jazero otrokov. Okrem "prekrúteného" názvu a svojej hĺbky je známe aj tým, že sa tu stále ťaží zlato.

Veľké jazero otrokov

Zdroj: Wikipédia, www.fotopedia.com

 

Autor: Mária Lazárová

Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba

Mária

1 comment

Leave a reply