Veľké jablko - New York

Kto nepozná slávny downtown New Yorku?

Každoročne sa v NYC natočia desiatky filmov, v ktorých je vidieť obrovské mrakodrapy na juhu Manhattanu. Keď nie je záber na budovu Empire State, tam je určite na krásny Central Park, námestie Times Square, alebo preslávenú Sochu slobody. Aj preto som návštevu jedného z najväčších miest USA bral ako niečo, čo jednoducho treba raz za život vidieť na vlastné oči.  Chcel som vidieť miesta, ktoré poznám z filmov, chcel som sa predierať pomedzi milióny ľudí v uličkách, ktoré sú posiate žltými taxíkmi.

Pošta v New Yorku

Pýtal som sa známych, ktorí už v NYC boli, koľko dní potrebujem aby som nasal atmosféru a popozeral spoň tie najhlavnejšie miesta. Niekto mi radil týždeň, iní povedali, že ani za mesiac to nestihneme popozerať. My sme sa nakoniec rozhodli stráviť v New Yorku 3 dni (2 noci) a aj napriek škaredému počasiu sme navštívili takmer všetky miesta, ktoré sme si naplánovali. Pozreli sme si ZOO, navštívili pár filmových reštaurácií, no, samozrejme, nestihli sme si prezrieť galérie ani múzeá, nešli sme si pozrieť pláže, ani sme nemali piknik na boso v Central parku, keďže bolo pár stupňov nad nulou. Pozreli sme si zopár zaujímavých obchodov, ale nenakupovali sme do bezvedomia v predvianočných akciách.  Vedeli sme koľko budeme mať času, a preto sme si kúpili špeciálne lístky, v ktorých bol balíček hop-on-hop-off autobusov, návšteva Rockefeller centra či plavba k Soche slobody.

NYC socha slobody

Práve vďaka jazde na spoznávacích autobusoch, sme si pozreli rôzne kúty NYC, kam by sme sa určite len tak sami nevybrali (Brooklyn, Harlem, Bronx, či ChinaTown). Práve v týchto menej navštevovaných častiach nás zaujali krásne historické budovy, či už školy, kostoly alebo domy dávnych boháčov. Keď sme sedeli v lietadle na ceste preč, uvedomil som si, ako veľmi som New York predtým podceňoval. Ruch, zhon a špinu veľkomesta v niektorých častiach vykompenzovali nádherné parky, zeleň a krásne budovy, ktoré som v mrakodrapovej betónovej džungli naozaj nečakal. Ak nemáte fixný termín, je dobré sledovať akcie Lacné letenky- New York

Ak chcete vyraziť aj na výlety do okolia (Niagarské vodopády, Boston, Washington DC) odporúčame prenájom auta priamo v NYC vopred cez internet.

Adam

1 comment

Leave a reply